Anasayfa / Şirket Haberleri / Anadolu Grubu’nun Yeni Yatırım Planları

Anadolu Grubu’nun Yeni Yatırım Planları

Anadolu Grubu Kerbela’da içecek fabrikası aldı

ANADOLU Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, son zamanlarda yerli otomobil üretimi ve Migros’a talip olmasıyla gündeme geldi. Özilhan, 2 milyar doları bulacağını hesapladığı yerli otomobil işine tek başına girmeyeceğini açıkça belirtmişti. Migros ise henüz satışa çıkarılmış değil…

Özilhan’a bu iki konuyla ilgili gelişmeleri sorduğumuzda, Anadolu Grubu’nun gerçek gündeminin bunlar değil, faaliyet gösterdiği her sektörde yeni yatırımlarla büyümek olduğunu vurguluyor.

Yazıcı ve özilhan aileri tarafından 1950’li yıllarda kurulan Anadolu Grubu’nun hedeflerini konuştuğumuz Tuncay Özilhan, içecekten otomotive, enerjiden kaleme yeni yatırım planlarını anlattı…

Son zamanlarda Anadolu Grubu ‘Yerli otomobil üretecek mi? ya da ‘Migros’u alıp perakende sektörüne girecek mi? diye gündeme geldi. Ama biz isterseniz temel işiniz içecekten başlayalım. Bu alanda yeni girişimler söz konusu mu?

Evet, bizim temel işimiz içecek. Türkiye’de ve yeni ülkelerde büyüyoruz. Son olarak Coca-Cola İçecek’le Kerbela’da önemli bir yatırım yaptık ve Irak’m önemli bir meşrubat fabrikasını satın aldık. Irak makamlarından onay bekliyoruz. Irak’ta Coca-Cola üreteceğiz. Kuzey Irak Erbil’de bir fabrikamız vardı. Kerbela fabrikası da orta ve güney Irak’ta, inşaat dışında bu büyüklükte ilk Türk yatırım olacak.

Mevcut bir tesisi aldınız. Bu tesiste ne üretiliyordu? Şimdi nasıl bir yatırım yapacaksınız?

Bu tesisin “Kristal Kola” diye lokal bir markası var. Yılda 40 milyon kasaya yakın satışı var. 100 milyon dolarlık ilave bir yatırım yaparak Kristal Kola’nın yanı sıra Coca-Cola ve Fanta’sından suyuna diğer markaları da üreteceğiz. Bu tesisin dağıtım teşkilatı, altyapısı mevcut. Biz bunu geliştireceğiz.

Rusya ve çevresinde birayla edindiğiniz deneyimi bu bölgede kolada kullanarak mı büyüyeceksiniz?

1995’lerde Kazakistan ve Kırgızistan’da iki küçük tesisimiz vardı. Şu anda Coca-Cola ile 10 ülkeye ulaştık. 700 milyon kasanın üzerinde satış yapıyoruz. Müteahhitler dışında orada en büyük yatırım ve ciroyu yapan gruplardan biriyiz. Ürdün’de de bir fabrikamız var. Oradan Suriye’ye satış yapıyoruz. Irak pazarında müthiş bir potansiyel görüyoruz. Bence herkesin bir yolunu bulup oraya gitmesi lazım. Bu bölgede yeni fabrikalar kurma, satın alma, üretme, dağıtma, kısaca büyüme planlarımız var.

Sağlık da yurtdışında büyüme olabilir mi?

Anadolu Sağlık Merkezi, kârını kendi büyümesinde kullanan bir kuruluş, 7 yılda çok hızlı büyüyerek çok iyi hizmet verir hale geldi. Hastalarımızın yüzde 30’u yurtdışın-dan geliyor. Önceliğimiz Türkiye ama bu tecrübeyi elbette yurtdışına da götürmeyi düşünürüz. Arkadaşlarım bazı ülkelerde çalışıyor.Yurtdışında büyürken, yurtiçinde enerji dışında diğer sektörlere de yatırım yapıyor musunuz?
Özellikle suya yönelik yatırımlarımız oluyor. Dolum tesisleri yapıyoruz. Birkaç milyon dolarlık yatırımlar bunlar. Yatırımlarımızı üst üste koyarsak milyar dolardan söz edebiliriz.

Damla’nın Sapanca, Uludağ ve Köyceğiz’deki su dolum tesislerine yenileri eklenecek mi?

Satın almalarda fırsatları kolluyoruz. Karadeniz ve İç Anadolu’da yeni su kaynakları bakıyoruz. Buralarda su kaynağı ya da su tesisleri olan varsa ilgileniyoruz.

Abank’ın satışını tamamen gündeminizden çıkardınız mı?

Evet, artık düşünmüyoruz. Bankamızın mevcut yapısından çok memnunuz. Hedefimiz, önümüzdeki 4 yılda 150 şube açmak ve müşterisine iyi hizmet veren bir banka olmak.

Birada SABMiller’la anlaşma imzalamıştınız. Bu işbirliğinin meyvelerini ne zaman görmeye başlayacağız?

Efes, Avrupa’nın 5’inci bira üreticisi konumunda. İçerde pek büyümese de dışarda hızla büyüyen bir bira pazarı var. Bu doğrultuda SABMiller’la geçen yıl yaptığımız anlaşmayı çok önemsiyoruz. SABMiller’ın Rusya ve Ukrayna operasyonlarının birleşmesini tamamladığımızda neredeyse Türkiye’nin iki katı kapasiteye ulaşacağız. Halen Türkiye’de 800 milyon, Rusya’da da 1 milyar litre civarında bira satıyoruz. Buna 600 milyon litre daha eklenecek. SABMiller dünyanın ikinci büyüğü. Biz de bölgede önemli oyuncuyuz. Birlikteliğimiz büyük bir sinerji yaratacak. Onlara da burada Anadolu Efes’ten yüzde 24 hisse verdik. SABMiller’ın markalarını Türkiye’de üretip tüm bölgede satacağız.

Biradan sonra Ruslara kalem de satmaya başladığınızı öğrendik…

Faber Castell ile ortak olduğumuz Adel Kalemcilik, orta ölçekli ama çok sağlıklı işlerimizden birini yürütüyor. Ortağımızla birlikte yeni bir girişim yaptık ve Rusya’da eşit hisselerle bir dağıtım şirketi kurduk.

Yılbaşından bu yana Faber ve Adel kalemlerinin satışına başladık. Bu şirket, sadece Türkiye’de üretilen kalemleri satmayacak. Grubumuzun o pazardaki tecrübelerine güvenen Faber Castell; Almanya, Malezya ve Brezilya’da ürettiği kalemleri satacak. Kalemde Rusya da çok büyük pazar. Orada da bu işi öğrenip geliştireceğiz. Yerli otomobil için fikrinizi biliyoruz.

Çelik Motor’da başka gelişmeler söz konusu mu?

Çelik Motor grubumuz Çelik Motor Filo Kiralama, Kia, Geely, Lada ve Cooper lastiklerini çatısı altında bulunduruyor. Bu alanda ciro olarak 2012’de 550 milyona ulaşmayı, 2015’te ise 1 milyar TL’yi geçmeyi planlıyoruz.

Anadolu Grubu’nun stratejik toplantısının ardından özellikle Çelik Motor Filo Kiralama için önemli roller belirledik. Araç kiralama, özel çaba harcadığımız, çok gelişecek bir iş. Bugün ağırlıklı olarak şirketlere yönelik araç kiralama yapılıyor. Ancak önümüzdeki dönemde devlet kuruluşları tarafından da sıkça tercih edilecek. Devlet, on binlerce araç almak yerine filo şirketlerinden kiralayarak bu işten verim sağlayıp, kârlı çıkacaktır. Bu işte çok iddialıyız.

Gelelim hemen her büyük grubun ilgi gösterdiği, yatırım için fırsat kolladığı enerji sektörüne… Bu alandaki yatırımlar hangi aşamada?

Aslında 2018 yılına kadar enerji planlarımız hazır. Şimdiye kadara 225 milyon dolarlık enerji yatırımı tamamladık, inşasına başlamak için onayların tamamlanmasını beklediğimiz Gerze’deki termik santralin kapasitesi 2 bin megavat olacak. Bu tek başına 2 milyar dolarlık bir yatırım olacak. 2018 hedefimiz belli ama yolda rakam artabilir, yeni projeler çıkabilir.

Nilgün Karataş / Para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

2 Yorumlar

  1. SYN KENT SİZİ TANIMAK HAYATIMDA İSTEDİĞİM YEGANE DUYGUDUR FAKAT ÖMRÜM KİFAYET EDERMİ BİLMİYORUM …İNANIN SİZ COCACOLA BAŞINDAYKEN BELKİ BİR GÜN GÖKYÜZÜNE BU LOGOYU TÜM İNSANLARA BİR ŞEKİLDE GÖSTERİRSİNİZ…LTF BUNU YAPIN .. SAYGILAR

  2. SN Tuncay ÖZİLHAN ve SN MUHTARKENT,
    Sizler anadolu grubunun en iyi yere gitmesini sağlayan çimento ve demirisiniz ve yanınızdaki personellerle dünya yerinin derinliklerine kadar inip,gökyüzüne kadar çıkartacağınızı inancı olan bir kişiyim. Bir gün bu düşüncelerimin yanlış olmadığını zaman içinde benim gibi genel bir kitleninde bu görüşte olacağına inanıyorum. Anadolu grubunu A dan Z ye herkese teşekkürlerimi sunuyorum.
    Erdal ÖZKESER
    (cep)tel:05303506411

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir