Anasayfa / Şirket Haberleri / Anadolu Cam Ultra Hafif Süt Şişesi Üretti

Anadolu Cam Ultra Hafif Süt Şişesi ÜrettiSüt şişelerine gelen hafiflik…

ANADOLU CAM, “ULTRA HAFİF” OLARAK NİTELEDİĞİ SÜT ŞİŞESİ ÜRETTİ. BU “YEŞİL” ÜRÜN, ESKİYE ORANLA YÜZDE 28 DAHA HAFİF OLMASIYLA DİKKAT ÇEKİYOR.

Enerjİ TÜKETİMİNİ azaltmak ve karbon gazı salimim düşürmek için yapılan girişimlere gıda, içecek ve sağlık sektörü için cam ambalaj üreten Anadolu Cam da katıldı. NFS (neıcı forming system) olarak adlandırdığı projesiyle ürünlerini hafifletme çalışmaları yapan kuruluş, süt şişelerini yüzde 28 oranında hafifletmeyi başardı.

Daha az emisyon, daha az kirlenmek demek” diyen Şişecam Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdür Prof. Dr. Ahmet Orman, geliştirdikleri sistemin şişelerin sağlamlıklarını koruyarak hammadde ve enerji tasarrufu sağladığını söylüyor. Türkiye’de ilk defa Anadolu Cam tarafından uygulanan ve NNPB (nanvw-neck press blow) tekniğiyle hafifletilen şişelerin üretim maliyeti konusunda; henüz yeni olmaları nedeniyle; Kırman kesin bir rakam vermese de şişenin tipine, kalıbına ve kullanılan malzemesine göre fiyatın değiştiğini ve yaklaşık yüzde 10’lara varan bir avantajın sağlandığını belirtiyor.

Cam ambalaj sektöründeki hafifletme çalışmaları aslında yeni bir uygulama değil; 1990 yılında başlamış ve daha sonra hızlandırılmış bir ambalaj hafifletme süreci söz konusu. Kırman, ürünü hafifletmek için ciddi bir teknolojik birikimin gerektiğine, hafifledikçe de taşınma mas-rafinın düştüğüne dikkat çekiyor ve devam ediyor: “Daha az hammadde ve elektrik harcandığı için bunu müşteriye de yansıtmak önemli.” Bu tasarruflar üretici tarafından sağlanan imkanlarla tüketiciye daha sağlıklı ortamlarda beslenme olanağı da sunuyor.
Uzun ömürlü UHT (Ultra Yüksek Isı) sütlerin yaygınlaşmasıyla günlük pastörize sütlere olan talebin azaldığını söyleyen Kırman, son dönemde ise tüketicinin sağlık bilincinin giderek arttığım, çevre ve sürdürülebilirlik konularına daha çok önem verdiğini ve daha doğal olan ürünlere yönelmeye başladığını da ekliyor. Tüm bunların sonucunda günlük pastörize süte rağbetin tekrar artmaya başladığını belirten Kırman, bu üründe, doğallık arayışındaki tüketiciye en doğru sunumun da NFS uygulaması ile üretilen ultra hafif cam şişesiyle sağlanmaya çalışıldığım söylüyor. Aynı ürün, meyve suyu, su, sirke ve sos gibi ürünlerde de kullanılacak.

  Facebookta Görüntülü Konuşma İmkânı Geliyor

Kırman’ın söylediklerini Yeşil Bilgi Platformunun gerçekleştirdiği anket de destekliyor. Koç Bilgi Grubu şirketlerinin öncülüğüyle başlatılan ve Tam ile Zer’in de dahil olduğu kurumsal sosyal sorumluluk çalışması Yeşil Bilgi Platformu’nun, kamuoyunun çevreye karşı duyarlılığını ölçümlemek amacıyla yaptığı ‘Tüketim Alışkanlıkları ve Çevre” başlıklı anket çalışması “Çevre bilinci bireylerin tüketim alışkanlıklarını ne kadar etkiliyor?” sorusuna yanıt aramış. Anket sonuçlan çevreci tüketim alışkanlıklarının, özellikle gelir ve eğitim seviyesi yüksek bir kitle tarafından sahiplenildiğini ortaya koyuyor. 3 bin 786 kişinin katıldığı ankette yüzde 80,3lük bir oran “Çevreci ürünler kullanıyor musunuz?” sorusuna “Evet” yanıtını vermiş.

Toplam kapasitesi 800 bin tona ulaşan Anadolu Cam’da, NFS ile üretilen hafif şişelerin üretim kapasitesi şu an için düşük. Bunun nedeni ise üretimin talep karşılığında yapılması. SEK Tire Süt, Eker, İtimat, Sütaş, Tat, Pınar ve Atatürk Orman Çiftliği şimdilik şişelerden talep eden müşteriler arasında yer alıyor. Çevre konusundaki duyarlılığın artışına paralel olarak müşteri sayısı giderek artacak gibi gözüküyor.

Ayşe Gülsün Özatalay
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir