Anasayfa / Turizm ve Tatil / Anadoluda İş ve Şehir Turizmine Yatırımlar Çoğalıyor

Anadoluda İş ve Şehir Turizmine Yatırımlar ÇoğalıyorBugüne kadar İstanbul’a odaklanan yerli ve yabancı otel zincirleri şimdi de Anadolu’yu fethetmeye hazırlanıyor. Dev zincirler, Anadolu’nun yükselen şehirlerine orta segmentteki markalarıyla girmeyi tercih ediyor.

gaziantep dedemanKIYI turizminde yakaladığı başarıyı adım adım iş ve şehir turizmine taşıyan Türkiye’deki yatırımcılar İstanbul dışındaki şehirlere de odaklanmaya başladı. Anadolu’da sanayi ve ekonominin hızla gelişmesi konaklama tesislerine ihtiyacı hızla artırıyor. Özellikle iş adamlarının Anadolu şehirlerine ziyaretlerinin artması, yükselen şehirlerde üç ve dört yıldızlı otel yatırımlarını da hızlandırdı. Buna bir de Anadolu’nun kongre, sağlık, gurme, kültür ve inanç turizmi segmentlerinde yükseliyor olması eklendiğinde, yatırımcıların Anadolu’ya yönelik iştahlarını anlamak daha kolay oluyor.

Sektörün büyük yerel zincirleri, Anadolu’da iş turizmi yatırımı için devlet teşviğinden de faydalanabilecekleri uygun araziler ararken, her biri dünya devi uluslararası zincirler de Anadolu’da işbirliklerinin peşinde. Öyle ki Hilton’dan Mar-riot’a, Starvvood Grubu’ndan Intercontinental Oteller Grubu’na, Mandarin’den Raffless’e kadar turizmin global devleri büyük kentlerin ardından şimdi gözlerini Anadolu’ya çevirdi.

Anadolu’ya yatırım atağına geçen grupların başında Dedeman geliyor. Grup, 2018 yılına kadar yurtiçi ve yurtdışında 39 yeni otel açmayı planlıyor. VVydham Hotel Group, The Rezidor Group, The Address Hotels, Starvvood Group ise önümüzdeki beş yıl içinde A plus’tan üç, dört ve beş yıldızlıya kadar Türkiye’de olan ve olmayan markaları ile 20 yeni otel daha açma planı yapan gruplar olarak ön plana çıkıyor.

YATIRIM MALİYETİ BEŞTE BİR
Yatırımcı kimliğinden çok işletmeci kimliğiyle Anadolu’daki faaliyetlerini genişletmeyi hedefleyen bu gruplar, A plus markalarının yanı sıra, üç ve dört yıldızlı markalarıyla da Türkiye pazarına giriş yapıyorlar.

Yatırımcıların ve zincirlerin Anadolu şehirlerine üç ya da dört yıldızlı markalarıyla girmelerindeki sebep hem maliyet hem de konaklama fiyatlarının düşük tutulması gayesi. Mesela lüks bir şehir otelinin yatırımı 150-200 milyon dolar düzeyini bulurken, yatırımın geri dönüşü için yatırımcının en az 10 yıl beklemesi gerekiyor. Oysa üç ya da dört yıldızlı bir yatırımda bu rakam neredeyse beşte bire iniyor; aynı şekilde geri dönüş süresi de oldukça kısalıyor.

  Otel Yatırımları ve Turizm İşletmeciliği

işte bu nedenle uzmanların önerisi de nüfusu 1 milyonun üstündeki şehirlerde yatırımcıların orta segment olarak adlandırılan üç ve dört yıldızlı otel yatırımlarına yönelmesi…

ULUSLARARASI ZİNCİRLER

Global zincirlerin aksiyonları da bu değerlendirmenin doğruluğunu gösteriyor. Örneğin, Türkiye’nin en faal uluslararası zincirlerinden Hilton, İstanbul’un dışında, Malatya ve Samsun’da yeni anlaşmalar imzalayarak, Türkiye’deki otel sayısını 30’un üstüne çıkarma planını adım adım uyguluyor. Grup, Anadolu şehirlerine Hampton by Hilton ve iş adamlarının ihtiyaçlarını karşılamayı hedefleyen Hilton Garden Inn markalarıyla girmeyi tercih ediyor.

Dünyanın en büyük otel gruplarından Intercontinental’in Anadolu’daki tercihi ise Holiday Inn ve Holiday Inn Express markalarıyla yayılmak.

Ramada markasıyla Türkiye’de bulunan Amerikalı Wyndham Otelleri de, yeni markalarıyla Anadolu’da iş adamlarının tercihi olacak. Grup, üç yıldızlı Days Inn ve dört yıldızlı Tryp markaları için franchise yoluyla büyümeyi planlıyor.

TEŞVİK TURİZME YARADI

Türkiye’de nüfusu 1 milyonu aşan 20 kent bulunuyor ve bunların çoğunda önümüzdeki dönemde üç ve dört yıldızlı iş oteli yatırımlarında patlama yaşanacağı düşünülüyor. Ancak yatırımcıların şehir seçerken tek kriterleri nüfus değil. Bölgenin sanayi ve ekonomik büyüme gücünü inceleyen yatırımcılar ve global zincirler, devlet teşviklerine ve bunların yaratacağı fırsatlara da odaklanıyorlar.

Yatırımcıların gözlerine kestirdikleri kentler listesinin başında ise Kayseri, Denizli, Trabzon Bursa, Samsun, Konya, Eskişehir ve Gaziantep yer alıyor. Teşvik bölgelerinde yer alan Tunceli, Şırnak, Mardin, Van ve Şanlıurfa da ziyaretçi sayılarını ve turizm gelirini son 10 yılda neredeyse yedi kat artırmış olduğundan yatırımcıların listesine eklenmiş durumda.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Turist başına gelir nasıl artırılacak?

Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmde Türkiye Akdeniz bölgesinin en hızlı gelişen, ülkelerinin başında yer alıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir