Anasayfa / Şirket Haberleri / Anadolu Efes Bölgesel Gücünü Artırıyor

Anadolu Efes Bölgesel Gücünü ArtırıyorBölgesel gücünü artırıyor

Türkiye’nin önemli jenerik markalarından Anadolu Efes, pazarın yüzde 87’sine sahip. Şirket, son yıllarda bölgesel güç olma yolunda hızla ilerliyor. Bunun son örneği Rusya’da SABMiller markasıyla kurular ortaklık. 2013’te hem bu markaların bilançoya katkısını izleyeceğiz, hem de yeni satm alma haberlerini takip edeceğiz.

efesArtık büyük Türk şirketleri kabına sığmıyor ve bölgesel güç olma, hatta dünyanın en büyükleri arasına girme yolunda ilerliyor. İşte bunlardan biri de Yazıcı ve Özilhan Aileleri’nin sahibi olduğu Anadolu Grubu’nun şirketi Anadolu Efes. Deloitte’un ‘Tüketici Ürünlerinin Küresel Güçleri 2012’ başlıklı raporuna göre Anadolu Efes, tüketici ürünleri sektörünün dünya çapındaki en büyük 250 şirketi arasında 228’inci sırada.

Kabına sığamayan ve her geçen yıl yaptığı satın almalar ve ortaklıklarla büyüyen Anadolu Efes, bugün gelinen noktada dünyanın en büyük 12’inci ve Avnıpa’nın en büyük beşinci bira üreticisi konumunda. Özellikle Doğu Avrupa ile “Yılın şirketi’ seçildiği Rusya pazarındaki ortaklıklarında son dönemde yaşanan gelişmeler Anadolu Efes’in 2013 yılında izlenmesi gereken şirketler arasına girmesini sağlıyor. Bu gelişmelere kısaca bakmak gerekirse….

HEİNEKEN ORTAKLIĞINA SON

Anadolu Efes’in yüzde 100’üne sahip olduğu iştiraki Efes Breweries International (EBI) ve Hei-neken, Kazakistan ve Sırbistan’daki ortaklıklarını sonlandınnak konusunda anlaştılar. EBI, Sırbistan operasyonlarını yürüten Central Europe Beverages (CEB) şirketinin yüzde 28 hissesini Heineken’e satma kararı alırken, EBI Heineken’in Efes Kazakistan’daki yüzde 28 hissesini alacak ve böylece Efes Kazakistan’ın tamamına sahip olacak.
Payların transferi ve EBI’nin Heineken’e yapacağı l6l milyon dolar tutarındaki ödemenin yapılmasının en geç 2013’ün mayıs ayında tamamlanması konuşuluyor. 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle Efes Kazakistan, artık Kazakistan’da Heineken markasının dağıtım ve satışını yapmayacak. Benzer şekilde, CEB de artık Sırbistan’da Efes markasının dağıtım ve satışını yapmayacak. Efes markası Sırbistan’da ihracat yoluyla satılmaya devam edecek.

  Karamehmet'in Yeni Ortağı Nat Rothschild

GÖZLER YURT DIŞINDA

Yurt içinde yüzde 87 gibi bir payla pazarı domine eden Anadolu Efes, Rusya ve Ukrayna’da ise SABMiller ortaklığıyla kökleşmeye başladı. Rusya’da pazar İkincisi olarak kendine yer bulan Anadolu Efes’te 2013 stratejisi bu iki pazardaki sinerjiyi artırma yönünde. 2013 yılında birada vergi artışının beklendiği Rusya pazarında, kiosklarda da bira satışının yasaklanması gündemde. 2012 yılındaki zorlu koşullar 2013 yılında da devam edecek gibi gözükse de Rusya ve Ukrayna’daki büyüme, yurt içine göre çok daha fazla olacak.

Öte yandan şirketin Türkiye operasyonlarında 2012 yılında bir miktar düşüş yaşanmıştı. 2013’te de yine pazarlama ve satış odaklı bir yıl geçirmesi beklenen Anadolu Efes, yurt içindeki limitli büyümeyi yuıt dışı operasyonları ile dengelemeye çalışacak. Rusya’da SABMiller sinerjisiyle 2014 yılında 120 milyon dolarlık bir maliyet avantajı elde etmeyi hedefliyor. Son olarak şirketin yaptığı 10 yıl vadeli 500 milyon dolarlık tahvil ihracı, şirketin mali yapısını güçlendirdi.

ŞİRKETİN KÜNYESİ

■    Faaliyet alanı: Alkollü içecek

■    Ortaklık Yapısı: Anadolu Endüstri Holding yüzde (5,96), Özilhan Sınai Yatırım yüzde (13-48), Yazıcı Holding yüzde (23.61), 5AB Miller Harmony yüzde (24), Halka açık yüzde (32.95)

■    Çalışan sayısı: 19 bin 483

■    Ciro: 6.3 milyar TL.

Türkiye pazarındaki hakim konumunu güçlendirerek devam ettiriyor.

■    Global pazarda yeni satın almalarla gücünü daha da artırabilir.

■    SABMiller’la kurduğu ortaklığın 2013’te bilançoya katkısını daha net göreceğiz.

 
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir