Anasayfa / Emlak Haberleri / Aqua Florya Konsepti Zincirleşecek

Aqua Florya Konsepti Zincirleşecek

Denize sıfır konumu ve yanı başındaki akvaryumla farklı bir alışveriş merkezi anlayışı getiren Aqua Florya, Nuhoğlu İnşaat, Metal Yapı Konut, alt ve üstyapı ile Nas İnşaat tarafından hayata geçirilmiş bir proje. 140 milyon dolara inşa edilen ve 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayan Aqua Florya’nın yatırımcıları bu konsepti başka şehirlere de taşımaya hazırlanıyor.

Aqua Florya

Avrupa’nın deniz manzaralı ilk alışveriş ve yaşam merkezi olma özelliği taşıyan ‘Aqua Florya AVM’, ‘Hayat Denizin Hemen Yanında’ sloganıyla 4.5 ay önce kapılarını ziyaretçilerine açtı. Nuhoğlu inşaat, Metal Yapı Konut, Alt ve Üst Yapı ile Nas inşaat tarafından dördü konsorsiyumla hayata geçirilen Aqua Florya AVM, konumu ve çevreci mimarisiyle de ‘yeni nesil AVM’ olma özelliği taşıyor. Yanı başındaki dünyanın en büyük tematik akvaryumu İstanbul Akvaryum ile Florya bölgesine değer katacak olan AVM için konsorsiyum olarak 140 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdiklerini ifade eden Nuhoğlu İnşaat ve İstanbul Akvaryum Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu, “İstanbul’un en değerli bölgelerinden biri olan Florya’da böyle bir projeyi hayata geçirerek bölgenin değerine değer kattığımızı düşünüyoruz. Sıradan alışveriş merkezi anlayışının dışında bir ‘yaşam alanı’ yarattık.

AVM sektörüne girdiğiniz zaman işin sürekliliği açısından birden fazla yerde olmak önemli. Burası bizim için iyi bir tecrübe oldu” diyor. Nuhoğlu, “Zincirleşmeyi planlıyoruz. İstanbul dışında yoğunluğu olan şehirlere ilişkin fizibilite çalışmaları yapıyoruz. Tutacağına inandığımız projelere gireceğiz. Şu anda Antalya’da bir proje ile ilgileniyoruz. ‘Aqııa’ konseptini zincir bir yapıya dönüştürme niyetimiz var” diye anlatıyor.

Aqua Florya1

Akvaryuma 100 milyon dolar

İstanbul Akvaryum’a yapılan 100 milyon dolarlık yatırım ile toplam yatırımın 240 milyon dolar seviyesine ulaştığını söyleyen Nuhoğlu, Aqua Florya’nın ortaya çıkış öyküsünü ise şöyle anlatıyor: “Proje belediye yatırımı olarak başladı. Sonra 2003’te durduruldu ve biraz bekletildi. Bu bizim için olumlu oldu, çünkü projeyi olgunlaştırma ve geliştirme şansımız oldu. Bu sürede süreçleri iyi değerlendirip dersimize iyi çalıştık. Sonra devlet bu projeyi yapmak istemedi ve yap – işlet – devret modeliyle projeyi ihale etti. Bunu da biz aldık. Akvaryumun, deniz temasını tüm projenin mimarisine yansıttık. Mimaride hep o kurgu öne çıktı. Bu projede yerli ve yabancı 30’un üzerinde mimarlık firması çalışü. Bu nedenle projeye uluslararası bir proje diyebiliriz.”Akvaryum alanında dünyadaki iddialı projelerin hepsini incelediklerini ve akvaryumun ancak bir yaşam alanı konseptiyle etkinliğini sürdürebileceğini gördüklerini de dile getiren Nuhoğlu, ‘Tekil akvaryum projelerinin sürekliliği pek mümkün değil. Ama AVM ile birlikte bir sinerji yaratıyorlar. Akvaryumda hedefimiz 1.5 milyon ziyaretçi, AVM’de ise yıllık 10-15 milyon bandında ziyaretçi hedefliyoruz” diyor.

Aqua Florya2

İlk mağazalarını burada açtılar

Güzellikten dekorasyona, giyimde oyuncağa kadar uzanan 140’ı aşkın seçkin markayı bünyesinde barındıran Aqua Florya, birçok markanın da Türkiye pazarına ilk giriş yaptığı AVM olma özelliğini taşıyor. Bunlardan biri ünlü İtalyan restoran zinciri Urbano. Amerikalı kahve zinciri Coffee Bean and Tea Leaf de Türkiye pazarına tesis ile giriş yapmış. İspanyol deri ve çanta markası Urbaks da Türkiye’deki ilk mağazasını burada açmış. Öte yandan bazı yerli markaların da bu AVM’ye özel konsepder geliştirdiğine değinen Nuhoğlu, “Mesela, Ulus 29 ilk kez dışarıya açılarak, ‘Walk-in 29’ markası ile burada. Günay Restoran, Osmanlı mutfağının en güzel örneklerini sunduğu ‘Memnuni by Günay’ markası ile yepyeni bir konsepte imza attı. Çocuk markası B&G, buraya farklı bir mağaza konseptiyle girdi. Mart ayında Vakko ve Beymen standart konseptlerinin dışında bize özel konsept mağazalarıyla geliyorlar” diye anlatıyor. Pazaryeri de var

Florya sakinlerinin pazar alışkanlığını da unuunayan AVM yatırımcıları, projede bir ‘Pazar yeri’ konseptine de yer vermiş bulunuyor. A plus gruba hitap eden AVM’de mağaza karmasının da buna göre seçildiğini belirten Nuhoğlu, 11 salonlu bin 300 kişi kapasiteli sinema salonları ve amfi tiyatroları ile farklı etkinliklere de ev sahipliği yapacaklarını söylüyor ve ekliyor: “Burayı çok curcuna olmayan, daha VIP, rahat bir ortam olarak kurguladık. Burada AVM’ye hapsolmuyorsunuz. Çıktığınız merdivenin yanından aşağıya inebiliyorsunuz, her yerdeki kapılarından rahatlıkla çıkabiliyorsunuz. Biz insanları içeri hapsetmek istemedik. Dolaşım serbestliği, özgürlüğü sunuyoruz ziyaretçilerimize.”

Fikirtepe’de projeye başlıyor

Aqua Florya ortaklarından biri olan Nuhoğlu İnşaat, şu günlerde yeni bir projeye start vermek için hazırlanıyor. Mart ayında Kadıköy Fikirtepe’de 2 bin konutluk karma bir projeye başlayacaklarını belirten Nuhoğlu, şu bilgileri veriyor: “Bu yeni projede konutun yanı sıra ofis, ticari alan ve alışveriş mekanları da yer alacak. Aqua Florya’dan edindiğimiz tecrübeler doğrultusunda işin alışveriş ayağına ayrı bir önem veriyoruz. Projede, 20 bin metrekarelik, cadde mantığında bir alışveriş alanı olacak. 300 milyon doları bulacak olan bu projemizi 2015’te tamamlamayı planlıyoruz.”

Öte yandan Aqua Florya ortaklarından Metal Yapı Konut’un da İstanbul’un en değerli yerlerinden biri olan Levent’teki Fako ilaç fabrikasının arsasına Yeşil inşaat ile birlikte yürüttüğü bir proje mevcut.

21 bin metrekarelik arsa üzerine konumlanan projede ofis ve otel yer alacak. 55 katlı olacak olan proje, farklı bir teknikle inşa edilecek. Çekirdeği betondan oluşan proje, dışlardan çelikle örülecek ve bu özelliğiyle Türkiye’de ilk olacak.

Özlem Bay Yılmaz / Ekonomist Dergisi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir