Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Anti Damping Vergisi ve Ek Vergiler, Ev Tekstili Sektörüne Nefes Aldırdı

Anti Damping Vergisi ve Ek Vergiler, Ev Tekstili Sektörüne Nefes AldırdıAnti-damping mayası ev tekstilinde tuttu

Son iki yıldır Çin’den ithal edilen bazı ürün gruplarına getirilen anti damping vergisi ve ek vergiler, ev tekstili sektörüne nefes aldırdı. Bu önlemler, durma noktasma gelen ev tekstili sektörünü yeniden ayağa kaldırdı. Denizli, Bursa, Uşak, Kayseri gibi illerde kapanan ev tekstili fabrikaları yeniden üretime geçti. Sektör bu yıl yüzde 15 büyümeyi ve 3.3 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyor.

ev tekstiliÇarşaf, havlu, perde, döşemelik kumaş hayatımızın içinde olan ürünler. .. Bu ürün grupları yüzlerce yıldır Türkiye topraklarında üretiliyor ve yurt dışına satılıyor. Örneğin; yıllar önce ‘Osmanlı havlusu’ olarak yurt dışında ünlenmiş olan ürünümüz şimdilerde ‘Türk havlusu’ namıyla dünya piyasalarında alıcı buluyor.

1980’li yılların başından itibaren tekstil sektörünün üretim ve ihracat kapasitesinin büyümesine paralel olarak ortaya çıkan ‘ev tekstili’ iş kolu da günden güne daha da gelişerek bugün dünya ile rekabet gücüne kavuşmuş bulunuyor.

Ev tekstili sektörü her ne kadar son yıllarda Çin’den ithal edilen ürünler nedeniyle durma noktasına gelmiş olsa da, hükümetin aldığı bazı kararların etkisiyle yeniden koşmaya başladı.

KARAR NEYDİ?

2010 yılında yürürlüğe giren Çin Halk Cumhuriyeti’nden gelen, suni veya sentetik liflerden yapılmış perdelik ve döşemelik mensucat ile ilgili yüzde 70.44 (azami 5 ABD doları/ kilogram) oranında anti damping vergisi uygulanma kararı bunların başında geliyor.

Ayrıca 2011 yılın da bu ürünlerin dışmda kalan, özellikle örme ve kadife döşemelik kumaş, yatak takımları ve bazı dokuma kumaşlar için uygulamaya konulan yüzde 20 oranındaki ek vergi de ( koruma ) sektörü rahatlatmış bulunuyor.

Her iki tebliğe ilişkin hükümet ile sektörü adına görüşmeler yürüten, iki ayn demeğin birleştirilmesi ile oluşturulan Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamlan Demeği (TETSÎAD) yönetiminin yürüttüğü girişimler, Çin tehdidini önemli ölçüde ortadan kaldırdı.

DURMA NOKTASINDAYDI

Yaşanan sıkıntılann tarifine ilişkin olarak somut istatistikleri olmadığını, bu nedenle rakam veremediklerini söyleyen Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSlAD) Başkan Yardımcısı Ali Sami Aydın, önlemler alınmadan önce Türkiye’de ev tekstili sektörünün durma noktasına yaklaştığını vurguluyor. Soruna hükümet ile kumlan iyi diyalog sonucunda zamanında neşter vurulmasından duydukları mutluluğu ifade ediyor.

Sorunun üretim koşullarının eşitsizliğinden kaynaklandığını belirten Aydın, “Türkiye’deki üretim maliyetleri ürünlerin rekabet koşullarını güçleştiriyordu. Türk firmalan; üretimini yaparken, Dünya Çalışma Örgütü ve Uluslararası Ticaret Kuralla-rı’na uygun üretim yapıyor ve devlet sübvansiyonu almıyor. Bu tip bir haksız rekabet şirketleri zor durumu soktuğu için önlem alınmak zorunluluğu doğdu. Alınan önlemler sonrasında, iç piyasada rahatlama oldu” diyor.

ARTIK TEZGAHLAR ÇALIŞIYOR
Ev tekstilinde polyesterden ma-mül perdelik ve döşemelik kumaş üretimi ağırlık olarak Bursa ve Çorlu civarında gerçekleşiyor. Anti damping vergisi denilen, Çin Halk Cumhuriye-ti’nden gelen polyester mamul perdelik ve döşemelik kumaşa konan yüzde 70.44 vergi, Bursa başta olmak üzere pek çok sanayici için dönüm noktası oldu. Kapanmış olan tezgahlar tekrar çalışmaya ve yeni işçiler istihdam edilmeye başlandı. Bu kararın çok önemli olduğuna vurgu yapan Ali Sami Aydın, “Denizli başta olmak üzere Uşak, Kayseri ve diğer bazı illerimizde pamuklu dokuma yapılmakta. 15 Eylül 2011 tarihinde alınan yüzde 20 ek önlemde, başta Denizli olmak üzere, pek çok dokumacımızın işlerine dönme nedeni oldu. O illerin ekonomisi canlandı” diye ekliyor.

Ev tekstili sektörünün önemli bir üretim çeşidinin, döşemelik kumaş olduğunu biliniyor. Pek çok ev tekstili firması hem iç piyasa hem de ihracat için bu malı üretiyor. Türkiye’de en son teknolojik imkanlarla üretim yapabilen çok iyi bir makine parkı bulunuyor. Buna rağmen Uzakdoğu’dan, özellikle de Çin’den ithal edilen aslında dokuma olan, ancak en son aşamada yapılan çok basit bir işlemle kadife görünümü verilen bir ürün grubunun haksız rekabet yaparak üreticilere zarar verdiğine de değinen Aydın, şunlan ekliyor:

  Bitlis'e Yatırım Fırsatları

“Metresi 2 dolara ithal edilen basit bir döşemelik kumaş ki, bu ürünün uluslararası değerlendirmelerle yapılan üretim maliyeti 4 dolar / metre. Bu ürün, fabrikalarımızda yapılan tüm döşemelik üretimini rahatsız etmekte ve önünü kesmekte.”

HEDEFLER BÜYÜDÜ

Bine yakın firmanın faaliyet gösterdiği ve yaklaşık 1.5 milyon kişiye istihdam sağlayan ev tekstili sektörünün üretim hacmi 12-13 milyar dolar civarında. Üretimin 8 milyar dolannı iç piyasa oluşturuyor. Sektör 2013’te yüzde 15’lik büyüme hedefliyor.

Türkiye’nin 2011 yılında 3 milyar dolar olan ev tekstili ihracatının 2012’de yüzde 6.5 gerileyerek 2.8 milyar dolara düşdüğü gözleniyor, ihracatın düşmesinde en büyük etken olarak, ekono-mik krizle boğuşan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde insanların harcamalarını kısması gösteriliyor. AB’deki daralma nedeniyle sektörün farklı pazarlara yöneldiğini belirten TETSlAD üyeleri, “Afrika ve Güney Amerika’da yeni pazar arayışlan içindeyiz.

Brezilya ve Kolombiya ilginç ülkeler, ancak gümrükleri aşabilmemiz gerekecek, çok yüksek vergiler var. Çin’e ihracatımız artmaya başladı. Rusya, sektörümüz için iyi pazar olma özelliğini koruyor. Her geçen gün, yeni ilişkiler ve yeni pazarlar açmak için koşamıyoruz” değerlendirmesinde bulunuyor. Sektör 2013’te ise 3-3 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmayı amaçlıyor.

BİRİM FİYAT ARTIYOR

Sektörle ilgili birim fiyat konusunda da olumlu gelişmeler söz konusu. Türkiye ihracatında ortalama kilogram fiyat 1.48 dolar iken, ev tekstili ihracatındaki ortalama birim fiyat 10.70 dolara yükseldi. Bu başarının tasanm, moda, inovasyon ve Ar-Ge’ye yapılan yatırımlarla elde edildiğini belirten Uludağ Tekstil Ihracat-çılan Birliği (UTİB) Başkanı İbrahim Burkay’da, “Almanya’nın 14 dolar civarındaki birim fiyatını yakalamayı hedefliyoruz.

Tekstil sektöründe kopyacılığa karşı mücadelemizi de sürdüreceğiz.

Ülkeler ve kurumlararası işbirliği ile ürünlerimizin taklit edilmesinin önüne geçildiğinde birim fiyatımız buna bağlı olarak daha da yükselecek” diyor.

Anadolu’da ev tekstili sektöründe faaliyet gösteren birçok şirket bulunuyor. Yeni yatırımlarını art arda devreye aldı. Home Harmony de bunlardan beri. 1995 yılından beri ev tekstili sektöründe faaliyet gösteren şirket, Uşak’ta aylık 2.5 milyon metre tekstil terbiyesi (baskı, boya, kasar, apre) ve 75 bin adet nevresim üretimi gerçekleştiriyor. 15 ülkeye ihracat yapan şirket ürünlerini ağırlıklı olarak, Almanya, Hollanda, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Fransa, ispanya ve İsrail’e satıyor. Şirketin hedef pazarları ise Rusya ve Türki Cumhuriyetleri. 2012 yılında 13 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını, 2013 sonunda ise 15 milyon dolar ihracat hedeflediklerini belirten Home Harmony Genel Müdürü İsmail Ağaoğlu, “iki yıl önce alınan kararlar sektöre çok olumlu yansıdı. Üretim bölgemiz olan Uşak’ta girdiğimiz perakende sektöründe Yuvam, Yumurcak ve Home Harmony markaları ile faaliyet yürütüyoruz. İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya, Gaziantep illerini bölge olarak kabul edip kendi konsept mağazalarımızı yakın bir gelecekte hayata geçirmeyi hedefliyoruz” diye anlatıyor.

30 ülkeye ihracat yapan Altınbaşak Tekstil de yoğun Ar – Ge çalışmaları sonucunda geliştirdiği yeni ürünlerle katıldığı uluslararası fuarlarda yoğun ilgi görüyor.Şirket, antibakteriyel nevresimler, bambu ağacından havlu-bornozlar, aloe vera aramalı nevresim takımları gibi pek çok ürün üretiyor.

Özlem Bay Yılmaz / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir