Anasayfa / Şirket Haberleri / Anadolu Grubu 2013 Planları

Anadolu Grubu 2013 PlanlarıHer alanda fırsat kolluyor

tuncay ozilhanAnadolu Grubu, holding kimliğine 1969’da kavuştu. Bugüne kadar da Türkiye ekonomisine otomotivden gıdaya, teknolojiden enerjiye kadar birçok alanda en fazla katma değer yaratan gruplardan biri. Efes markası bile başlı başına Türkiye’nin dünyaya marka armağan etme macerasında en tepede yer alabilecek noktada bulunuyor. Özellikle Rusya pazarındaki popülaritesinin çok yüksek olması, 2012’de 5AB Miller’la kurduğu ortaklık, bu algıyı yavaş yavaş Avrupa’ya da taşımasına yardımcı oluyor Bugün Türkiye ile birlikte faaliyet yürütülen 13 ülkede toplam 81 şirket, 47 fabrika, 23 bin çalışanıyla yarattığı ekosistem bunun en önemli göstergesi. Geçen yıl 5 milyar doların üzerinde ciro gerçekleştiren Anadolu Grubu, bu yılı da yüzde 8’e yakın bir büyüme ile kapatacak. Sözü fazla uzatmadan 2013 beklentilerini, en yetkili isim olan Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’dan dinleyelim…

BUYUME BEKLENTİSİ: Türk ekonomisinin 2013 yılında yüzde 4,2014 yılında ise yüzde 5 oranında büyümesini öngörmekteyiz. 2012 yılında bira grubunda SAB-Miller ile yaptığımız stratejik ortaklık ile şirketin Rusya ve Ukrayna’daki bira operasyonlarını grubumuza kattık. Meşrubat grubunda ise Güney Irak pazarına girdik. Bunlara ek olarak 2011 yılında Almanya’nın en güçlü kırtasiye şirketi Faber-Castell ile Rusya’da kurduğumuz Faber-Castell Anadolu şirketi ile Rus kırtasiye pazarına girdik. Bütün bu gelişmeler şığında grubumuzun önümüzdeki dönemde bu sektörlerde büyümesini devam ettirmesini hedefliyoruz.
ENFLASYON TAHMİNİ: Anadolu Grubu olarak şirketlerimizin stratejik iş planlarını hazırlama sürecinde dikkate almaları gereken enflasyon, kur, büyüme gibi temel varsayımlarımızı içeren bir çalışma hazırlamaktayız. Bu varsayımlar doğrultusunda 2013 yılında enflasyonun yüzde 7, 2014 yılında ise yüz 6.5 oranında gerçekleşmesini öngörmekteyiz.

YATIRIM PLANI: Grubumuzun yurt içi ve yurt dışında; başta bira ve meşrubat olmak üzere, otomotiv, enerji, perakende ve finans sektörlerinde yatırımları bulunuyor. Grup olarak fırsat olduğunu düşündüğümüz ülkeler ve yatırım imkanları devamlı olarak araştırılmakta. Pazar ve ülke koşullarının da uygun olması durumunda grubumuza değer katacağını düşündüğümüz yatırım imkanları değerlendirilecektir.

  Kipaş Holding'in Yatırımları ve Hedefleri

AVRUPA KRİZİ: Euro Bölge-si’ndeki borç krizinin bir süre daha devam edeceğini öngörmekteyiz. Türkiye’nin, söz konusu krizden direkt olmasa da ihracatın sekteye uğraması nedeniyle dolaylı olarak etkileneceğini düşünmekteyiz. Grubumuzun dış yatırımlarının ve ihracatının genel olarak Bağımsız Devletler Topluluğu ve Ortadoğu bölgelerinde yoğunlaşmış olması nedeniyle Avrupa’da devam eden belirsizlik ortamından grup olarak çok fazla etkilenmeyeceğimizi öngörmekteyiz.

İHRACAT HEDEFİ: Anadolu Grubu, yurt dışı pazarlara açılmak için grubun stratejik hedeflerine uygun bölgelerde üretim tesisi kurmayı ön planda tutmakta; bu nedenle ihracata dayalı satış ikinci planda yer almaktadır. Ancak, faaliyet gösterdiğimiz içecek, otomotiv ve perakende sektörlerindeki birçok şirketimiz grubun yurtiçinde yakaladığı başarıyı bir adım daha ileriye götürerek yurt dışı pazarlarda da sürdürmeyi hedeflemektedir.

HALKA ARZ: 2013 yılında halka arzını planladığımız bir şirketimiz bulunmuyor.

YABANCI ORTAKLIK: Avrupa’nın en büyük 5’inci, dünyanın 13’üncü bira üreticisi ve Coca-Cola sisteminin en büyük 6’ncı meşrubat şişeleyicisi olarak gerek yurt içinde gerekse yurt dışında bira ve meşrubat gruplarında önemli operasyonlar yürütmekteyiz. Kırtasiye, tarım, gıda, zincir restoran gibi birçok sektörde de çok uluslu şirketlerle ortaklığımız var.

Büyüme stratejileri doğrultusunda fırsat görülmesi halinde stratejik ortaklıklarla operasyonlarımızı büyütmeyi hedefliyoruz. Son olarak Katar’lı Commercial Bonk of Qatar, Ak-bank’ın çoğunluk hisselerine talip oldu. Gö-rüşmelereimiz 2-2.5 ay içinde sonuçlanır.

SATIN ALMA: 2013 yılında bir şirket satın alınması öngörülmemekle birlikte ortaya çıkabilecek yeni fırsatlar doğrultusunda değerlendirilecek.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir