Anasayfa / Kariyer ve İş / Apple’ın Yeni Patronu Tim Cook Kimdir – Tim Cook Hakkında

Apple’ın Yeni Patronu Tim Cook Kimdir – Tim Cook Hakkında

Apple’ın Yeni Patronu Tim Cook Kimdir – Tim Cook Hakkında

Steve Jobs’un Apple’daki CEO’luk görevini bırakması ile bir dönem kapanacak gibi görünüyor. Zira Jobs, geri dönmediği takdirde yerini Tim Cook dolduracak ve yeni bir çağın kapıları aralanacak. İsterseniz Apple’da COO’luktan CEO’luğa yükselecek olan Cook’u biraz yakından tanıyalım.

Yaş: 50

Cook, Apple’da Operasyon Direktörü (COO) olarak görevini yapıyor. Cook, Steve Jobs’ın yerini alacak ancak Jobs, gücünü korumaya devam edecek ve şirket üzerinde önemli bir etkisi bulunacak.

Cook, Alabama, Robertsdale’de bir tersane işçisinin çocuğu olarak büyüdü. 1982’de Auburn Üniversitesinden Endüstri Mühendisi olarak mezun olan Cook, 1988’de Duke Üniversitesinden yüksek lisans diplomasını aldı. Apple’dan önce Intelligent Electronics adında bir bilgisayar satış şirketinde çalıştı. IBM’de PC lojistiği üzerine 12 sene görev yaptı, Compaq’da Kurumsal Malzemeler yardımcı başkanlığı görevini 6 ay sürdürdü. 1998’de Apple’a operasyonlar yardımcı başkanı olarak katıldı ve bilgisayar üretimi ile ilgilendi. Cook, sonrasında dünya çapında satış ve Macintosh bölümü başkanlığına getirildi.

Başarıları:Cook, Apple’ın üretim sorunlarını gidererek öne çıkmıştı: Tedarikçilerin Apple fabrikaları ile bitişik olmasını sağlayarak, stok miktarını azalttı. Şirketin henüz piyasaya sürülmeyen ürünlerinin talebini doğru bir şekilde tahmin etmeye yardımcı oldu.

Cook aynı zamanda Jobs’ın 2004’deki iki aylık yokluğunda ve 2009’daki altı aylık geçici ayrılışında liderlik görevi yaptı. iPhone 4 ve iPad geliştirme sürecinin devam etmesini sağladı, Macintosh satışlarının artmasına yardımcı oldu.

Sessiz ve sakin olmasıyla tanınan Cook’un sesini hiç yükseltmediği biliniyor. Bununla birlikte sessiz bir bakışla liderliğini hissettiriyor. Cook’un eski bir iş arkadaşı, onun insanları titrettiğini gördüğünü söylüyor. Astlarına 4:30’da göndermeye başladığı e-postalar ise onun bir işkolik olduğunun göstergesi.

13 yıldan beri Apple’da olan Cook’un, yeni göreviyle beraber şirketten ayrılması gibi bir planı olmadığı düşünülüyor.

İşte BusinessInsider tarafından hazırlanan 4 maddede Tim Cook analizi:

1- 50 yaşında. Alabama’da doğdu ve Auburn Üniversitesi’ne gitti.
2- Cook, Apple’ın dikkatini ise bir üretim işletmesinde gerçekleştirdiği milyonlarca dolarlık tasarruf operasyonu ve perakende stratejisiyle çekti.
3- Elektronik posta göndermeye sabah saat 04:30’da başlıyor ve pazar geceleri çalışanlarla yeni haftaya nasıl başlayacaklarını tartıştıkları tele-konferanslar düzenliyor.
4- Fitness bağımlısı…

Fortune dergisi tarafından işkolik olarak nitelendirilen Cook, muhtemelen Apple’ın Steve Jobs için ne ifade ettiğini en iyi bilen kişi. Ayrıca Apple’ın en sıradışı fikirlerini hızla nakde çeviren adam olarak da tanımlanıyor. Bu arada Cook’un durumunu hiç saklamayan bir eşcinsel olduğunu da hatırlatalım.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir