Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Altın Yorumları Kasım 2012

Altın Yorumları Kasım 2012Altın yeni bir atak için güç topluyor

Altın fiyatlarında, bu yıl bir geri iki ileri dalgalanması devam ediyor. Uç ay önce 24 ayar altının gram fiyatı çok hızlı bir yükselişle 90 TL’lerden 103 TL’ye kadar yükseldi. Son günlerde ise bir geri çekilme var ama uzmanlar, gram fiyatının 100 TL’nin üstüne demirlemesini ve 2012 sonu için 1.800 dolar/ons fiyatı beklentisini koruyor.

Özel bir şirkette çalışan Ersin Bey’in bankada vadeli mevduatta bir miktar birikimi vardı. Pek tatmin etmiyordu aldığı faiz. Temmuz ortasında vade dolduğunda, borsadan hisse senedi almayı düşünüyordu ama IMKB almış başını gidiyordu. Altında biraz düşmüş, uzmanlar “şimdi alınabilir” diyordu. Nasıl alınmasın?

Geçen yıl 107 TL’lere kadar çıkan 24 ayarlık altının gram fiyatı 91 TL’lere kadar gerilemişti. Fakat tam vade dolduğunda altın yeniden yükselişe geçmiş 95-96 TL’lere çıkmıştı. Borsa ise pek bilmediği bir konu olduğu için cesaret edemiyordu. Altının bu çıkıştan sonra düşmesini bekledi almak için. Bu arada parası yine otomatik vadeye girdi. Altın yine düştü biraz ama istediği seviye değildi, vadeyi de bozmaya kıyamadı Ersin Bey. Böylece bir ay içinde altının 103 TL’yi, iMKB’nin de 70.000 endeksi bulacak rallisini kaçırdı.

Küçük yatırımcılar böyledir işte.

Kararsızlıkları bazen üzer onları.

Bazen kurtarır. Çünkü hem IMKB ve hem de altın için bugün çizilen senaryolar içinde oldukça kötümser olanlar da var.

YÜKSELİŞ RALLİSİ

Son 11 yıldır, yıllık bazda düzenli yükselerek yatırımcısının yüzünü güldüren altın, bilindiği gibi bu yılın başından beri sürdürdüğü yatay seyrine ikinci yarıda son vermişti. Ons fiyatı dolar olarak 1.500’lü seviyelere gerilemişken önce 1.700’lü seviyelere, ABD Merkez Bankası’nın (FED) üçüncü parasal genişlemeye (QE3) gideceği sinyalinin ardından 1.780 dolarlara kadar yükseldi. Yıl sonu tahminlerinde 1.900 hatta 2.000 dolarların telaffuz edildiği altında, son haftalarda kâr satışlarıyla gelen gerileme nereye kadar sürer? Fiyatlardaki gerileme alım fırsatı olarak görülebilir mi? Yatırımcı, bu somların yanıtlarını arıyor.

Çünkü altının ons fiyatı 1.720 dolar seviyelerinde. Gram altın fiyatı ise 103 TL’li seviyelerden 100 TL’nin altına geriledi. Bu yıl gram altının 107 TL’li fiyatları gördüğünü de belirtelim.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, QE3, altın fiyatlarındaki yukarı yönlü seyri destekleyen tek faktör değil. Hindistan ve Çin başta olmak üzere, dünyadaki fiziksel altın talebi, yatırımcıların risk alma iştahı ve merkez bankalarının altın rezervlerini artırma eğilimleri gibi pek çok faktör, fiyatlar üzerinde etkili. Dünyada ABD, Avrupa, Japonya ve Çin gibi önemli merkez bankalarının gevşek para politikaları ve dolayısıyla piyasalardaki likidite bolluğu devam ettiği sürece, altında ana yükseliş trendinin korunması bekleniyor.

BU SEVİYE KALICI MI?

Ekonomi Bakanlığı’nın bir süre önce yayınladığı rapora göre piyasalardaki belirsizliğin artmasıyla riskten genel anlamda kaçışın gözlendiği, önümüzdeki dönemde de altın fiyatlarındaki artışın devam etmesi beklendiği vurgulanıyor. Buna göre, altın analistleri, 2012 sonuna kadar altının ons fiyatının 1.800 dolar seviyelerine yükselmesini, 2013’te 2 bin dolar sınırını aşacağını, 2014 sonunda da 2 bin 400 dolara ulaşacağını öngörüyor.
Peki beklenen 1.800 dolara gidişi ne tetikler? Ya da düşüş sürer mi? Bu konuda piyasa analistleri ve uzmanların işaret ettiği veriler, başta ABD olmak üzere uluslararası likiditeyi, yani para akışını etkileyecek veriler olacak. Finans Portföy Kıdemli Portföy Yöneticisi Tolga Ku-daloğlu, altın fiyatlarında dünyadaki risk alma iştahının artmasıyla birlikte başlayan düzeltme sürecinin devam ettiğine katılıyor. “1.700 dolar ve 1.655 dolar destekleri oldukça önemli ve güçlü” diyen Kudaloğ-lu, 1.740 ve 1.795 dolar seviyelerini ise direnç seviyeleri olarak gösteriyor.

  Yatırım Yapılacak Ülkeler ve Yatırım Teşvikleri

Altının yıl sonuna kadar olan süreçte 1.795 dolar direncini yukarı kırmakta zorlanabileceği uyarısında bulunan Kudaloğlu, yükseliş için 1.655 dolar desteği üzerinde düzeltme sürecinin tamamlamaya çalışmasının beklenebileceğini ifade ediyor. Anadolu Yatırım Stratejisti Halil Reçber, kısa vadede 1.722 doları geçen altın fiyatlarında bir sonraki hedefin 1.724 ve sonrasında 1.735 dolar olacağına işaret ediyor.

Altın stoğu ne kadar?

Merkez Bankası’nm bir süre önce yayınladığı enflasyon raporu, piyasaların altın ile ilgili merak ettiği bazı kritik noktalara değiniyor. “Türkiye’de toplam altın stoğu ne kadar?” sorusunun yanıtını veren raporda, eldeki veriler dahilinde 1984 yılından bu yana Türkiye’de 2012 Ağustos itibariyle toplam 2 bin 189 ton altın birikmiş olduğunu belirtiyor. Bu miktar ise 115,5 milyar dolara denk geliyor. Ancak Merkez Bankası’nm hesabı 1984’ten öncesini içermiyor. Oysa Anadolu’da yüzyıllardır altın birikimi var. Bu nedenle yastık altı altın miktarının 5 bin ton civarında olduğu yönünde değerlendirmeler yapanlar da var.

3 BİN DOLAR SENARYOLARI

Buna karşın, 2012 için altın fiyat tahminini düşürenler de var. 2012 için ortalama altın fiyatı tahmini yüzde 3-4 düşüren HSBC, 1.700 dolar/ons seviyesine indirdi. HSBC, 2013 tahminini ise yüzde 4.2 artırarak 1.850 dolara, 2014 öngörüsünü de 1.775 dolar seviyesine yükseltti. HSBC’ye göre yıl sonuna kadar 1.900 dolar, 2013’e kadar ise 2000 dolar seviyesi görülecek.

Deutsche Bank’ın yayınladığı rapora göre ise altının 2013’ün ilk yarısında 2000 dolar seviyesine çıkacağı öngörüsü var. Bank of America Merrill Lynch analistleri ise altının yıldızının 3 bin dolarlara kadar parlayacağına işaret ediyor. Kurum, bu fiyatın ancak uzun vadede görüleceğini, emtia piyasalarında yukarı trendin altın yönünde korunacağının altını çiziyor.

“PORTFÖYLERDE YÜZDE 10-20 ARASI OLMALI”
Alper Kalyoncu
Garanti Bankası Hazine Bölümü altın analisti
“Son günlerdeki gerileme sadece kâr satışlarından kaynaklanmıyor. Yükselişte momentum kaybı oldu. Ancak 1.700 doların altına da gitmiyor. 1.700 dolara düzeltme sonrası, yukarı gidiş daha sağlamlaştı. 1.800 doların üzerinde de büyük potansiyel yok, ancak yukarı trend devam ediyor. Genel olarak 1.750-1.800 bandında dalgalanır, ancak yılsonuna kadar 1.800 dolar civarına yükselmesini bekliyorum.

Altın fiyatları üzerinde ABD ekonomisi verilerinin büyük etkisi var. Kasım ve Aralık işsizlik verileri takip edilmeli. Bu iki veri de olumsuz gelirse, 1.750 dolar üzerinde yukarı gidiş başlar. Ancak olumlu veriler gelirse; ki ben ciddi bir iyileşme beklemiyorum, 1.600 dolar seviyelerine geri çekilme olur. Ayrıca ABD ekonomisinin toparlanma sürecine girmemesi ve FEDln faiz artırma beklentisi olmadıkça 1.900 dolarları görme potansiyeli var. Portföylerde altının oranı yüzde 10-20 civarında kalmalı. Yatırımda ise gram altın tercih edilmeli, internet üzerinden de dilenildiği zaman satılabiliyor, ayrıca saklama derdi yok. Fonlar ise beş altı ay sonra satmayı düşünen, piyasayı günlük takip etmeyen yatırımcılar için uygun olabilir.”

Kıvanç Özvardar / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir