Turizm ve Tatil

Altınbeşik Mağarası’na aydınlatma sistemi yapılacak

Antalya İl Özel idaresi ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) desteği ile Antalya’nın İbradı ilçesindeki Altınbeşik Mağarası’na aydınlatma sistemi yapılacak.

Antalyanın İbradı ilçesinde düzenlenen Üzüm Festivali kapsamında, Antalya il Özel İdaresi’nin hazırladığı ‘Altınbeşik Mağarası’nın Turizm Potensiyelinin Artırılması Projesi’ ile ilgili seminer düzenlendi. Seminere Antalya Vali Yardimcısı Recep Yüksel, İbradı Kaymakamı Bülent Ay, Antalya İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Bora Bahçecier, İbradı Belediye Başkanı Muharrem Kaya ve İbradılılar katıldı.

Seminerin ardından Ürünlü köyü ve Altınbeşik Mağarası’nda yapılan gezide renkli görüntüler yaşandı. Altınbeşik Mağarası önünden bota binen Antalya Senfoni Orkestrası Trio Grubu, izleyicilerin ilgi odağı oldu. Sanatçılardan kemanda Onur Akalın ve Elvan Dereli, gitarda ise Tuğrul Baykara’nın bulunduğu trio grubu, müzik eşliğinde protokol üyeleri ile birlikte mağarayı gezdi. Bu sırada düğün günlerine renkli anılar katmak için Altınbeşik Mağarası’na gelen Birol Turan ve Selda Kadıoğlu çifti de müzik dinleyerek bot turu yaptı. En mutlu günlerinde farklı anlar yaşamak istediklerini söyleyen çift, ilk defa geldikleri mağarayı çok beğendiklerini belirtti.
Bot turu sonrası yaptığı konuşmada, Antalya’nın sadece deniz, kum ve tarihi dokusu ile tanındığını söyleyen Antalya İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Bora Bahçecier, kırsal kesimde, özellikle denize uzak mevkilerdeki doğal güzellikleri tanımak açısından biraz geç kalındığını belirtti. ‘Altınbeşik Mağarası’nın Turizm Potensiyelinin Artırılması Projesi’ne BAKA’nın yüzde 80 oranda bir destek sağladığını ifade eden Bahçecier, şöyle konuştu:

‘Projenin bedeli 257 milyon 450 TL. Proje içerisinde Altınbeşik Mağarası’nın güneş enerjisi ile LED su altı aydınlatması yer alıyor. Şu anda aydınlatma ibtidai şekilde ve jeneratörlerle yapılıyor. Çünkü bir nakil hattı yok burada. Bu da buranın tarihi ve doğal dokusuna zarar veriyor. 2-3 ay sonra projemizin tamamlanmasıyla burada güneş enerjili su altı aydınlatma sistemi göreceğiz. Bu mağaranın içerisindeki doğal güzelliği çok daha güzel ve doğal biçimde yaşayacağız. Turizm ve bölgenin refahını artırmak amacı ile yapılan bir proje bu. Bu proje hem de Ürünlü bölgesinde insanların kendi ürettiklerini birinci elden turizme sunabilme imkanı sağlayacak. 20 tane bisikletin dağ bisikletçiliğine kazandırılması var. Yöresel ürünlerin pazalanması ve tanıtımı yönünde faaliyetlerimiz var. Bütün bu faaliyetler 8 aylık süreç sonunda tamamlandığında buradaki bilinci uyandırmış, Türkiye’de ve Antalya üzerinde bir yayla turizmi haricinde mağara turizmine de katkı sağlamış olacağız.’

Altyapı sağlandıktan sonra turizm için bir cazibe noktasının oluşturulması gerektiğini kaydeden Bahçecier, bundan sonraki işin yatırımcılar, acenteler ve turizme önderlik eden kişilere düştüğünü ifade etti.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu