Şirket Haberleri

Alvimedica Çatalca’da biopark kuruyor

Alaton Çatalca’da biopark kuruyor

Stent üretiminde Türkiye’nin lider, dünyanın ise kısa sürede sayılı oyuncuları arasına girmeyi başaran şirketi Alvimedica, şimdi de Çatalca’da biopark kurmak için düğmeye bastı. Ishak Alaton’un sahibi olduğu şirket Nice’in ünlü bioparkı Sophia Antipolis’in işletmeci şirketi ile 120 milyon dolarlık bir yatırımla Çatalca’da Biocity İstanbul’u hayata geçirecek.

Türkiye’nin global arenada faaliyet gösteren şirketleri listesi her geçen yıl uzuyor. Bu şirketlerden biri de Alvimedica. Stent ve stent uygulama sistemlerinde Türkiye’de lider, dünyada ise 10 şirketten biri olan Alvimedica, 2007 yılında Alarko Holding’in patronu lshak Alaton’un öncülüğünde kuruldu. Danimarka ve İsveç’te yaşayan iş ve bilim adamı çevresinin oluşturduğu bir fonu Türkiye’ye getirip, kendisi de bu yatırıma ortak olan Alaton, işin başına ise medikal ürünler piyasasında 20 yıllık bir deneyimi olan Cem Bozkurt’u getirdi.

Bozkurt liderliğindeki şirket, pazara önce stent üretimi yapan Ne-med Tıbbi Ürünler’i satın alarak girdi. Ardından üretim için Çatalca’daki Trakya Serbest Bölgesi’nde 5 bin 500 metrekarelik bir fabrika kurdu.

Bunu Hollanda’da kurulan bir ar-ge merkezi izledi.

ABD’de ise yine aynı alanda faaliyet gösteren In-Vivo şirketi satın alındı. Ürün gamını da hızla geliştiren şirket, bugün Türkiye’nin yanı sıra 40’tan fazla ülkeye ihracat yapıyor. Geçen yıl 24 milyon dolar olan cirosunu bu yıl 36 milyon dolara çıkarmayı hedefleyen şirketin yeni bir projesi daha var.

NİCE ÖRNEĞİ GELİYOR

Alvimedica, 2007 yılında başladığı stent üretiminde Türkiye’de lider bir şirket konumuna yükseldi. Bu kadar kısa sürede başarılı olmasının ardında da tabii bu alanda yaptığı yatırımlar ve ar-ge’ye verdiği büyük önem var. Şirketin hızlı yükselişinden önce yapacağı yeni yatırım bugünlerde daha fazla heyecan verici. Çünkü bu yatırım Türkiye’de bir ilk olacak, biopark projesi bu.
Tıpla ilgili üretim yapan tüm şirketlerin bir kümeleme projesi olan bu Biopark’ın Çatalca’da 400 dönümlük bir arazi üzerinde kurulması planlanıyor. Alvimedica bu alanda kendisine ortak olarak Nice’te dünyanın en iyi biopark’larından biri olan Sophia Antipolis’in işletmeci şirketini seçmiş.

Şirketin adı da zaten Sophia Antipolis. 120 milyon dolarlık yatırımla Çatalca’da bir kümelenme örneği yaratacaklarını belirten Alvimedica CEO’su Cem Bozkurt, “Şirketlerin ar-ge’leriyle birlikte, üretim merkezlerinin de yer alacağı bir park olmasını istiyoruz. Adı Biocity İstanbul olacak. Buraya bir de üniversite gelmesini istiyoruz. Böylelikle bir güç merkezi oluşturabiliriz” diyor.

Projenin fizibilitesi bitmiş. Yılın ikinci yarısından itibaren ise duyurulması planlanıyor. Bozkurt, ortak şirketin Nice’te işlettiği Sophia Antipolis bioparkını çok iyi işlettiğini ve bu işi iyi bildiklerini söylüyor. Yatırım maliyeti ise ilk etapta 120 milyon dolar olacak. Ardından yeni yatırımlar eklenecek.

AR-GE’YE BÜYÜK YATIRIM

Alvimedica, stent üretimi yapıyor. Tıp teknolojileri ise sürekli gelişiyor. Şirket yeni gelişmelerden geri kalmamak için ar-ge’ye sürekli yatırım yapmak zorunda.

Şirketin kuruluşu ilginç. Bahsettiğimiz gibi ishak Alaton’un Cem Bozkurt’a, elindeki fonu nasıl değerlendireceğini sorması üzerine yola çıkılmış. 2007 yılında da bu alanda yatırıma karar verilmiş. Fabrika yatırımından sonra da ABD’deki In-Vi-vo şirketinin satın alınmasıyla ürün gamı tamamlanmış. Ayrıca Hollanda’da iyi bir ar-ge ekibi kurulmuş.

Cem Bozkurt, bugün anjiyo masasına yatan bir hasta üzerinde baştan sona kadar kullanılacak 13 ürünün tamamını üretebildiklerini söylüyor. Bozkurt, son olarak ilaç kaplı stent üretimine de başladıklarını ekliyor.

Alvimedica, bugünlerde yeni bir cihaz üzerine çalışıyor. ABD’de bulunan Standford Üniversitesi’nin geliştirdiği özel bir cihazın patentlerini bu üniversiteden alan Alvimedica, bu cihazın hayata geçirilmesi için San Francisco’da ar-ge merkezi kuruyor.

210 KİŞİ ÇALIŞIYOR

Cihaz, damar içi ultrason çekecek. Bu da dünyada bir ilk. Bozkurt, 19 ABD’li mühendisin çalışacağı bu ar-ge merkezi için 5.2 milyon dolarlık yatırım yapacak. İstanbul’daki ar-ge merkezlerinde 12, Hollanda’da 24, ABD’de ise 19 kişi istihdam eden şirket, cirosunun yüzde 25’ine yakınını ar-ge’ye yatırıyor.

Geçen yıl 24 milyon dolarlık cirolarının yüzde 22’sini ar-ge’ye yatırdıklarını söyleyen Bozkurt, “Biz 5-10 yıl sonraki ürünleri şimdiden hazır edemezsek kaybolup gideriz. Ça-talca’daki fabrikamızda cle-an room (temiz oda) ortamı ile bu alanda Avrupa’da da öncüyüz” diyor.

Alvimedica, işe ilk başladığı şirket satın alması dahil olmak üzere bugüne kadar şirkete 109 milyon dolarlık yatırım yapmış. Sadece fabrika için 55 milyon dolarlık yatırım yapılmış. Türkiye’de toplam 210 kişilik bir ekibe sahip olan şirket, bu yıl 36 milyon dolarlık ciro hedefliyor.

ÖZGE YAVUZ


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu