Anasayfa / Şirket Haberleri / Anadolu Sigorta, KOBİ pazarında ağırlığını artıracak

Anadolu Sigorta, KOBİ pazarında ağırlığını artıracak

Anadolu Sigorta, KOBİ pazarında ağırlığını artıracak

Anadolu Sigorta’nm yeni Genel Müdürü Musa Ülken, KOBİ Paket poliçelerinin özellikle turistik tesisler, hastaneler, güzellik salonları vb. işletmelerden büyük ilgi gördüğünü belirterek, ürünü daha da yaygınlaştırmak istediklerini söyledi.

GENEL Müdürlük görevini Musa Ül-ken’in devralmasıyla birlikte yeni bir döneme başlayan Anadolu Sigorta, Küçük ve Orta Boy İşletmelere (KOBİ) yönelik ağırlığını da artıracak. Anadolu Sigor-ta’da yeni dönemle ilgili olarak ŞEMSI-YE’nin sorularını yanıtlayan “KOBİ Paket” poliçesinin satışından da memnun olduklarını söylüyor. Söz konusu ürünün özellikle turistik tesisler, hastaneler, eczaneler, güzellik salonları vb. işletmelerden yoğun ilgi gördüğünü vurgulayan Ülken, “KOBİ Paket tarafında çokça bulunmak; ürünü daha da yaygınlaştırmak istiyoruz” diyor. Bireysel poliçelerde de sigortalıların teminatlar konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını belirten Ülken, teminatları sigortalılara birebir anlatmanın gerekli olduğunu söylüyor.

Kurumsal sigortacılıkta iddialı

Anadolu Sigorta, önümüzdeki dönemde kurumsal sigortacılıkta da oldukça iddialı. Tüm kurumsal işlerin takip edildiği Kurumsal Sigortacılık Müdürlüklerinin olduğunu ve kurumsal risklerin yönetimi konusunda “www.anadolu-risk.com.tr” adında portallarının bulunduğunu belirten Ülken şu bilgileri veriyor: “Mevcut müşterilerimiz kendilerine verilen şifre ile buraya girip kurumsal risklerini görebiliyor. Ayrıca risk yönetimi departmanı da kurumsal müşterilere birebir hizmet veriyor. Söz konusu müşterilerimizle, buradaki teknik personel ve mühendisler görüşerek, sigortacılık anlamında yapılması gerekenleri ortaya koyuyor. Sadece poliçenin yazılması esnasında değil, hasarın önlenmesi ile ilgili alınması gereken tedbirler konusunda da sigortalıyla ortak çalışmak gerekiyor.”

Anadolu Sigorta’nın Türkiye’nin en köklü ve kurumsal şirketleri arasında yer aldığını belirten Ülken, “Anadolu Sigororta ve uzun vadeli yatırım kararlarımızı hayata geçirmiştik. Yeni dönem, bu çalışmaların hızla devreye girdiği, hizmette ve kârlılıkta fark yarattığımız bir süreç olacak. Ürünlerimizin daha geniş kesimlere ulaşması amacıyla banka sigortacılığı alanındaki çalışmalarımızı da artırıyoruz” değerlendirmesinde bulunuyor. Ülken, ekonomi ve teknoloji alanında hızlı gelişmelerin yaşandığı günümüzde, iş süreçlerini kısaltan, hasar maliyetlerini azaltan, müşteri memnuniyeti ve kârlılığı artıran teknolojik yatırımların büyük önem taşıdığına dikkat çekiyor.

Ülken’in verdiği mesajlara göre, Anadolu Sigorta’nın önümüzdeki dönemde iki önemli hedefi var: Birincisi, banka sigortacılığının (bankasürans) payını artırmak ve Iş Bankası şubelerini sigorta satışlarında daha etkin olarak kullanmak. İkincisi, sürdürülebilir büyüme ile birlikte kârlılıktan da ödün vermemek. Şirket, prim üretimine göre toplam satış kanalları içinde yüzde 8-9 olan bankasüransın payını iki haneli rakamlara çıkarmayı hedefliyor.Bankasüransın payı iki haneye çıkacak

Ülken, “Bankasüransın payı ne zaman iki haneli rakamlara çıkar? Bu konuda bir tarih belirlendi mi?” sorumuzu da, “Mümkün olduğunca en kısa sürede” (as soon as possiblc) şeklinde yanıtlıyor. Ül-ken’in göreve gelmesiyle Anadolu Sigorta teknik altyapı çalışmalarını daha da hızlandırmış. Uzun süredir üzerinde çalıştığı değişim projesi “C2C” de son aşamaya gelen şirket, “hasar projesi”ni ise tamamlamış. Projeyle ilgili olarak, “Proje şu an test aşamasında. Çok kısa süre sonra tüm hasarları yeni proje üzerinden hayata geçireceğiz. Hasar maliyetlerini kontrol altına alacağız” diyen Ülken, müşteriye en iyi hizmeti vererek, en kısa zamanda hasarı gidermenin öncelikli amaçları olduğunu söylüyor.

Ulusal şirket olarak kalacak

Anadolu Sigorta bilindiği gibi Atatürk’ün talimatıyla kurulan ve iştiraki olmaktan gurur duyduklarını ifade ettikleri İş Bankası Grubu ile birlikte Türkiye’nin en büyük ulusal şirketlerinin başında geliyor. Şirketin, Musa Bey’den önceki Genel Müdürleri ki Mustafa Bey de dahil olmak üzere geçmişte sık sık “Anadolu Sigorta ulusal bir sigorta şirketi olarak kalacak” mesajını vermişlerdi. Yeni dönemde şirketin aynı misyonla yola devam edip etmeyeceği konusunu açtığımızda Musa Bey’in de aynı kararlılıkta olduğunu gördük. Nitekim Ülken, “Grup olarak Anadolu Sigorta hisselerinin satılacağına yönelik herhangi bir karar alınmış değil. Çalışmalarımızı Iş Bankası öncülüğünde yurtiçi ve yurtdışmda sürdürüyoruz. Ulusal bir şirket olarak daha da güçleneceğiz” açıklamasında bulunuyor. İş Bankası ile yurtdışmda da birlikte hareket eden Anadolu Sigorta, son olarak Banka’nın Erbil’de faaliyet göstermesiyle bu şehirdeki sına-i ve endüstriyel riskleri sigortalama konusunda çalışmalara başlamış.

Acentelerin bağlılığı yüksek

Anadolu Sigorta, yaygın acente ağıyla ünlü bir şirket. Ülken’in verdiği bilgilere göre, acentelerin şirkete bağlılığı da çok yüksek. Anadolu Sigorta’nın toplam acente sayısı 2.773. Bunların yaklaşık yüzde 30’u ise sadece Anadolu Sigorta ile çalışıyor. Geçmişte yüzde 70 düzeyinde olan söz konusu oran, zaman içinde yüzde 30’a gerilemiş ve bu düzeyde istikrar kazanmış. “Devler Ligi”, “Şampiyonlar Ligi” gibi acente segmentasyonları-nın da olduğunu dile getiren Ülken, “Burada da bir takım kriterler var ama bizim için iş yapan acente önce geliyor.” Anadolu Sigorta aynı zamanda yılın ilk çeyreğinde yakaladığı yüksek büyüme hızı ve artan pazar payıyla dikkat çekiyor. Geçen yılın aynı dönemine göre yılın ilk 3 aylık döneminde prim üretimini nominal olarak yüzde 37,8 artıran şirket, hayat dışında pazar payını da yaklaşık 2 puan artırarak yüzde 13,59’a çıkardı. İlk 3 aydaki büyümenin, planlanan hedefler doğrultusunda olduğunu belirten Ülken, 2012 sonu itibariyle nokta tahmini yapmamakla birlikte yılın tamamında da ilk 3 aydaki büyümeye paralel bir tablonun görülebileceği mesajını veriyor. Şirket, sektörün çok iştahlı olduğu yangın, nakliyat, sorumluluk vb. gibi branşlarda yüksek büyüme hedefleri koymuş.

Anadolu Sigorta’da ilk çeyrekteki hızlı büyüme, kârlılığa ise yansımamış, şirket Kamuyu Aydınlatma Platfor-mu’nda (KAP) yayımlanan verilere göre, ilk 3 ayı 7.8 milyon TL bilanço zararı ile tamamlamış. Ülken’e göre, ilk çeyrekteki zarar, tamamen dönemsel. “2., 3. üç aylık dönemi ve son çeyreği ayrı ayrı değerlendirmek gerekli. Her dönemin içinde portföy yapımız da farklı farklı. Karsızlık aslında sektörün genel bir sorunu, sigorta sektörünün ve şirketimizin önümüzdeki dönemlerde bu sorunu çözeceği düşüncesindeyim” diyor Ülken.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir