Teknoloji İnovasyon

Android İşletim Sistemli Akıllı Telefonlara Eset Koruması

ANDROID’Lİ AKILLI TELEFONLARA ESET KORUMASI
Android işletim sistemli akıllı telefonlara yönelik ESET Mobile Security for Android’in final sürümü çıktı.

ANDROİD işletim sistemine sahip akıllı telefonların satışı, tüm akıllı telefon satışlarının yüzde 52,5’ine ulaştı. Proaktif tehdit korumasının lideri olan ESET, bu telefonlara yönelik beta çalışmalarını tamamlayarak ESET Mobile Security for Android ürününü piyasaya sundu. Akıllı telefonları hedef alan tehditlere karşı benzersiz veri güvenliği sağlayan ürün, davranış tabanlı algılama, antispam, uzaktan kilitleme ve silme, hırsızlığa karşı koruma gibi özelliklerle öne çıkıyor. Mobil ürünlere yönelik siber saldırılara karşı daha önce Symbian ve Windows Mobile uygulamalarını devreye sokan ESET, artık Android sistemlere yönelik saldırılar için de kapsamlı güvenlik sunuyor. ABD merkezli araştırma kuruluşu Gartner’ın son verilerine göre, akıllı telefon satışları 2010 yılının üçüncü çeyreğine göre yüzde 42 oranında arttı. 2011 yılının üçüncü çeyreğinde 115 milyon telefon satıldı. Gartner’ın yayımladığı araştırmada, “Akıllı telefon satışları, dünya çapındaki tüm mobil cihaz satışlarının yüzde 26’sı-dır. 2011 yılının üçüncü çeyreğinde, Android işletim sistemine sahip cihazların satışları, tüm akıllı telefon satışlarının yüzde 52,5’ini oluşturmaktadır ki bu da 2010 yılının üçüncü çeyreğinde elde ettiği pazar payının iki katından fazladır.” ifadeleri kullanılıyor.

En iyi deneyim, en iyi korumayla olur

ESET Satış Şefi ve Pazarlama Sorumlusu Ignacio Sbampato konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “ESET Mobile Security, 2011 yılının üçüncü çeyreğinde satılan akıllı telefonların yüzde 70’inde ödüllü koruma sağlıyor. Akıllı telefon kullanıcıları için iyi deneyim ancak en iyi korumayla elde edilir. Android sistemlere yönelik ESET Mobile Security ürünü, bu popüler platformun kullanıcılarına davranış tabanlı algılama, antispam, uzaktan kilitleme ve silme, hırsızlığa karşı güvenlik, GPS konumlandırması gibi geniş güvenlik imkânları sunuyor. ”

ESET Mobile Security for Android’in temel özellikleri

Benzersiz davranış tabanlı algılama: Telefonda gerçekleşen tüm şüpheli aktivitelere karşı kullanıcıyı uyarır. Tüm uygulamalar, dosyalar, klasörler ve SD bellek kartlan sürekli gelişmekte olan tehditlere karşı taranır. SMS/MMS antispam: Kullanıcıların, siyah veya beyaz liste ile güvenilir kişileri tanımlamasını veya sadece bilinmeyen numaralardan gelen mesajların engellenmesini sağlar. Ek güvenlik katmanı sayesinde de kimliği bilinmeyen numaralardan gelen çağrıları engeller.

Çağrı kabulü: Her iki yönde (gelen ve giden) istenmeyen çağrıları engeller. Bu araç, çocuklarının faturalarını kontrol altında tutmak isteyen ebeveynler için de birebirdir. Dâhili görev yöneticisi ile güvenlik takibi: Pil ömrü, kullanılmayan disk alanı, çalışan işlemler, Bluetooth gibi telefonun tüm önemli özellikleri ile ilgili bilgi sağlar.
Yeni arayüz: Özellikle Android için tasarlanmış grafikler ve düzen.

Hırsızlığa karşı güvenlik: Kaybolma veya çalınma gibi durumlarda, kullanıcıların telefonlarında sakladıkları verileri koruyabilmek için birden fazla güvenlik katmanı sağlar.

GPS konumlandırması: Kayıp veya çalınan telefonlar uzaktan tespit edilebilir.

Uzaktan kilitleme: izinsiz girişleri engellemek amacıyla telefon uzaktan kilitlenebilir. Uzaktan si); Kişiler, mesajlar, bellek kartı dâhil tüm veriler uzaktan silinebilir. Kaldırma koruması: ESET Mobile Security’nin izinsiz kaldırılması engellenir. Güvenilir arkadaş: Telefona başka bir SİM kart takıldığında, güvendiğiniz bir kişiye uyarı mesajı gönderilir. Ayrıca bu kişi, unuttuğunuz şifrenizi de sıfırlama yetkisine sahiptir.

Turkcell T-Market’te bir numara

ESET’in mobil güvenliğe yönelik ürünü ESET Mobile Security, demo sürümüyle Turkcell T-Market’te güvenlik kategorisinde en çok indirilen uygulamalar arasında yer aldı. Kısa sürede www.t-market.com adresinden 30 bin kişi tarafından indirilen ESET Mobile Security’nin tam sürümü yoğun talep üzerine 19,90 TL özel fiyat ile satışa sunuldu. ESET Smart Security; Android, Windows Mobile ve Symbian işletim sistemleriyle çalışan akıllı telefonlar ve cep bilgisayarlarında üst düzey koruma sağlıyor.

Linkedin’de hırsızlık atakları

Facebook üzerinde başlayan yasa dışı para kazanma yöntemleri şimdi de internetin en ünlü iş ağı olan Linkedin’e sıçramış görünüyor. Mesajların içeriği oldukça acıklı ve insanların günlük yaşamda karşılaşabilecekleri problemler düşünülerek hazırlanıyor. Yöntem şimdilik özel mesajlar üzerinden sahte yardım isteme mesajlarıyla sınırlı görünse de, ilerleyen zamanlarda Clickjacking gibi saldırılara dönüşmesi beklenebilir.

En fazla kullanılan parolalar

Hepimiz internet dünyasında güçlü parolalar oluşturmamız gerektiğinin farkındayız, fakat hâlâ dünya genelindeki kullanıcı profili incelendiğinde parola şifrele oluşturma yaygınlığının devam ettiğini görüyoruz. SplashData firmasının kendi uygulamalarındaki verilerinden yola çıkarak hazırladığı ilk 20 şifreyi listeleyelim:

Mobil dünyanın en zengin uygulama mağazası Apple’a ait. Ülkemizde de iPod touch, İPad ve iPhone kullanıcıları App Store’dan yoğun şekilde yararlanıyorlar. Bu aralar kullanıcılar App Store’dan gelen sahte e-postalarla bir hayli meşgul olabilirler. Bu saldırının hedefinde ne Facebook hesabınız ne de bankacılık bilgileriniz var. Hedef yalnızca Apple hesabınız. Ne de olsa Apple hesabı milyonlarca kullanıcı tarafından etkin olarak kullanılıyor ve uygulama, film ve müzik indirmek isteyen herkes bu hesaba sahip olmak zorundalar.

E-posta içindeki bağlantı sizi Apple Almanya’ya yönlendireceğini iddia ediyor olsa da fare imleciyle biraz üzerinde bekleyerek gerçekte ziyaret edeceğiniz bağlantıyı rahatlıkla görebiliyorsunuz. Sahte e-posta sizi bir e-tuzak (phishing) saldırısına uğratmaya çalışıyor.

2 sarışın = 1 solucan
Danimarka merkezli CSIS güvenlik firmasının araştırmalarına göre Facebook üzerinden yayılan yeni bir solucan tespit edildi. Tehlikenin içeriğinde iki adet sarışın kadın fotoğrafı var. Bu fotoğraflar kullanıcı duvarları üzerinden yayılıyor. Yalnız bu defa link görünürlüğü yok, sadece fotoğraf var. Fotoğraf kendisinin bir ekran koruyucu olduğunu iddia ediyor. Siz bu iki kadın fotoğrafını bilgisayarınıza indirip görüntülediğinizdeyse İsrail tabanlı bir web sitesine yönlendiriliyorsunuz. Zaten kötü amaçlı kod tam bu sırada çalıştırılıyor. Truva atının hedefi kredi kartı bilgilerinizi ve web sitelerine kayıtlı olan kişisel bilgilerinizi çalmak.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu