Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Altın Tahtını Endeks ve Faizlere Kaptırdı

Altın Tahtını Endeks ve Faizlere KaptırdıAltın Tahtını Endeks ve Faizlere Kaptırdı 2017 İlk Çeyreğinde Genel Gorunum Zayıf

2017, ABD’de Trump yılı olacak. 8 Kasımda gerçekleştirilen ABD başkanlık seçimlerini Trump kazandı Trump’ın kazanmasıyla ilgili değerlendirmeleri Strateji Raporumuzun ABD başlığı altında değerlendirdik. Trump’ın en büyük vaadi;  ilk 100 günlük acil önlem planıyla ABD büyümesini %4’e yükseltmek, ii) ABD’li şirketlerin vergilerinde büyük oranda indirime gitmek. Trump’ın vaatlerini yerine getirdiği varsayımı altında ABD ekonomisinin 2017 senaryosunu oluşturursak; ilk olarak ABD büyümesi %4’e çıkarsa Fed faiz oranını %1’de tutamaz, çünkü bu durumda düşük faizler nedeniyle ekonomide balon oluşabilir. Diğer yandan ABD’li şirketlere sağlanacak vergi indirimleri, S&P, Dow Jones ve Russel gibi ABD’nin önemli endekslerinde işlem gören şirketler için yeni bir hikâye oluşturdu. Bu nedenle ABD endekslerinde işlem şören şirketlerin genelinde yaşanan yükselişle birlikte majör endekslerde sürekli tazelenen rekorların gelmesine neden oldu.
Artışa geçen petrol fiyatları enflasyonda yükseliş yaratacağı ve Trump’ın %4’Lük büyüme vaadi sebebiyle Fed’in daha hızlı faiz artırımına gideceği beklentileri ABD tahvil faizlerini yükselterek 10 yıllık tahvil faizinin %2.5’i aşmasına neden oldu. Öyle ki hem S&P endeksi hem de tahvillerin getirisi birbiriyle yarışmaya başlarken, bu dönem içerisinde Altın almak çokta mantıklı değildir. Nedeni ise kupon veya temettü getirisi olmayan Altın bu iki yatırım aracıyla yüksek getiri sağladıkları takdirde ön plana çıkamaz. Bu nedenle Altına göre böyle zamanlarda daha cazip olurlar.

Altın için 2016 yılı kesinlikle altın’ yılıydı. Piyasada başlayan Fed faiz artırmayacak ve ABD resesyona giriyor spekülasyonları Altın onsunu neredeyse 1400$ seviyesine yaklaştırdı ki bunun balon olduğunu Ağustos sayısı Ayın Rotası strateji raporumuzda belirtmiştik. Altın onsu için 2017 yılında tekrardan 1100$ seviyesinin gerisine gelmesini ve buralarda bir dip oluşturmasını bekliyoruz.

  Düzeltmelerde alınacak 15 hisse

2016 yılından kalan birçok altın kontrat ve fiziki pozisyonlar devam ediyor. COMEX piyasasındaki altın varlıkları 2014 yılının dahi üzerinde, CFTC raporlarına baktığımızda da net altın pozisyonları da 2015 değerlerinin üzerinde. Özetle, piyasa elindeki altını satıyor ancak halen daha yüklü altın pozisyonları devam ediyor. Dolardaki güçlenmeye, diğer yatırım araçlarının getirilerinin artmasıyla altın bir süre daha kaybetmeye mahkûm görünüyor. Altında 2017 yılı başlarında, 1100$ üzerinde özellikle 1180-1200$ seviyelerine doğru tepkilerde sa-tıcılı bir strateji izleyeceğiz. 1130$ seviyesi geçmiş alçalan trendin geçtiği nokta. Bu noktanın kırılması halinde altın için 1100$ seviyeleri devreye girebilir. Ancak 1100$ seviyesinin altına gerilemesiyle birlikte özellikle daha önceki dip seviyesi olan 1047$ civarına geri çekilmeler görebiliriz. Fakat bu bölgede tutunma görülmesi halinde de satış stratejimizi sonlandırabilir, uzun vadeli alım stratejisine geçebiliriz. Bu stratejide revizyon gerekmesi halinde Ayın Rotasında ve Analiz Portal uygulamasından sizlere gün içi ve bültenlerle bilgi veriyor olacağız.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir