Anasayfa / Ekonomi-Finans / Altın Yorumları 2012

Altın Yorumları 2012Sinirlenmeyen Kazanacak

Altın fiyatı haftalık yüzde 2,2 düşüşle 1.558 dolardan işlem görürken, 2012 yılındaki kazançlarının tamamını geri verdi. Altınla birlikte fiyatı düşen bir başka kalem de petrol.

Geride bırakılan haftada avro-dolar paritesi ve borsalar destek seviyelerinden gelen alımların zayıf kalması sonucunda gerilemeye devam etti ve avro bölgesi yüksek tansiyona sebep olmayı sürdürdü.

Akbank Haftalık Ekonomik Araştırmalar Bültenine göre, risk alımlarındaki bozulmanın sürmesinde; G-8 ve AB liderler zirvesinden AB’nin borç krizine ilişkin alınacak önlemlerle ilgili somut bir sonuç çıkmaması, özellikle liderler zirvesinde ortak avro-tahvil ihracı konusunda, Almanya’nın muhalefeti nedeniyle, anlaşma sağlanamamasının ortak siyasi iradenin eksikliği olarak yorumlanması, Avrupa başta olmak üzere açıklanan makro verilerin zayıflama işaretlerini devam ettirmesi etkili oldu.

Avro-dolar paritesi 1,2640 seviyelerinden gelen tepki alımlarıyla 1,28’e kadar yükselse de bu alımların zayıf kalmasıyla birlikte yeniden gerilemeye başladı.

Avrupa ve ABD’de gelen tepki alımları zayıf kalırken, haftalık bazda Almanya, Fransa ve İtalya borsaları kazançlarını geri vermiş durumda. İspanya borsası ise düşüşünü bu hafta da sürdürerek 2012 yılındaki kayıplarını yüzde 25’e taşıdı.

Doların değerlenmesi, dolarla fiyatlanan emtia fiyatları üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Altın fiyatı haftalık yüzde 2,2 düşüşle 1.558 dolardan işlem görürken, böylece 2012 yılındaki kazançlarının tamamını geri verdi.

Doların değer kazanması, global ekonomideki zayıflamaya paralel olarak talebin azalacağı beklentileri, Suudi Arabistan’ın üretimini artırması, Amerika’da stokların artması ve son olarak İran ile Batı arasındaki gerginliğin bir miktar azalması sonucunda son bir ayda petrol fiyatları hızlı geriledi. Brent petrol son bir ayda yüzde 10 düşüşle 107 dolara gerilerken, 2012 kazançlarını geri verdi.

İMKB 100 Endeksi, önceki hafta yurtdışından pozitif ayrıştıktan sonra bu hafta ise tutunamayarak satışlarla karşılaştı. 100 günlük ve 200 günlük hareketli ortalamalarının altına inmiş olan endeks, bu hafta yüzde 5 düşüşle 54.200 seviyelerinden işlem görürken, bu son 4 ayın en düşük seviyelerine işaret ediyor. Endeksin son bir aydaki gerilemesi ise yüzde 10’a ulaştı. Buna rağmen endeksin 2012 yılında hala yüzde 6 primli olduğu görülüyor.

***********************************************************************

Altında 2012’de iniş çıkışlı bir seyir bekleniyor, art arda 12’nci yılında da kazandırabilir ama bu kez yatınmcıyı sinirlendirerek

Yıla çok iyi beklentilerle başlayan sarı maden, uzun vadede her zaman için parlak bir görüntü sergilese de 2012’de önemli sıkıntılarla karşılaşabilir. Hastalıklı küresel ekonomi ve ABD Doları’na ilişkin olumlu beklentiler bu yıl altının parlaklığını gölgeleyebilir. Ancak yine de geçen yıl yüzde 8.1 değer kazanarak yatırımcıların 11 yıl art arda yüzünü güldüren altının 12’nci yılda da zarar ettirmeyeceğine ilişkin beklentiler yüksek.
3 milyar doları altın olmak üzere 15 milyar dolarlık bir portföye sahip olan Permanent Portfolio Funds’un yöneticisi Michael Cuggino, “1.800 dolardan altın satın alanın mutlu olacağım söylemek biraz zor. Bu yıl da bazı yatırımcılar altından kaçacaktır ancak uzun vadeli yatırımcılar kalacaktır” diyor.

100 milyar dolarlık bir portföyü yöneten Dynamic Mutual Funds’ın ekonomisti Martin Murenbeeld ise “Altın daha da yükselecektir ama bu kuşkusuz düz bir çizgi halinde olmayacaktır.

  Türkiye ekonomisi dayanıklılık testini geçti

Altın pozitif getiri sağlayacaktır ancak kazandırırken, insanları biraz sinirli yapacaktır” diye konuşuyor.

Ünlü spekülatör George Soros’un altına ilişkin olumsuz yorumları ve geçen yıl yaptığı satışların yanı sıra hedge fon yöneticileri John Paulson, Paul Touradji, Eric Mindichalso’nun altın satmaları, sarı madene ilişkin olumsuz beklentileri körüklüyor. Örneğin Soros Fuııd Management, altın ağırlıklı en büyük döviz fonu SPDR Gold Trust’taki tüm hisselerini, John Paulson ise yüzde 36’lık hissesinin tamamını sattı. George Soros, altın fiyatlarının bir ayı piyasasının başlangıcında olduğunu savunuyor. Aralık ayı itibarıyla SPDR Gold Trust’ta 1.250 ton altın bulunuyor ancak bu rakam 2010 yılının Aralık ayına oranla yüzde 2.4 gerilemiş durumda.

Bankaların 2012 tahminleri yüksekliğini koruyor ancak daha önceki yüksek tahminler gözden geçirilerek düşürülüyor. Örneğin BNP Paribas, Ekim ayına kadar 2.080 dolar olan 2012 tahminini 1.950 dolara çekti. Morgan Stanley de 2012 altın tahminini yüzde 16.5 düşürerek 1.845 dolara indirdi.

Öte yandan borsalara ilişkin olumsuz beklentiler, Çin’den gelen fiziksel talep, Avrupa’daki borç krizi ve kredi derecelendirme kuruluşlarının not indirimleri, İran ile ABD arasındaki Hürmüz Boğazı gerginliği, başta petrol olmak üzere emtiaların değer kazanmaya başlaması gibi nedenler altın talebinin artacağı yorumlarını güçlendiriyor.

New York Vadeli İşlemler Borsası’nda Bloomberg’in 44 uzman arasında yaptığı ankete göre 2012’de altının, ons başına 2.140 dolara çıkması bekleniyor. New York altın borsası Co-mex’te en çok işlem yapılan vadelerdeki opsiyon kontratlarında altının mart ve mayıs sonunda ons başına 2000 dolara çıkacağı hakkını satın alan işlemler ağırlıkta.

Bank of America Merili Lynch’in metal uzmanı Michael Widmer, yıl sonunda altının 2.000 dolara yaklaşacağını tahmin ediyor ve ekliyor: “Birçok ülkede düşük büyüme olacak, birçok ülkenin hala muazzam borçları olacak. Altının 2012’de çok geniş bir yelpazede işlem görmesini bekliyorum. En düşük olarak 1.450 dolar seviyesini test edecek ve buradan kesinlikle alcı olmak gerekir, en yüksek olarak da 2000’i görebiliriz.”

Altın 2011 ’i 1.565 dolar seviyesinden kapatırken, yıl ortalaması 1.573 dolar oldu. 22 Ağustos’ta 1.892 dolardan kapanan ve 6 Eylül 201 l’de de gün içinde 1.921 doları görerek tarihi rekor kıran altın yılın son aylarındaki düzeltmeyle yüzde 20 değer yitirdi. 2012’nin ilk üç haftasında da yeniden yükseliş trendine girerek 1.660 dolara çıktı. Ancak altın fiyatlarında enflasyon etkisi hesaplandığında ortaya başka bir tablo çıkıyor. 1980 yılında İran krizinin etkisiyle 850 dolara çıkarak, uzun yıllar boyu kırılmayan bir rekora imza atan altının o zaman ki fiyat seviyesi, enflasyonla birlikte bugün 2.335 dolara denk geliyor.

Bazı uzmanlar altındaki 2.000 dolara doğru rallinin bu yılın sonunda ya da 2013’ün ilk yarısında gerçekleşeceğini tahmin ediyorlar. Bu öngörüye destek veren GFMS’nin araştırma müdürü Neil Meader, altın yatırımının çekiciliğini koruması için faiz oranlarının düşük kalması gerektiğini belirtiyor.

levent gürses
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019 Yılında Yatırımınızı Burcunuza Göre Yapın

2019 yılında yatırım yapacak girişimciler için iş dünyasının burç yorumlarını, ekonomiyi neler bekliyor tüm detaylar …

Bir yorum

  1. temenimiz budur ınsallah 2012 de yukselir yok ev almamzız yalan olacak ben unlu ekonomıstlerı takıp edıyorum 2012 veya 2013 ilk yarsında 2000 ile 2300 ons olur dıyorlar buda % 70 % 100 tekamul edıyor saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir