Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Amerika’da politik hamleler ve piyasalar

Amerika’da politik hamleler ve piyasalarABD’de “mali uçurum” riskine karşı düşünülen “zengin vergisi” şimdilik çıkmaza girdi. Ortamı yeniden sis kapladı. Bir hafta öncesine göre piyasalar önünü görmekte daha fazla zorlanıyor. Olumlu trendler beklemek yerine piyasalar bir süre beklemede kalmayı tercih edebilir…

Amerika’da politik hamleler ve piyasalar

PERŞEMBE gecesi Türkiye saatiyle 03:00 sıralarında ABD’de cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde Boehner’in B planı adı verilen önerisi oylanamadı. Bu öneriye göre cumhuriyetçiler 1 milyon dolar veya üzerinde geliri olanlara vergi artışını kabul ediyorlardı. Ancak Temsilciler Meclisi’nde çoğunluk sağlanamadı. Dolayısıyla Boehner kendi partisinin üyeleri tarafından bile desteklenmedi. Boehner, oylama bile yaptıramadan, planını geri çekmek zorunda kaldı. Temsilciler Meclisi tatile girerek, bu işi Noel tatili sonrasına bıraktı. Bu gelişme, cumhuriyetçilerin lideri Boehner’in kendi grubundan bile destek alamadığını gösteriyor.

1 milyon dolar üzerinde geliri olanlara bile vergi artışını kabul etmeyen Temsilciler Meclisi’nin Obama’nın önerdiği 400 bin dolar ve üzerindekilere vergi artışı seçeneğini kabul etmeleri neredeyse imkansız. Politik olarak bakıldığında, eğer hiçbir şey yapılmazsa vergiler Amerika’da 1 Ocak günü herkes için otomatik olarak artacak ve harcamalar kısılacak.

ORTAM YİNE SİSLİ

Bu haber piyasalar düştüğü sırada New York Borsası kapalıydı. Ama Dow Jones ve S&P vadelilerinde çok sert düşüşler oldu. Dow vadelileri yüzde 1.5 düşerken, S&P500 vadelileri de yüzde 1.70 civarında geriledi. Cuma günü Amerikan borsası açılana kadar vadeli endekslerde çok önemli bir hareket olmadı ve Dow vadelileri ortalama yüzde 1.30, S&P500 vadelileri de yüzde 1.40 aşağıda bulunuyordu.
Cuma sabahı Asya’ya baktığımızda neredeyse tüm borsaların düşüşte olduğunu gördük. Piyasalar “nasıl olsa mali uçurum sorunu çözülecek” varsayımıyla hareket ederken, ilk defa bu işin çözümlenmesi konusunda sorun olabileceğini düşünmeye başlamış durumda. Bu da başta Amerikan borsaları olmak üzere petrol, altın ve diğer emtialara da satış getirdi. Bu yazının yazıldığı sırada New York Borsası açılalı yaklaşık 1 saat 45 dakika olmuştu ve Dow Jones endeksi yüzde 1.15, S&P endeksi de yüzde 1.18 aşağıdaydı.

  Keçi Peyniri Döneri

Şimdi asıl sorun, bu gelişmeler üzerine derecelendirme kuruluşlarının ne diyeceği. Her ne kadar perşembe gecesi ABD borsası vadeli endeksleri sert düşmüş olsa da, sonrasında Obama’dan (Beyaz Saray’dan) açıklama geldi. Başkan Obama’nın ‘mali uçurum’dan kaçınılması için yıl sonuna kadar bir anlaşmaya varılması amacıyla Kongre’yle birlikte çalışmaya devam edeceği bildirildi.

Beyaz Saray sözcüsü Jay Karney açıklamasında, “Başkan, bir anlaşma için Kongre’yle birlikte çalışacak ve orta sınıfı, ekonomimizi korumak için partiler üstü bir çözüm bulabileceğimiz konusunda umutlu olmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

Cuma günkü kötü sürprize rağmen piyasaların paniğe kapılarak “artık bu iş çözülmez” havasına gireceğini düşünmüyorum. Cumhuriyetçilerle demokratlara kredi vermeye devam edebilirler. Dileriz ki bu arada derecelendirme kuruluşlarından bir not düşüşü gelmez. Ortamı yeniden sis kapladı. Bir hafta öncesine piyasalar göre önünü görmekte daha fazla zorlanıyor. Dolayısıyla olumlu trendler beklemek yerine piyasalar bir süre beklemede kalmayı tercih edebilir.

YENİ POZİSYON RİSKLİ

Cuma günü bizim piyasa da düşüşle açıldı ama çabuk toparladı. Perşembe günü 76.814 seviyesinden kapanan endeks güne 300-400 puan düşerek 76.450 civarından başladı. Ardından gün boyunca çok sıkışık bir bantta hareket etti.

ABD’deki gelişmeler her ne kadar küresel borsalar için tam olumsuz bir görünüm sergilese de petrol fiyatlarındaki düşüş işimize yaracağından biz dış piyasalar kadar düşmedik. Ama yukarı yönlü çabalar da eskisi kadar güçlü olmadı ve bu aşamadan sonra bizim piyasa da beklemeye geçebilir. Dışarıya göre pozitif ayrışma yaşayacak olsak da özellikle ABD borsalarındaki olası bir sert düşüşten biz de olumsuz etkileniriz. Bu nedenle İMKB-30 endeksindeki kağıtların diğerlerine göre performansı daha düşük olabilir. Bu haftaya girerken, nakitte olanlar beklemede kalabilirler. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim üzere, bu mali uçurum konusunun netleşmesi beklenmeli. Eğer bir çözüm bulunacak olursa borsalarda çok coşkulu yükselişler görürüz. Ancak şimdi pozisyon açmak yerine sorun hallolduktan sonra daha yüksekten pozisyon almak daha az riskli olabilir.

Yaşar Erdinç / Para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir