Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Altın Yükselirmi, Altın Ne Zaman Düşer, Altın Fiyatları

Altın Yükselirmi, Altın Ne Zaman Düşer, Altın FiyatlarıAltın Yükselirmi, Altın Ne Zaman Düşer, Altın Fiyatları

Güvenli yatırım aracı altının ons fiyatının 1,600 doları geçerek tarihi rekorunu kırması, bu değerli metalin daha nereye kadar yükseleceğiyle ilgili soruları da gündeme taşıdı. Uzmanlar kısa vade için yatırımcıları uyarırken, orta ve uzun vadede altının hala kazandırma potansiyeline işaret etti.

Hurriyet.com.tr’nin sorularını yanıtlayan Troy Kıymetli Maden Ticareti AŞ Genel Müdür Yardımcısı Nazlı Gökçe Mis şu değerlendirmeyi yaptı:

“Yükselişin tek nedeni yok. Yakın zamanda euro bölgesinde borç problemi vardı ve bu şimdi diğer ülkelere de sıçradı. Euro bölgesinde bu tedirginlik yaşanırken, ABD’de borç tavanının yükseltilmesiyle ilgili kritik süreç gündeme geldi.

“Herkes bu nedenle çok tedirgin. Çünkü ABD’de borç tavanı yükseltilmediği takdirde bu domino etkisi yaratarak küresel piyasaların tümünü etkileyecek. Muhtemelen bütçe tavanı yükseltilecek ancak risk almak istemeyen yatırımcılar kaçmak için ilk durak olarak altını tercih ediyor.

“Perşembe günü AB liderleri toplanacak, 2 Ağustos’ta da ABD’de borç tavanını artırmak için süre doluyor. Bu iki tarih kritik olarak karşımıza çıkıyor.

“Altın uzun süredir bir yükseliş yaşıyor ve son 18 günde ons başına 120 doların üzerinde artış kaydetti.

HEDEF 2,000 DOLAR
İçeride Dolar/TL yükseldiği için lira pozisyonu olan yatırımcıların hemen dolara dönmediğine ve altına olan talebin o nedenle sınırlı kaldığında dikkat çeken Mis şöyle devam etti:

“Ancak, tüm tedirginliklerin dışında yatırımcılarda altın için bir iştah da oluştu. Kısa vadede düzeltme gelebilir ancak orta vadede onsu 2,000 dolara hareketlenebilir. Burada önemli olan vade, yılsonuna ya da 2012’in ilk aylarına kadar bu seviyeleri görme ihtimalimiz bulunuyor.

“Geri çekilme durumunda ise 1,570 ile 1,550 dolar destek olarak görünüyor. Ancak, geri çekilme durumunda bazı yatırımcıları harekete geçireceği için 1,550 doların altını çok muhtemel görmüyoruz”.

  9 Uzmandan Foreks Önerileri

ÇAVUŞÇULU: GRAM FİYATI HEDEFİ 100 LİRA

Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Çavuşculu da AA yaptığı açıklamalarda bezer tahminde bulundu. Çavuşculu, yükselişin süreceğini ve yıl sonu itibariyle altının onsunun 2000 dolar, gramının ise 100 liraya çıkacağını öngördüklerini söyledi.

Çavuşculu, açıklamada, Tunus’ta başlayan ve Kuzey Afrika ile birçok Ortadoğu ülkesine yayılan halk hareketlerinin siyasi anlamda tüm dünyayı etkilediğini anımsatarak, bu etkilenmenin ekonomik boyutunun da olduğunu vurguladı.

Arap Baharı’nın siyasi, euro bölgesinin ise ekonomik belirsizliğinin para birimlerine güveni daha da azalttığını ifade eden Çavuşculu, şunları kaydetti:

“Altın ilk çağlardan itibaren en güvenilir yatırım aracı olma özelliğini korumakla birlikte, siyasi ve ekonomik kriz dönemlerinde yatırımcısına daha çok kazandırıyor. Bugünkü tabloya bakarak altındaki yükselişin devam edeceğini söyleyebiliriz. Altının onsu (1 ons: 31.1 gram) 1,593 dolar seviyesini geçti. Yıl sonu ya da 2012’nin ilk çeyreği itibariyle altının onsunun 2000 dolar, gramının ise 100 liraya çıkacağını öngörüyoruz.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir