Ekonomi Haberleri

Altın, TL Bazında Cazibesini Koruyor

Eylül 2013 Altın Yorumları

kulce altinEmtia piyasaları son dönemde çok hareketli. Özellikle altın bireysel yatırımcılar tarafından yakından izleniyor. Ons bazında Suriye gerginliğine rağmen 1.425 dolardan geri dönüldü. Gram bazında ise gidecek yer var gibi. FED’in parasal genişlemede sona yaklaştığı ve Suriye’de gerginliğin artacağı endişeleriyle ons fiyatı 1.500 doları görür ve dolar kuru da 1,98 TL’nin üzerinde kalırsa, gram altında 100 TL seviyesi test edilebilir.

Bir süreliğine ‘Boğa’ piyasasına giren altın, yatırımcılarını heyecanlandırmış ve ‘Altın tekrar güvenli liman oluyor mu?’ sorusunu beraberinde getirmişti. Altın, 1.920 dolar seviyesinden başladığı düşüşüne şimdilik 1.200 dolar seviyesinde son verdi ve bu dipten 1.400 seviyesine kadar bir yükseliş yaşadı. Ancak, uzmanlar, bunun kalıcı bir yükseliş olup olmayacağının önemli bir nokta olduğunu vurguluyordu. Çünkü FED’in tahvil alımlarında azaltmaya gideceği beklentisinin artması, altın üzerinde baskı oluşturuyor. Bunun üzerine son dönemde bir de Suriye’den kaynaklanan siyasi riskler eklendi.

ALTINDA SİYASİ RİSKLER

Altın ve gümüş, ABD’nin Suriye’ye yapılacak olası askeri müdahale konusunda Rusya ile ters düşmesi sonrasında güvenli varlıklara talebin azalmasıyla sekiz haftanın en büyük düşüşünü geçen hafta yaşadı. Şimdi gözler Suriye’ye müdahalenin emtia piyasalarını nasıl etkileyeceğine çevrildi. Uzmanlara göre, eğer olası müdahale ABD’nin belirttiği gibi 2-3 gün ile sınırlı olacaksa, bu müdahalenin ardından piyasanın kendini toparlaması uzun sürmeyecek. Fakat 1999 yılında Kosova’da olduğu gibi müdahalenin beklenenden veya söylenenden daha uzun sürmesine ilişkin bir senaryo da var.

ÖNCE YÜKSELİŞ VAR

“Suriye’de yaşanan gerginliğin uluslararası boyutlara ulaşmasının etkilerini piyasa üzerinde de hissetmeye başladık. Altın ve petrol başta olmak üzere emtia fiyatları Suriye’deki gerginlikten etkilendi” diyen Destek Menkul Değerler Araştırma Müdürü Erdoğan Turan, gerilimin artmasıyla yükselen emtia fiyatlarının hafta sonu yapılan görece yumuşak açıklamalarla birlikte geçen hafta düşüşe geçtiğini ifade ediyor. Erdoğan Turan’a göre, eğer müdahale kısa sürerse altın ve petrol bir yükselişin ardından aşağı yönlü düzeltme hareketinin içine girebilir. Fakat gerilimi artıracak açıklamalar ve Suriye müdahalesinin beklenenden daha uzun sürmesi halinde emtia fiyatları yükselecek.Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Birim Yöneticisi Serdar Pazı da haziran ayında 1.180 dolar/ons ile son üç yılın dip seviyesini test eden altın fiyatlarında, artan Suriye gerginliğine rağmen 1.425 dolar/ons seviyesinin geçilememiş olmasına dikkat çekiyor. Yine yukarı yönde harekete dair sora işaretleri oluştuğunu ifade ediyor.

FED AÇIKLAMASI BEKLENİYOR

Gümüşte ve diğer değerli metallerde de benzer bir görünüm olduğunu söyleyen Serdar Pazı, “FED, 17-18 Eylül tarihindeki toplantısında beklendiği gibi varlık alım miktarını azaltmaya başladığı takdirde, altın fiyatlarında aşağı yönlü baskı yaşanabilir. Emtia fiyatlarında kısa vadeli zirvelerin korunabilmesinin ön şaıtı, FED’e’ve Suriye’ye ilişkin belirsizliğin devam etmesi” diyor. Pazı’ya göre, dolar karşısında zayıf seyrini sürdüren TL ile gram altın bazında gelinen seviyeler için de aynı argüman geçerli.

Piyasalarda takip edilecek önemli gündem başlıklan ise ABD’de 18 Eylülde açıklanacak FOMC kararları ve FED Başkanı Ben Bernanke’nin yapacağı açıklamalar olacak. Eğer FED parasal genişlemede bu ay itibariyle azaltmaya giderse, dolar uluslararası piyasalarda değerlenecek ve altın fiyatları düşecek.

GRAM DAHA MI CAZİP?

Uzmanlara göre, altındaki son yükseliş heyecan yaratmış olsa da bu yükselişin kalıcı olabilmesi için 1.500 dolar/ons seviyesinin aşılması lazım. Tabii Suriye’de yaşanacak gelişmeler de altın fiyatlarının seyrini etkileyecek. Yıl sonuna kadar, 1.285 dolar seviyesi dip olmak üzere, 1.300-1.500 dolar aralığında bir seyir görmek mümkün.
Gram altında ise dolar/TL kura 1,98 seviyelerinin altına çekilmezse, 85 TL’nin altına düşülmesi zor görünüyor. Ons fiyatının 1.500 dolar seviyelerine yükselmesi halinde, gram altında 100 TL seviyesi tekrar test edilebilir. Ancak burada Merkez Bankası’nın döviz kuruna müdahale olasılığının da göz ardı edilmemesi gerekiyor.

ONS, KAYBETTİREBİLİR

“Gram altın tarafında ons fiyata göre daha pozitifim” diyen Erdoğan Turan bunu şöyle açıklıyor:

“Altını konuşurken dolann değerleneceğinden bahsediyorsak, içeride Dolar/TL için de yüksek kur bekliyor olmamız lazım. Yani ons fiyatları doların değerlenmesi nedeniyle düşse de Dolar/TL de yükseleceği için risk daha az. Bu durumda ons fiyatı yatayda kalsa veya gerilese bile gram altın fiyatı daha canlı kalabilir.”

Ons bazında altının ABD’deki toparlanma nedeniyle yıl sonuna kadar ciddi bir kayıp yaşayabileceği görüşünde olan Al Capital Menkul Değerler Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri Yönetmeni Duygu Yılmaz da yatırımcıların Ortadoğu’da sürekli yaşanan yeni gelişmeleri yakından takip etmesi gerektiğini ifade ediyor. Duygu Yılmaz, TL bazında ise Merkez Bankası’nın kur politikası değişmezse altın için aşağı seviyelerin onsa göre çok daha sınırlı kalacağını düşünüyor.

Yılmaz, “Gram altında 75-95 TL aralığı yatırımcıların risklerini ayarlamak için değerlendirilebilir. Yani bu bandın üstüne yaklaştıkça risk düşürülüp bandın aşağı kısmına yaklaşınca altın için alman risk artırılabilir. Yerel para biriminin değer kaybettiği ortamlarda altın bu kaybı kısmen telafi ettiği için yatırımcıların ellerinde fiziki altın bulundurmaları doğra olacak” diyor. Yılmaz’a göre elinde altın olmayanlar ise belirli miktarda bir birikimi her ay altında değerlendirebilir.

Gözde Yeniova / Ekonomist Dergisi / www.myfikirler.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu