Anasayfa / Ekonomi-Finans / Amerika Krize Rağmen Fırsatlarla Dolu

Amerika Krize Rağmen Fırsatlarla Dolu
2007 yılında başlayan ve özellikle 2009 yılında şiddetle hissedilen global krize rağmen ABD piyasası Türk ihracatçısı için büyük önem taşıyor. Yüksek alım gücüne sahip büyük nüfusu ile ABD, pek çok sektörde üretim, tüketim ve ithalatta dünya liderliğini koruyor.

amerika kopru

ABD’ye yönelik ihracat stratejisinde dikkate alınması gereken en önemli nokta kalite olarak karşımıza çıkıyor. Düşük fiyatlı ürünlerde Çin, Hindistan gibi ülkeler karşısında Türkiye’nin rekabeti giderek zorlaşıyor. Türk ürünlerinin daha yüksek fiyatlı ancak markalı ve kaliteli ürünlerle ABD pazarında rekabet şansı daha fazla olabilir. Bununla beraber, ABD pazarında bir ürünün tanınması için çok yoğun reklam ve tanıtım yapılması ve ürünün iyi pazarlanması gerekiyor. Bu aşamada, profesyonel PR şirketlerinden destek alınması da yararlı olabilir. ABD’ye yönelik ihracatı buradaki aracılara mal satmak suretiyle gerçekleştirmek yerine, Türk şirketlerinin ABD’de şirket kurarak ofis, mağaza, showroom açmaları ve bizzat pazarın içinde yer alarak yer edinmeye çalışmaları uzun vadede çok daha iyi sonuçlar verebilir. Bu kapsamda, son yıllarda giderek artan sayıda Türk firması tarafından yararlanılan desteklerin etkili olduğu ve bu destekleri daha da etkin şekilde kullanmaya yönelik projeler geliştirilmesinin faydalı olacağı düşünülüyor.

ABD PAZARINDAKİ FIRSAT ÜRÜNLERİ

Altın ve mücevherat

ABD’nin altın mücevherat ithalatı 2012 yılında bir önceki yıla göre yüzde 3,7 azalarak 7 milyar dolar oldu. Ülkenin ithalatı dünya ithalatında yüzde 8,6’lık paya sahip. Türkiye’nin bu ülkeye yönelik toplam mücevher ihracatı ise 122,3 milyon dolara yükseldi. World Gold Council kayıtlarına göre ABD’nin altın mücevher tüketici talebi büyüklüğü 2012 yılında bir önceki yıla göre yüzde 22 artış gösterdi ve Hindistan’dan sonra en yüksek artışın gözlendiği pazar oldu. ABD Hindistan, Çin, Ortadoğu ülkeleri pazarlarından sonra talep bakımından dünyadaki dördüncü büyük altın mücevherat pazarı konumunda.

Ambalaj malzemeleri ABD’nin toplam ambalaj ürünleri ithalatı 2012 yılında 23,6 milyar dolar oldu ve önceki yıla göre ithalat yüzde 4,8 oranında arttı. Ambalaj ürünleri ithalatının yaklaşık yarısını plastik ambalajlar, geri kalan kısmını ise sırası ile kağıt ambalajlar, metal ambalajlar, cam ambalajlar ve değerinde beyaz eşya ithalatı gerçekleştirildi. Bu ithalatın yaklaşık 6,2 milyar dolarını buzdolabı ve soğutucular oluşturdu. Türkiye’nin ABD buzdolabı ve soğutucu ithalatındaki payı yüzde 1,03 ve yedinci sırada yer alıyor. Türkiyeli üreticilerin ABD piyasasındaki tüketicileri dikkate alması hareketlilik yaratabilir.Cam ve Seramik

Seramik, inşaat malzemeleri alanında 2012 verileri ile ABD’nin toplam ithalatı 2,3 milyar dolar düzeyinde. Türkiye’nin ABD’ye olan ihracatı ise 2012 verileri ile 34,1 milyon dolar. Türkiye’nin seramik inşaat malzemelerindeki toplam dünya ihracatı ise 2012 yılında 773,8 milyon dolar olarak gerçekleşti ve bu ürün potansiyel barındırıyor.

Demir-çelik

Çin ve Japonya’dan sonra dünyanın üçüncü büyük ham çelik üreticisi ABD. Ülke, yıllık 86,2 milyon ton ham çelik üretimi gerçekleştiriyor. ABD’nin demir-çelik ürünleri ithalatı da 2012 yılında 70,2 milyar dolar değerinde gerçekleşti. İthalatın yüzde 65’i Çin, Kanada, Meksika ve Japonya’dan yapılıyor. 5. sırada yer alan Türkiye’nin pazardan aldığı pay ise yüzde 1,6.

Ev Tekstili

ABD ev tekstili pazarı dünyanın en büyük ve en rekabetçi pazarı olurken, ülkenin dünya ev tekstili pazarındaki payı 2012 yılında yaklaşık yüzde 25. Amerika Birleşik Devletleri’nin ev tekstili ithalatında yatak çarşafları, masa örtüleri, tuvalet ve mutfak bezleri yaklaşık yüzde 40,2 ile en büyük paya sahip. Bu ürünlerin tedarikinde Çin, Hindistan ve Pakistan pazarda ilk üç sırayı paylaşıyor. Dördüncü sırada ise Türkiye yer alıyor.

Halı

ABD’de yer kaplamalarının yüzde 70’inde halı kullanılıyor. 2012 yılında bir önceki yıla göre yüzde 6,4’lük artış ile 2,2 milyar dolara ulaşan ithalatı ile ABD, dünyanın en önemli halı ithalatçısı konumunda. Türkiye el halısı ve kilim ihracatında; ABD, Suudi Arabistan ve Irak ile birlikte dünyanın en büyük tedarikçisi konumunda ve ABD pazarına daha fazla yoğunlaşabilir.

Hazırgiyim

Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en büyük ve en rekabetçi hazır giyim pazarına sahip. Pazar değerinin 294,5 milyar dolar olduğu ve pazarda satılan ürünlerin sadece yüzde 10’unun ABD’de üretildiği tahmin ediliyor. ABD’ye yönelik ihracatın yüzde 4,2’sini oluşturan tekstil ve hazır giyim sektöründe artan rekabet ortamı da göz önünde bulundurulduğunda kısa vadede pamuğun yanı sıra yünlü, suni elyaf, keten, rami, ipek gibi alternatif elyaflardan mamul mallar; orta ve uzun vadede ise moda, marka ve katma değeri yüksek mallarla Amerika Birleşik Devletleri pazarına girişler yapılmalı.

Zeytinyağı

Amerika Birleşik Devletleri yaklaşık 976 milyon dolarlık zeytinyağı ithalatıyla dünyada İtalya’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Son yıllarda ABD, Türkiye açısından da önemli ve istikrarlı bir zeytinyağı ithalatçısı haline geldi. Son dört sezonda ortalama yüzde 20’lik payıyla Türkiye’nin zeytinyağı ihracatında ABD ilk sırada yer aldı. Ancak 2011 yılında ihracattaki yüzde 57,6’lık önemli düşüş nedeniyle ABD, yüzde 10 pay alarak üçüncü sıraya geriledi. 2012 yılında ise Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’nin zeytinyağı ihracatındaki yüzde 20,2’lik payı ile yine ilk sıraya yükseldi.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir