Anasayfa / Sağlık Haberleri / Alzheimer ve Parkinson Hastalıklarında Umut Işığı

Alzheimer ve Parkinson Hastalıklarında Umut Işığıİngiltere’de uzmanlar nörodejeneratif hastalıkları olan farelerde beyin hücrelerinin ölümünü durdurmayı başardı.

Böylece zamanla beyin fonksiyonlarının yitimine neden olan Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların gelişim sürecinin anlaşılması adına önemli bir adım atıldı.

Nature dergisinde yayımlanan araştırma sonuçlarına göre, uzmanlar insanlardaki Creutzfeld-Jacob Hastalığı’nın (CJD) farelerdeki dengi olan prion hastalığına sahip farelerde beyin hücrelerinde ölüme neden olan bir kanal keşfetti.
Daha sonra bu kanalın nasıl kapatılacağı üzerinde çalışan uzmanlar, hücrelerin ölümünü durdurmayı ve farelerin ömrünü uzatmayı başardı.

Bir uzman tarafından, “nöronları öldüren şeyin ne olduğunun anlaşılması için çok büyük bir gelişme” olarak değerlendirilen bulgular Alzheimer, Parkinson ve CJD gibi hastalıkların tamamında ortak bir mekanizma olduğuna işaret etti.

Araştırmacılar, nörodejeneratif hastalıklarda proteinlerin yanlış katlanarak yanlış şekiller aldığını belirtti. Bu yanlış şekillenmiş proteinlerin Alzheimer’lı hastaların beyinlerindeki plakları ve Parkinson’lı hastalardaki Lewy oluşumlarını meydana getirdiği belirtildi.

  Konyaya Kök Hücre Nakil Merkezi AçılıyorYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Yerlilerin biyoteknolojik ilaç yarışı

Dünyada biyoteknolojik ilaçların kullanım oranı yüzde 20’lere ulaşmış durumda ve artmaya devam ediyor. Türkiye’de de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir