Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Altın Yorumları Ocak-Şubat 2013

Altın Yorumları Ocak-Şubat 2013Altında yükseliş sona mı eriyor?

Birkaç yıl önceki yükseliş trendini kaybeden altına bel bağlayanlar, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da hayal kırıklığı yaşayabilir. Çünkü yılın ilk günlerinde uluslararası birçok banka, 2013 tahminlerini ardı ardına 1850-1900 dolar/onslardan 1.800 dolar/ons seviyelerinin altına çekti. Bu gelişme, yatırım uzmanlarının da portföy önerilerim gözden geçirmeye sevk ediyor. Yeni dönemin portföy önerilerinde altına biçilen oran yüzde 10’lann bile altında.

Yerli yabancı tüm yatırımcıların, özellikle para birimlerine güvenin inişe geçtiği kriz algısının etkisiyle, “güvenli liman” olarak belirlediği altına yatınmdan vazgeçmiyor. Ancak özellikle 2011 yılı içinde gerçekleşen yüzde 30’lara varan yükseliş hareketini bekleyenler, 2012’de olduğu gibi 2013’te de hayal kırıklığına uğrayacak gibi görünüyor. Dünyanın önde gelen bankları altın için hedefleri re-vize ediyor.

Yıl sonu beklentileri 1.800 dolar/ons seviyelerindeyken, geçen yılı 1.676 dolardan kapatan altın fiyatları, yeni yılın ilk günlerinde de düşüşünü sürdürdü. Bir süre önce dört ayın en düşük seviyeleri olan 1.644 dolardan, Çin’den gelen yüksek talep ve zayıflayan doların etkisiyle yönünü yeniden yukarı çeviren altındaki dalgalı hareket devam eder mi? Düşük fiyatlardan altın alanlar yeni bir sert gerilemeyle karşılaşır mı?

YUKARI POTANSİYEL AZ

Baştan belirtmek gerekirse, son 12 yıldır düzenli olarak fiyatı yükselerek yatırımcısının yüzünü güldüren değerli metalde, yükseliş potansiyelinin görece olarak azaldığı yorumu yapılıyor. Bir yandan küresel likidite koşullarının devamına bağlı olarak cazibesini koruyan altın, diğer yandan her parasal genişleme adımındaki marjinal faydanın azalmasına bağlı olarak değer kazanmakta zorlanıyor.

Yatırını Finansman Genel Müdürü Şeniz Yarcan, “Her ne kadar merkez bankaları, rezerv çeşitlendirme politikaları çerçevesinde altına talep göstermeye devam edeceklerse de yeni bir finansal şok yaşanmadığı sürece altında değer kazanımlarının sınırlı kalacağını tahmin ediyoruz” diyerek yatırımcılara yüzde 5 altın fonu bulundurmalarını öneriyor.

DÜŞÜŞ NEDEN SÜRÜYOR?

Altın tahminlerini düşürenler yalnızca yurt içindeki analistler değil. En büyük altın bankalarının da aralarında bulunduğu birçok uluslararası finans kuruluşu, altın tahminlerini birer birer düşürüyor. Son olarak geçen hafta HSBC, Credit Suisse, BNP Paribas ve Goldman Sachs’tan sonra Deutsche Bank da altın fiyatları tahminini düşüren uluslararası fi-nans kuruluşları arasına katıldı. Deutsche Bank, 2013 yılı için tahminini yüzde 12,1 düşürerek, onsu 1.856 dolara çekti. Deutsche Bank’ın 2014 tahmini ise yüzde 5 düşüşle 1.900 ons/dolar. Deutsche Bank Analisti Daniel Brebner, açıklamasında “Yatırımcı açısından altın piyasasının yapısal gücünün devamlılığı test ediliyor” dedi.
En büyük altın bankalarından HSBC de bir süre önce 2013 altın fiyat tahminini 1.850 dolar/ons’tan 1.760 dolar/ons seviyesine indirdi. 2013 hareket bandının ise 1.575-1.950 dolar/ons olacağını öngördü. HSBC’nin 2014 tahmini 1.775 dolar/ons, 2015 tahmini ise 1.675 dolar/ons.

  Hisse alım satımında seviye belirlemek

TAHMİNLERDE REVİZYON

Goldman Sachs analistlerinin önceki ay yayınladığı raporda ise altında uzun vadede düşüş öngörülüyor. Banka üç aylık altın tahminini yüzde 0.8 düşüşle 1.825 ons/dolar seviyesine, altı aylık tahminini yüzde 7 indirimle 1.805 dolara, 12 aylık tahminini ise yüzde 7.2 düşüşle 1.800 ons/dolar seviyesine çektiğini açıkladı. 2012 tahmini ise 1.750 dolar olarak açıklandı.

Société Générale, 2013 yılı için ortalama altın fiyatı tahminini yüzde 5.6 düşürerek 1.800 dolar/ons’tan 1.700 dolar seviyesine indirdi. İsviçreli Crédit Suisse ise 2013 için ortalama altın fiyat tahminini yüzde 5.4 düşürerek 1.840 dolar/ons seviyesinden 1.740 dolara, 2014 tahminini ise 1.750 dolar/ons’dan 1.720 dolar/ons seviyesine indirdi. BNP Pari-bas’nın 2013 tahmini ise Aralık ayında 1.900 dolar/ons’tan 1.865 do-lar/ons’a çekilmişti.

YÜKSELİŞ ILIMLI OLUR

Çin ekonomisinde büyümenin toparlanması, gelişmiş Batı ekonomilerinde görece olumlu bir yıl beklenmesi ile 2013’ün özellikle ilk çeyreğinde değerli metal fiyatlarında ılımlı bir yükseliş bekleniyor. Yani altın fiyatlannın yükselmesindeki etmenler kısmen hala geçerli olmasına karşın ülke ekonomilerindeki büyüme odaklı hedeflerin belirlenmesi altında kâr realizasyonlarını da beraberinde getiriyor. 2013’te geniş bantta 1.500-1.850 dolar arasında hareket bekleniyor.

AI.B Menkul analistlerinden Fırat Gül, yayınladığı raporda 2008 yılından bu yana süren yükseliş trendinin 2013 yılında da aynı oranda olmasa da süreceğini belirterek, nispeten iyimser duruş sergiliyor.Gül, altın fiyatlarının 1.850 dolar seviyesine ulaşabileceğine dikkat çekiyor.

PORTFÖYLERDE YÜZDE 5-15

Kısacası özellikle gelişmiş ekonomi hükümetlerinin ekonomileri toparlamak için para basmaya devam etmesi beklenen önümüzdeki en az birkaç yılda, altın güvenli liman olarak kabul edilecek. Ancak yüzde 30’ların üzerine varan kriz yükselişleri bekleyenler, hayal kırıklığına uğrayacak gibi görünüyor.

Portföy önerilerine gelince, altının payı çok yüksek değil. Altın alı-mında fon, mevduat ve gram altın önerilirken, uzun vadede alımı uygun olabilir. Kısa süreli alım satım yapacak yatırımcılar ise gram altını tercih edebilir. Portföylerde yüzde 5-15 arasında altın önerisi bulunuyor.

Altın fiyatlardaki düşüşün sert yaşanacağı uyarılarında bulunanlar da var. Uluslararası yatırım uzmanlarından Marc Faber, altın fiyatlarında devamlı bir yükselişin yaşanmayacağını, kısa vadede emtiada yüzde 10’luk bir düşüşün yaşanacağı değerlendirmesinde bulunuyor. Fa-ber’in yayınladığı Ocak ayı piyasa değerlendirme raporunda altın fiyatlarının 1.550-1.600 dolar seviyesine inebileceğini belirtiyor.

Kıvanç Özvardar / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir