Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Altın Yorumları Ekim 2012

Altın Yorumları Ekim 20122012 Ekim Altın Yorumları

Avrupa’dan geleıı genişleme haberleri ve Japonya Merkez Banka’sı desteğiyle altın, 1.778 doları aşarak son YEDİ ayın zirvesine çıktı. Altındaki son çıkış sonrası ne yapacaklarını soran altın yatırımcılarına öneriler, pozisyonlarını korumaları ve yeni alım için piyasa düzeltmelerini beklemeleri yönünde. Çünkü ilk etapta 1.900, daha sonra ise 2.000 dolar/ons seviyeleri görülebilir.

Geleneksel Türk yatırımcısının en temel yatırım araçlarından biridir altın. Yastık altında yatırımcıların fiziki olarak 5 bin ton civarında altın tuttuğu tahminleri yapılıyor. Fakat son yıllarda altın sadece yastık altı yapan Ayşe Teyze’nin değil, bireysel ve kurumsal yatırımcıların da önemli yatırım araçlarından biri haline geldi. Altına dayalı fonlar ve bankaların altın mevduat hesaplanna olan büyük ilgi bunun açık göstergesi.

2012 başından son 1-1.5 ay öncesine kadar altının gösterdiği performans yatırımcısını hayal kırıklığına uğratmıştı. Çünkü 2010 ve 2011’in en çok kazandıran yatırım aracı altın, eksi performans sergiliyordu.

EKONOMİST YAZMIŞTI

Ancak son 1.5 ayda altın yönünü tekrar yukarı çevirdi ve 1.550 dolar/onslardan geçen hafta son 7 ayın en yüksek seviyeleri olan 1.788 dolar/onsa çıkış yaptı. TL gram fiyatı da yine 90 TL’li fiyatlardan 100 TL’nin üzerine çıktı ve zirve seviyelerine yaklaştı.

Bu hızlı yükseliş sonrasında yatırımcıların bazılan fiziki altınlarını bozma yoluna giderken, altına dayalı fonlarda küçük çaplı satışlar görüldü yine altın mevduat hesaplarının büyüme hızında da yavaşlamalar görüldü. Yani yatırımcı altının yükselişi sonrasında ne yapması gerektiği konusunda karar vermeye çalışıyor.

Aslında bu yükseliş ve konuşulan hedefler Ekonomist okuyucu açısından çok da şaşırtıcı değil. Çünkü 2-8 Eylül sayımızda altında riskin yükselmesine rağmen yeni rekorlann gelebileceğini belirten bir kapak haberi hazırlamıştık. Altının ons fiyatı bu haberi hazırladığımız sırada 1.668 dolardı. Yine kapak haberimizde parasal genişleme haberlerine bağlı olarak altının 1.900 dolar/ons seviyelerine doğru tırmanışına devam edebileceğine vurgu yapmıştık.

BEKLENTİLER GERÇEKLEŞTİ

Bugün gelinen noktada bunu gördük. Önceki hafta Amerikan Merkez Banka-sı’nın (FED) üçüncü tur parasal genişlemeyi açıklamasıyla birlikte altın 1.700 onsun üzerine çıkarak son dönemin en hızlı yükselişlerinden birini daha gerçekleştirdi.

Bu seviyelerden yukan trendine başlayan altın, geçen hafta da yeni gelişmelerle çıkışını sürdürdü. FED ve Avrupa Merkez Banka-sı’ndan (ECB) gelen parasal genişleme adımlanndan moral bulan altın, Japonya Merkez Bankası’ndan (BoJ) gelen gevşeme adımı sonrksı, yükselişini devam ettirdi. Japonya Merkez Bankası’nın varlık alım programını 55 trilyon yene çıkarmasının ardından spot altının onsu 1.778 dolan aşarak 7 ayın en yükseğine çıktı.

YUKARI YÖNLÜ REVİZYON

Global ekonomide mevcut düşük faiz ortamında altın fiyatlarını etkileyen temelde iki unsur var. Bunlardan bir global likidite gelişmeleri, diğerde ekonomik büyümeye dair belirsizlikler. Dolayısıyla gelişmiş ekonomi merkez bankalan tarafından alman ek parasal genişleme kararlan, altın fiyatlarındaki tetikleyici unsur oldu. FED’in mortgage alımlannın 2014 sonuna kadar süreceği ve Aralık ayında sona erecek twist operasyonunun ardından Hazine tahvil alımlarına gidecek olmasının altını destekleyeceği de beklentiler arasında.
Bu dönemde gelen yatırım bankalarının raporlarında da altında yukarı £ yönlü revizyon var. £ Buna göre Deutsc- * he Bank’ın altın fi-yatlannın 2013 yılının ilk yarısında 2.000 dolar seviyesine ulaşabileceğine ilişkin raporunun ardından, Bank Of America da altının onsunun 2014 sonuna 2.400 dolar seviyesine yükselebileceğini açıkladı.

  Altın Yorumları

ÖNERİLER

Altında beklenti yukarı yönlüyken öneriler de pozis-yonlan olanların uzun vadede bunları koruması yönünde. Kısa vadeli düşünenler ise kâr realizasyonundan yararlanabilir. Yeni alım yapılması bu seviyelerden önerilmezken 1.700 seviyelerine geri dönüşte pozisyon alınabileceği ifade ediliyor. Çünkü uzun vadede yukarı yönlü revizyonlar 1.900 dolar/ons ve ardından 2.400 dolara kadar çıkıyor.

Finans Portföy Portföy Yöneticisi Maruf Ceylan, özellikle altın fiyatlarında yaşanan sert yükselişten sonra yatınm-cılann yeni pozisyon açmak için piyasa düzeltmelerini beklemesini öneriyor. Maruf Ceylan, “Bu seviyelerden altın taşıyan yatırımcılara uzun vadeli olarak pozisyonlarını taşımaları, sert yükselişlerde bir miktar pozisyon azaltmaları önerilebilir. Yatırımcılar, borsa yatının fonlarına yatırım yaparak da altının getirisine ortak olabilirler” diyor.

YÜKSELİŞ BEKLENTİSİ VAR

Ceylan’a göre piyasadaki likiditenin bol olduğu ortamda altındaki yükselişin devamı beklenebilir. Altın ons fiyatında 1.780 dolar seviyesinin geçilmesi halinde 1.920 dolar zirvesinin tekrar görülme ihtimali de artacak.

HSBC Yatırım’a göre altındaki yükseliş hareketinin devamı için diğer büyük merkez bankalarının da benzer şekilde genişleyici para politikalan uygulamaları veya FED ve ECB’nin uyguladıkları programların boyutunu artırmalan gerekiyor.

Bu seviyelerden yeni alım önermeyen HSBC Yatıran analistleri, yeni pozisyon açmak için ise yaşanan hızlı yükselişten sonra piyasanın denge bulmasının beklenmesi gerektiğini düşünüyor. Elinde altın yatırımı bulunanlar için öneri ise şu an için ellerindeki pozisyonu koruyarak, satış yapmak için yurt dışındaki gelişmeleri izlemeleri. HSBC Yatırım bununla birlikte, altın yatınmı yapan yatırımcıların kısa vadeli alım satım yapmak yerine uzun vadeli pozisyon taşımalarının risk – getiri açısından daha pozitif sonuç vermesini bekliyor.

FONLARDAKİ BEKLENTİ NE?

FED’in, piyasa beklentisinin de ötesinde ucu açık bir parasal genişlemeye gitmesinin altın yatırımcısının elini oldukça güçlendirdiğine dikkat çeken Destek Menkul Piyasa Analisti Doğan Güngör de “Eldeki altını tutmak artık büyük bir risk olmaktan çıktı. Özellikle FED’inn üçüncü parasal genişleme kannndan önce zaten altın yatırımı olanlar için önümüzdeki haftaların rahat geçeceğini düşünüyoruz. Ancak fiyatlar yukarı gittikçe, özellikle kaldıraçlı piyasalardan yapılacak olan alımlarda riskler artacak” diyor.

Fiziki altının yanı sıra son dönemde ilginin arttığı altın fon yatırımcısı da ne yapacağını merak ediyor. Yılbaşından bu yana çok fazla olumlu etkiyi hissetmeyen altın fonları, son dönemde çıkıştan az da olsa olumlu etkilendi. Gündüz Capital’in yaptığı analize göre ilk altı aylık getirilerde en iyi ilk altın fonu yüzde 5’in üzerinde getirilere sahip. Bunlar yüzde 5.51 ile TEB altın fonu, yüzde 5.47 ile HSBC altın fonu ve yüzde 5.42 ile Garanti Osmanlı altın fonu.

Altının, gevşek para politikalanndan faydalanmaya devam edeceğini düşünen Gündüz Portföy Genel Müdürü Onur Gündüz, “Altının daha önceki en yüksek seviyesi 1.800 dolan geçeceğini ve 1.900 dolar seviyelerini deneyebileceğini tahmin edi-yoaız. Altın fonları hala yıllık bazda pozitif getiri sağlayamamış durumda. Son bir ayda yaklaşık yüzde 9 seviyesinde getiri elde ettiler. Bundan sonraki getirileri altın fiyatına paralel olacak” diyor.

DÜŞÜŞ GÖRÜLÜR MÜ?

Peki düşüş ihtimali için ne deniyor? Yurt dışında yaşanan ekonomik sorunların çözülmesine yönelik gelişmeler veya merkez bankalannın para politikalannı değiştirmeye başlamaları altın fiyatlarında bir düşüşe neden olabilir. 1720 dolar seviyelerine doğru satış eğilimi görüldüğünde yeni alım fırsatları oluşacağı düşünülüyor.

Gözde Yeniova / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir