Ekonomi Haberleri

Altın yeni zirveler görebilir mi?

Altın yeni zirveler görebilir mi?

Tüm dünyada ekonomileri canlandırmak için devam eden parasal genişleme uygulamaları, altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketi tetikliyor. Özellikle geçen yıl aralık ayında piyasalardaki likidite sıkışıklığını aşmak için başta bankalar olmak üzere finansal kurumların kaldıraçlı ürünlerden çıkışını izlemiştik.Kaldıraç azaltma (delevarege) olarak adlandırılan bu işlem neticesinde yüksek kaldıraçlı işlemlere konu olan ürünlerin fiyatlarında hızlı düşüşler yaşanmıştı.

Avrupa Merkez Bankası’nın aralık ayında gerçekleştirdiği 500 milyar euro’ya yakın dev likidite ihalesi, ardından AB’de Yunanistan krizinin çözüleceğine dair beklentiler ve Çin’in zorunlu karşılık oranlarında indirim yaparak piyasalara likidite desteği sağlamasıyla risk iştahı yeniden arttı. Bu da kapatılan pozisyonların yeniden açılmasını sağladı. Bu sayede çok sert bir düzeltme yaparak 1.500 dolar civarına kadar gerileyen altın fiyatları da yeniden yükseliş trendine girdi. 29 Şubat’ta Avrupa Merkez Bankası’nın ikinci likidite ihalesinin beklendiği bu günlerde Japonya, Çin, ABD, AB ekseninde her hafta yeni bir parasal genişleme hikayesi geldiği sürece de bu trendin zaman zaman düzeltmeler yaşansa da önümüzdeki aylarda da korunması muhtemel.

Teknik olarak baktığımızda ise altının yükseliş trendini koruyabilmesi için bu hafta 1.740 dolar üzerinde tutunabilmesi gerekir. Kısa vadede 1.800 dolar, altın için en önemli direnç seviyesi. Bu seviyenin aşılması durumunda aşağı yönlü pozisyonlarda gelecek kapamaların da etkisiyle altın fiyatları sonraki dönemde sert yükselişler yapabilir. Fakat bunun için 1.800 dolar seviyesinde bulunan ve çok güçlü olarak ifade edebileceğimiz direncin aşılması gerekir.
Bu süreçte 1.780-1.800 dolar bölgesindeki direnç oluşumu takip edilmeli ve eğer 1.800 dolar direnci de aşılacak olursa, var olan yukarı yönlü pozisyonlar korunmalı. Bu durumda daha önceki zirve seviyeler olan 1.900 ve üzerindeki rakamlar dahi gündeme gelebilir. Fakat bu senaryo gerçekleşmez yani 1.800 direnci aşılamaz ve yukarı yönlü trendin kırılırsa, yukarı yönlü pozisyonlar kapatılarak yeniden alım için 1.700-1.675 dolar aralığı beklenebilir.

ekonomistBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu