Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Altın Yorumları Eylül 2012

Altın Yorumları Eylül 20121.550-1.600 dolar arasında seyreden altın fiyatları geçen hafta 1.670 dolar seviyelerini gördü. Ekonomik ve siyasi sıkıntıların altını desteklediğini belirten uzmanlara göre, altın önce 1.700, ardından da 1.780 dolara kadar çıkabilir…

UZUN süredir yatay bir seyir izleyen altın geçen hafta hızlı bir çıkışla deyim yerindeyse tekrar parlamaya başladı. Son bir yıldır 1.550-1.620 dolar arasına sıkışan altın fiyatları nihayet bu seviyelerden kurtulmaya başladı. Aslında altın fiyatlarının yeniden tırmanışa geçmesi birçok analist için çok da sürpriz olmadı. Çünkü bir süredir büyük yatırımcıların düşük fiyatlardan altın topladığı biliniyor. Hatta geçen sayımızda bunu, “Ünlü spekülatörler altın topluyor” başlığı ile okuyucularımızla duyurmuştuk.

Evet, başta George Soros ve John Paulson olmak üzere piyasanın ünlü spekülatörleri altınla ilgili ön hazırlıklarını zaten yapmışlardı. Yükseliş hareketi için sadece bahane bulmak gerekiyordu. Bu da çok zor olmadı… Çünkü ABD, Çin ve AB ülkeleri gibi dünya devlerinin ekonomilerine ilişkin endişeler giderek artıyor.

FED TETİKLEDİ

Söz konusu ülke ekonomilerine olan güvenin giderek zayıflaması, bu ülkelerin para birimlerine olan ilgiyi son dönemde azaltırken yatırımcılar da euro ve dolara yatırım yapmaktan kaçınmaya başladı. Bunun yerine daha güvenli bir yatırım aracı aranmaya başlandı. İşte o günlerde Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) tutanakları yayınlandı. Üçüncü parasal genişlemenin sinyallerini veren FED tutanakları altın fiyatlarında ilk hareketi başlattı.

Bu arada FED ve ECB’nin eylül ayında yapacakları toplantılarda parasal genişleme kararı alabileceklerine yönelik beklentilerin arttığını da belirtelim, tşte geçen hafta bu beklentiler altın fiyatlarını son 3.5 ayın zirvesi olan 1670 dolara kadar taşıdı…

EYLÜL AYI KRİTİK

Uzmanlara göre, altın fiyatlarının son günlerde hızla yükselmesinin ana nedeni bu. Ancak tek neden bu değil. Altının yükselmesinde, Çin’in yeni ekonomik teşvikler vereceğine dair yapılan yorumlar, euro’nun dolar karşısında değer kazanması, Güney Afrika’da platin madenindeki grevde çıkan çatışmalar ve işçilerin öldürülmesi de etkili oldu. Güney Afrika’daki sorunun çözülmemesi, platin ve paladyum yanı sıra altın fiyatlarına da yükseliş yönünde yansıdı.

Altın fiyatlarının önümüzdeki dönemde yükselişini destekleyeceği düşünülen en önemli gelişme ise FED ve ECB toplantılarından çıkacak parasal genişleme kararı olacak. Yine uzmanlara göre, FED eylül ayında parasal genişleme kararı alırsa altın fiyatları kritik seviye olan 1.780 doların da üzerine çıkabilir. Öte yandan ABD’deki başkanlık seçimleri, İran’a askeri bir müdahale olasılığının güçlenmesi, Suriye’ye bir müdahale de çıkışı destekleyecek diğer unsurlar olarak gösteriliyor…

1.700 DOLARA DİKKAT!

Öte yandan uzmanlar, altın fiyatlarının yalnız kısa değil orta ve uzun dönemde de tırmanışını sürdüreceğini düşünüyor. Bunun nedeni ise var olan siyasi ve ekonomik sorunların bir türlü çözülememesi. Altın fiyatları için öncelikle 1.700 doların önemli olacağını ifade eden analistler, asıl kritik seviyenin ise 2 kez denenmesine rağmen bir türlü geçilemeyen 1.780 dolar olduğunu belirtiyor. Bu seviyenin geçilmesi durumunda fiyatın 2 bin dolara kadar çıkacağı tahmin ediliyor.

“ORTA-UZUN VADELİ DÜŞÜNÜN”
Altın fiyatlarındaki yükselişte en önemli etkenin belli başlı merkez bankalarının para basması olduğunu ifade eden Garanti Portföy Alternatif Yatırım Birim Müdürü Alpogan Erdoğan, “Şu anda piyasalarda enflasyon beklentisi ve kağıt paradan kaçış öne çıktı. Özellikle son dönemde FED tutanaklarından çıkan üçüncü parasal genişleme sinyali de altın fiyatlarını destekledi” diyor. Bunların yanı sıra kötü gelen ekonomik verilerin de altını yükselten bir diğer neden olduğunu söyleyen Erdoğan’a göre, orta ve uzun dönemli yatırım yapanlar için ^ altın cazip bir yatı-rım aracı, Piyasalarda  “FED para basarsa altın yükselir” beklentisinin iyice kuvvetlendiğini söyleyen Erdoğan’ın önümüzdeki döneme ilişkin beklentileri ise şöyle: “Altın fiyatlarının gerilemesi için ABD ekonomisinin ciddi toparlanma yaşaması ve düşük faiz politikasının sona ermesi gerekiyor. Bu şartlar oluşmadığı takdirde altın güçlü olmayı sürdürecek. Bu yıl altının 1.800 doların üzerini deneyeceğini görebiliriz. 2013 yılı da altın için iyi bir yıl olacak.”

  Yatırım Yapılacak Ülkeler ve Yatırım Teşvikleri

“115 TL’YE ÇIKABİLİR”

Türkiye çapında 1.100’den fazla kuyumcuya altın tedarikinde bulunan Karakaş Atlantis, ayrıca Dubai, İsrail ve Fransa’ya da ihracat gerçekleştiriyor. Şirketin 2011 yılı cirosu 297 milyon TL’yi aşmış durumda. Altın yatırımcı profilinin son 2-3 yılda önemli oranda değiştiğini söyleyen Karakaş Atlantis Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Karakaş, konuda şu bilgiyi veriyor: “2-3 sene öncesine kadar altın yatırımcısı ağırlıklı 50 ve üzeri yaşlardaydı.

Kriz sonrasında ise altın, genç yatırımcıların da ilgisini çekmeyi başardı. Öte yandan merkez bankaları altın stoku yapıyor. Ortadoğu’da savaş var. Bir taraftan da parasal genişleme konuşuluyor. ABD’de ise seçimler yaklaşıyor. Bütün bunlar altını destekliyor. Altının onsunun 1.900-2.000 dolar bandına kadar çıkacağını öngörüyorum. TL bazında altının gramı ise sene sonunda 115 TL’yi görebilir.”

Şant MANUKYAN / İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdür Yardımcısı
“1.780 kritik seviye”

Altın fiyatları artık yükseliş trendine girdi diyebiliriz. Ancak kısa vadede 1.670 dolar civarında nefesi biraz kesilebilir. 1.640 doların altına kalıcı biçimde inilmezse yukarı gidiş devam edebilir. Altın fiyatları için bundan sonra 1.700 dolar önemli. Ancak asıl kritik seviye 1.780 dolar seviyesinde. Hatırlarsanız altın fiyatları iki kez bu seviyeleri denemiş ve aşamamıştı.

A Önümüzdeki bir iki yıl vadeli olmak koşuluyla bu fiyatların hala alım için fğ uygun olduğunu düşünüyorum. Buna karşın altın fiyatlarında şu anda görülen yükseliş sürekli devam edemez. Yükseliş trendi, zaman zaman dalgalanmalar, iniş çıkışlarla sürecek.

Hüseyin TAŞ/ Yapı Kredi Yatırım Kıdemli Analist
“Düzeltme hareketi tamamlandı”

Altın fiyatlarında son bir yıldır etkili olan düzeltme hareketinin, geçtiğimiz hafta 1.630 ana direnç noktasının yukarı kırılmasıyla tamamlandığını gözlemliyoruz. Altın fiyatlarında önümüzdeki dönem ilk önemli düzeltme hareketini ise, 1.800 seviyesinde oluşturacağını düşünüyoruz. Bu nedenle ons tarafında destek konumuna dönüşen 1.630 seviyesi üzerindeki hareketleri yükseliş yönünde izlemeyi sürdürüyoruz. Fiyatlarda 1.800 seviyesinde oluşmasını beklediğimiz düzeltme hareketinin 1.700 desteğine doğru yapacağı geri çekilmelerin, orta vadeli yapıda talep tarafını güçlendirmeyi sürdüreceğini söylemek mümkün.

Böyle bir gelişmenin ise fiyatlarda 2011 yılı zirvesi olan 1.921 seviyesini hedefleyecek yükseliş hareketinin devamını getireceğini söyleyebiliriz.

Afa BORAN / Amwal Yönetici Direktörü
Uzun vadede altından kaçın”

Geçmiş trendine baktığımızda genelde enflasyonun yüksek olduğu dönemde [yani paranın değerini yitirdiği dönemlerde) daha çok rağbet gördüğünü söyleyebiliriz. Bulunduğumuz dönemde ise henüz enflasyon yok ama parasal genişleme tarihsel olarak rekor seviyelerde.

Ve haliyle altın fiyatları da zirvede. Olması gereken seviye olarak bakıldığında ben altının yaklaşık yüzde 50 civarı primli olduğunu düşünüyorum. Bu tespit bilhassa uzun vadeli bakış açısından önemli. Yarın olmasa da bir gün bu balon sönecek. Uzun vadede ilk etapta 1.400 daha sonra 1.200’lü seviyeleri daha makul bir seviye olarak görüyorum.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir