Anasayfa / Şirket Haberleri / Antkart Kart Teknoloji Hizmetleri Yurtdışına Teknoloji Satıyor

Antkart Kart Teknoloji Hizmetleri Yurtdışına Teknoloji Satıyor

Dünyaya teknoloji satıyor

Antalya merkezli teknoloji şirketi Antkart Kart Teknoloji Hizmetleri A.Ş. yurtdışına teknoloji satıyor. Sunduğu yaratıcı çözümlerle büyük beğeni toplayan Antkart, Türkiye’de birçok ilke imza attı.

antkartANTKART Kart Teknoloji Hizmetleri A.Ş., Antalya merkezli bir teknoloji şirketi. Şirketin uzmanlık alanı toplu ulaşım otomasyon sistemleri ancak özellikle son dönemlerde mobil ödeme sistemleri konusunda da yoğun bir çalışma içerisinde. 2005’de kurulan şirket kısa zamanda akıllı kart teknolojisini toplu ulaşım dışında farklı uygulamalara da entegre ederek adını duyurmaya başladı.

Yurtdışı projelere yöneldi

Şirketin asıl atılımı ise 2007 yılında Antalya Büyükşehir Bele-diyesi’nin toplu ulaşım ve şehir kartı ihalesini kazanmasıyla olmuş. Türkiye’de olduğu kadar dünyada da ses getiren proje,

2009 yılında yeni göreve gelen belediye yönetimince iptal edilene kadar sektörde birçok ilke imza atmış. Şirket, daha sonra Trabzon şehrinin ücret otomasyon sistemini kurmuş ve yurtiçi projelerin yanı sıra daha çok yurtdışı projelere yönelmiş.

birçok ilke sahip

Şirket’in Türkiye’deki ilkleri arasında; Gerçek zamanlı ilk akıllı durak (SmartStop™) sistemi, banka hesabına bağlı dolum gerektirmeyen ilk ulaşım kartı (Vakıfbank ile beraber), şehirde mikro ödemelerde (30 TL altı) kullanılabilen ilk şehir kartı (City card), ulaşım kartında ilk kez sadakat (loyalty) sistemi gibi uygulamalar var. Şirket ve güncel projeleri hakkında bilgi almak için Antkart Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yiğit Tunçel ile konuştuk.

“Antkart’ı çok iyi tanıyorlar”

Yiğit Tunçel ilk olarak Antkaıt’ın nasil bu kadar popüler bir marka olduğunu anlattı: “Sektörün içindekilerden aldığınız bilgiler daha çok işimizin özü yani geliştirdiğimiz ürün ve iş modellerinin değerlendirmesidir. Eğer onlardan iyi şeyler duyduysanız bu bizi mutlu eder ve doğru yolda olduğumuzu gösterir. Goog-le’da çıkan tarama sonuçlarına gelince; bunların yüzde 90’ı Antalya projemizde şirketimize yapılan haksız ve hukuk dışı saldırıların, basın ve forum ayaklarıdır. Yurtdı-şında, sektörden olanlar Ant-kart’ı çok iyi tanıyorlar. Bu sebeple, yurtdışında birçok projede danışmanlık yapıyor ve sık sık bölgesel konferans ve toplantılara konuşmacı olarak katılıyoruz.

Buralarda bizi popüler yapan şey ise; sektörün gidişatı ve geleceğine ilişkin öngörülerimizin haklı çıkmasıdır. Yeni bir şirket olarak 2007 yılından beri tekrar ederek söylediğimiz bir çok tespitimiz zaman içinde gerçekleşince, daha çok dinlenir olduk. Türkiye’de de özellikle bankacılık dünyasıyla paylaştığımız düşünceler ve iş modelleri o zamanlar kabul görmemişti ancak bugün gelinen noktada önemli birçok konuda haklı olduğumuz ortaya çıkıyor.”

“Kadromuz Antalyalı”

İstanbul’da olmaları durumunda daha fazla kazanabileceklerini söyleyen Yiğit Tunçel şöyle konuştu: “Aslında yaptığımız işte, Antalya’da olmamızdan dolayı bir avantajımız yok. Hatta şirketimize en çok yerel basın, siyaset, sivil toplum örgütleri ve iş çevreleri tarafından amansızca saldı-rıldığım bile söyleyebilirim.

Belki İstanbul firması olsaydık bu kadar yıpranmayacak ve üzülmeyecektik. Hatta İstanbul’da olsaydık maddi olarak daha çok kazanıyor olabilirdik. Ama şunu söylemeliyim ki, yazılım ekibimiz dahil olmak üzere bütün merkez kadromuz Antalyalı.

Bizler de AntalyalIyız. Bununla gurur duyuyor ve aynı azimle çalışıyoruz.”“Ürünlerimiz oldukça popüler”

“Kesinlikle en popüler ürünümüz, SmartStop adını verdiğimiz, gerçek zamanlı akıllı durak” diyen Tunçel, “Hala da en çok sorulan sistem bu. Bir diğer çözümümüz ise ulaşım ile entegre olmuş şehir kartı uygulaması.

Ulaşım kartı ile insanlara küçük harcamalarını da yaptırabiliyoruz. Bunun üzerine inşa ettiğimiz bir diğer fonksiyon ise sadakat uygulaması. Kartla alışveriş yapan bir çok promosyondan faydalanabiliyor. En ilgi çekici olanı ise bedava ulaşım bileti. Ücret, tarife, hat, araç ve şoför analizleri, taşıma verimliliği, saatlik yoğunluk analizleri gibi yazılım çözümlerimiz, araç içi bilgilendirme ekranlarımız ve işletim yazılımımız müşterilerimizin kullanımına sunduğumuz diğer bazı ürünlerimiz. Özellikle yurtdışın-da takdir edilen card mapper, security dongle developer gibi niş ürünlerimiz de oldukça popüler” dedi.

Yazılımları yurtdışında kullanılıyor

Kurdukları akıllı duraklar hakkında bilgi veren Tunçel, “Akıllı durakları ilk olarak Antalya’da kurmuştuk ancak sözleşmemiz fesih edilince her şeyi söktük. Hali hazırda Trabzon’da var. Bir kaç belediye ile de görüşüyoruz. Diğer ürün ve yazılımlarımız yurtdışında, Batı, Orta ve Doğu Avrupa’da ortak projelerde ve Orta Afrika’da bir projede kullanılıyor” dedi.

“Sistem entegratörüyüz”

Antkart’ı rakiplerinden ayıran özelliklerini da açıklayan Yiğit Tunçel, şöyle konuştu: “Yurtiçinde rakiplerimiz ile aramızdaki en önemli fark bizim ekipman üreticisi olmamamızdır. Biz kendimizi daha çok sistem entegratörü olarak görüyoruz. Bizim için A markası veya B markasının bir önemi yok. Proje için en doğru ekipman veya validatör ne ise onu alıyor ve sisteme entegre ediyoruz. Validatör çok farklı bir cihaz, işlevi, tasarımı, üretimi ve yazılımı ile çok farklı bir cihaz. Biz satın alıyoruz. Sürekli araştırıyoruz, her yeni üründen alıp kendimiz test ediyoruz. Üreticilere tavsiyelerde bulunuyor, ürünlerini geliştirmeleri için yol gösteriyoruz. Nihai ürünü alıp stres testleri yapıyoruz. Başarılı olursa portföyümüze ekliyoruz. Örneğin, 3 senedir bir Avrupalı üreticinin ürün geliştirme sürecinde çalışıyoruz. Sonunda ortaya çok başarılı bir validatör çıktı, ilk 6 ayda siparişler beklentilerin 2 katını geçti. Uzun zamandır piyasada eksik olan bir ürün ortaya çıkmış oldu. Bununla beraber ürün portföyümüzdeki ürün sayısı 10’u geçti. Biz de artık gönül rahatlığıyla, ne istediğini bilen bilinçli müşterilerimize sunabileceğimiz bu cihaz sayesinde, yeni projelere talip olabiliyoruz.”

“Hedefe göre sistem”

Kendi validatörlerinin talepleri en iyi karşılayacak olan cihaz olduğunu da söyleyen Yiğit Tunçel, “En iyi validatör diye bir şey yok. Projeye en uygun validatör diye bir şey var. Bu cihaz için de yakın gelecekte sektörün gidiş yönü itibariyle ortaya çıkacak proje modellerinin taleplerini en iyi karşılayacak cihazların başında geliyor diyebiliriz. Ama bu her projede bu cihazı kullanacağız anlamına gelmiyor.

Her projede ilk önce iyi bir mevcut durum analizi yapılmalı, sonra ulaşılmak istenen hedefler belirlenmeli ve buna uygun bir sistem tanımlanmalıdır. Bu çalışma sonunda zaten nasıl bir validatöre ihtiyaç duyulacağı kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Hatta bazı projelerde bir kaç farklı tip validatör ihtiyacı da doğabilir. Bunun örnekleri dünya ülkelerinde çok. Ülkemizde de yavaş yavaş anlaşılmaya başlanıyor” şeklinde konuştu.

“Yeni iş modelleri için çalışıyoruz”

Yiğit Tunçel, Antkart’ın yeni projelerinden de bahsetti. Tunçel; “Türkiye’de bir kaç projemiz var ama yurtiçinde artık çok seçici davranıyoruz. Yurtdışında ise başta Avrupa olmak üzere dünyada yaşanan ekonomik krizin kamu harcamalarını azaltmış olması sebebiyle bir durgunluk yaşanmakta. Ancak biz bu durgunluğu, fırsata çevirecek yeni iş modelleri üzerinde çalışıyoruz.

Bunun neticesi olarak şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren bir teknoloji şirketine ücret toplama sistemi ile ilgili ihtiyaçlarını karşılayacak uçtan uca bir yazılım çözümü geliştiriyoruz. Nisan ayı başında saha testi yapılma aşamasına geldik aslında. Antalya’dan çıkan bir teknoloji şirketi olarak bunun önemli bir başarı olduğunu düşünüyoruz. Buna ilaveten farklı 2 Afrika ülkesinde de kurulması hedeflenen sistemlerle ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Her iki ülkede de önerdiğimiz sistemlerin demoları ilk kabul aşamalarını geçti, süreçler devam ediyor.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir