Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Altın Yorumları

Altın Yorumları3 ekim altın yorumları, 4 ekim altın yorumları, 5 ekim altın yorumları, 6 ekim altın yorumları, 7 ekim altın yorumları, ekim ayı altın yorumları, 4 ekim altın fiyatları, 5 ekim altın fiyatları, 6 ekim altın fiyatları

Altın fiyatları Ağustos’ta gördüğü en yüskek seviyelerden sonra yüzde 20 değer kaybetti peki bu seviyeler alım için mi yoksa satmak için mi uygun

Küresel dalgalanma altının tahtını fena salladı.Güvenli liman algısını kaybeden altın yaşadığı düzeltme hareketi ile geçtiğimiz haftaları sert düşüşle geçirdi.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Altın geçtiğimiz Ağustos’ta zirve yaptığı dönem itibariyle bakıldığında yüzde 20 değer kaybederken Lehman döneminden beri ise yüzde 33 geriledi.

Üçüncü çeyrek bazında bakıldığında 100 dolara yakın değer kaybeden altın için türbülansın sona erip ermediği merak konusu.
Yatırımcının endişeler nedeniyle nakitte kalmak istemesi bir dönem balon olduğu söylenilen altın fiyatlarında sert bir düzeltmeye neden olurken uzmanlar son çeyrekte de volatilitenin devam edeceğini belirtiyorlar.

BİN TON ALTIN İTHAL EDİLEBİLİR

Son çeyrekte yaşanan hareketlerin çok büyük ralli yaratmaması beklenirken piyasa uzmanları yıl sonunda altının yeniden 1.800 2000 dolar bandında olması yönünde beklentilerini yineliyorlar. Değerli metallere talebin artması beklenirken, bu yıl Hindistan’dan bin ton altın ithali olabileceği belirtiliyor.

Altında yükseliş yönünde iki katalizörden bahsediliyor. Bunlardan ilki merkez banklarının altın talepleri olurken ikinci etken de negatif reel faiz oranları. Dünya Altın Konseyine göre, Merkez Bankaları 2011’in sadece ilk yarısında 198.4 ton altın ithal etti. Yılın genelinde ise 450 tona yaklaştı.

Ağustos ayında yaşanan çıkışla gerileyen altın fiyatları alım için uygun zemin oluştururken uzun vadede yatırımları tercih edenler için altın hala gözde. Yatırımcının nakde geçmesine rağmen hali hazırda yeni bir parasal genişleme beklentisi doların değerinin düşeceği göstergesi olarak kabul ediliyor.

  Yüksek faiz ve kur riski ÖST ihracını geriletecekYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir yorum

  1. Halkımız baya bi teredüte girdi özellikle son3 aydır. Aystık altı yapıp ileride kar ederim düşüncesiyle altın alıp bugün ise keşke altın yerine dolar yada euro alsaydım diyen baya bi insan var.

    Gerçi önceki yıllarda da bu tarz düşüş ve yükselişler oluyordu. Bile bile zarar eden kitle kesimi baya fazla oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir