Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Altında FED etkisi

Altında FED etkisiPİYASALARIN merakla beklediği Aralık ayı FOMC toplantısı sonuçlandı. Piyasa beklentileri ile paralel şekilde 25 baz puanlık bir artışa giden yetkililer, 2015 yılında olduğu gibi 2016 yılının son toplantısını da es geçmedi. Piyasayı hareketlendiren gelişme ise alman faiz kararından ziyade, önümüzdeki dönem projeksiyonlarında yaşanan değişimdi. Eylül ayı toplantısında 2017 yılı için iki faiz artışı bekleyen üyeler, yeni yıla dair beklentilerini yukarı yönlü revize etti. Üyelerin önümüzdeki yıl faiz oranı beklentileri yüzde 1.375 olarak belirlenirken, bu detaydan komite üyelerinin 2017 yılında üç faiz artışı bekledikleri sonu-^ cuna ulaştık.
Kararın ardından yapılan açıklamalarda ise Başkan Yellen’in belirsizliklere dikkat çektiğini gördük. Bahsi geçen bu belirsizlikler Trump’ın yapması beklenilen mali teşviklerle ilgili. Trump’m seçim vaatleri arasında vergi indirimleri ve altyapı harcamalarının artacağı beklentisi mevcut. Yeni başkanın seçim vaatlerini yerine getirmeye başlamasıyla birlikte Yel-len’ın bahsettiği riskler ortadan kalkabilir. Fakat belirsizliklerin azalması FED’in önümüzdeki yıl daha hızlı faiz artıracağı anlamına gelmiyor. Çünkü yapılan bu teşviklerin öncelikle ekonomik göstergelere katkı sağlaması gerekiyor. Özellikle Yellen ve ekibi yapılması planlanan kamu harcamalarının işgücü piyasalarına olan katkısını görmedikçe harekete geçmekten kaçınacaktır. Eğer her şey yolunda gider ve yapılan harcamalar yeni iş sahaları ve enflasyon yükselişi olarak ABD ekonomisine geri dönerse FED geçtiğimiz yıla kıyasla daha rahat bir faiz artışı süreci yaşayabilir.

2017 faiz artırımı beklentilerinin yükselmesiyle birlikte değer kazanan dolar altındaki satış baskısını ağırlaştırdı. Özellikle önümüzdeki yıl beklentilerinin korunması değerli metalde ki düşüşün devamını getirebilir. 15 yıl boyunca takip edilen yükseliş trendini kırmaya yakın gözüken değerli metalde 1125 doların altındaki kapanışlar bizler için önemli olacak. Eğer fiyatlama belirtilen seviyenin altında kalırsa bir sonraki durağımız 1060 dolar olarak gözükmekte.

  Plastikçilerin hedefi dünya 3’üncülüğüYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir