Anasayfa / Şirket Haberleri / Anadolu Sigorta, İlk Sigorta Tarihi Kitabı

Anadolu Sigorta, İlk Sigorta Tarihi Kitabı
Geçmişten Geleceğe Anadolu Sigorta Kapak

Anadolu Sigorta, 85. kuruluş yıldönümünde Cumhuriyet’in finansal tarihi ve sigorta sektörünün evrimini bir kitapta topladı. ‘Geçmişten Geleceğe Anadolu Sigorta’ başlıklı kitap, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Toprak tarafından Anadolu Sigorta arşivlerine dayanarak hazırlandı.

Anadolu Sigorta’nın geçmişten günümüze uzanan öyküsünü tüm ayrıntılarıyla kalıcı hale getirmeyi amaçlayan eser, Türkiye’de yazılı ilk sigorta tarihi kitabı olma özelliğine sahip.

‘Geçmişten Geleceğe Anadolu Sigorta’, Osmanlı İmparatorluğu’nda Tanzimat döneminden günümüze kadar geçen sürede, finansal ve siyasal tarihte yaşanan değişimi de gözler önüne seriyor.

‘Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Sigortacılık’, ‘Cumhuriyet Türkiye’si ve Sigortacılık’, ‘Tam Bağımsız Ulusal Sigortacılık’, ‘Yeniden Yapılanma ve Sorunlar’, ‘İstikrarlı Büyüme Evresi’, ‘Ulusaldan Küresele Doğru’ ve ‘2008 Krizi ve Sonrası’ adlı yedi bölümden oluşan kitap, bir yıllık araştırma ve çalışmaların ardından içerik olarak 2010 yılı Haziran ayında tamamlandı.‘Geçmişten Geleceğe Anadolu Sigorta’, birinci kaynaklardan yararlanılarak – reasürans sektörü hariç – Türkiye’de yazılan ilk sigorta tarihidir. Bu kapsamda; Anadolu Sigorta Yönetim Kurulu Toplantı Tutanakları, eski döneme ait İdare Meclisi Zabıt defterleri ve Faaliyet Raporları ile eski kuruluş yıldönümlerinde yayınlanmış olan almanak tarzı kitaplar incelendi. Bahsedilen bu kaynaklar arasında kurum içi yazışmaların yanı sıra üçüncü taraflarla yapılan görüşmeler ve sektör içi her türlü güncel bilgiler de yer alıyor.

Özgün bir çalışmanın ancak Anadolu Sigorta İdare Meclisi Zabıt Tutanakları’yla mümkün olabileceği görülmüş, bu nedenle 20 Şubat 1929 tarihine kadar eski Türkçe olan tutanaklar dâhil, 85 yıllık oturumların tümü bu kitapta değerlendirilmiştir.

Geçmişten Geleceğe Anadolu Sigorta kitabı, Anadolu Sigorta’nın misyonu gereği, toplumu sigortalı olma konusunda bilinçlendirme çalışmalarına da yer veriyor. Bu çerçevede eski ilan çalışmaları ve yine aynı dönemlere ait iletişim çalışmaları da titizlikle ele alınmıştır.

Anadolu Sigorta Hakkında:

Anadolu Sigorta, özel bir sigorta şirketi olarak, kuruluşundan bugüne kadar geçen sürede Türkiye’de sigortacılık sektörünün gelişiminde ve bu gelişime paralel olarak sosyo-ekonomik ortamın çağdaşlaşmasında önemli bir rol oynadı. 1997′ de uygulamaya koyduğu “Yeniden Yapılanma Projesi”yle tüm acentelerini on-line ve real time sistemiyle, bilgi işlem ağına kattı. Bilişim teknolojisinden yararlanarak hizmette kalitenin yükselmesini, çağdaş düzeye erişmesini sağladı. Anadolu Sigorta’nın yıllardır değişmeyen, hasarları hemen ve eksiksiz ödeme ilkesi, insanlarımız için bir güven kaynağı oldu. Bugün, güçlü sermaye tabanı ve gelişmiş altyapısını arkasına alarak müşteri memnuniyeti odaklı öncü bir sigortacılık anlayışını “Maksimum Hizmet Sigortacılığı’nı” uygulayan Anadolu Sigorta, Türkiye’de sigorta bilincinin yaygınlaşmasını hedefliyor.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir