Anasayfa / Haberler / Aracı Kış Koşullarına Hazırlamak

Aracı Kış Koşullarına HazırlamakAracı Kış koşullarına Hazırlarken Dikkat Edimesi Gereken Noktalar

Sıcak yaz günleri yavaş yavaş yerlerini sonbahar yağmurlarına ve serin rüzgarlara bıraktı, soğuk kış ayları da yakında kapımızı çalmaya hazırlanıyor, hatta Doğu’da yılın ilk karı düştü bile.

Aşırı sıcak geçen 2010 yazından sonra, 2011 yazının nispeten serin geçmesi, kışın sert geçeceğini düşündürüyor ister istemez. Değişen iklim şartları karşısında, nasıl mevsim şartlarına göre giyinip mevsime uygun yiyecekler alıyorsak, aynı şekilde kullandığımız araçların da mevsime hazır hale getirilmesi gerekiyor. Bu noktada sizlerden gelen talep çerçevesinde, aracınızı kış koşullarına hazırlarken dikkat etmeniz gereken önemli noktalara yer verdik.

Yolda kalmamak için en önemli koşul: İyi bir akü

Yaz aylarında artan sıcaklık akü içindeki elektrolitin buharlaşmasına neden oluyor. Genelde fark edilemeyen bu durum, kış aylarında problem yaratabilir. Akülerin üzerinde elektrolit seviyelerini gösteren çizgiler bulunur. Akünün elektrolit seviyesi maksimum ve minimum çizgiler arasında olmalıdır. Elektrolit seviyesi düşükse, saf su konularak yükseltilmelidir. Akünün üzerinde maksimum seviyeyi belirten bir gösterge bulunmuyorsa, saf su seviyesi, akünün içindeki plakaların bir buçuk santim üzerine çıkmalıdır. Aküdeki elektrolit yoğunluğu, servislerde bulunan bomo-metre aletiyle ölçülür. Seviye, bomomet-renin üzerinde bulunan yeşil alana kadar geliyorsa problem yok demektir, ama kırmızı veya siyah alanı gösteriyorsa, gerekli su ilavesi yapılmalıdır, iyi bir akünün üç ila dört yıl arasında ömrü vardır; aracınızı sıfırdan aldıysanız, yukarıdaki değerlerde sorun olmasa bile bu süre içinde değiştirmenizi öneririz.

Antifrizi mutlaka ölçtürün

Radyatör ve motor bloğundaki su donduğunda hacmi genişler ve bu genişleyen hacim motor içyapısında ve radyatör peteklerinde çatlamalara sebep olabilir. Radyatör sistemindeki suyun donmaması için antifriz kullanılmalıdır. Soğutma sistemini korozyona karşı korumak için yaz-kış kullanılması gereken antifriz, kışın soğutma sisteminin donmasını önler. Soğutma suyunun içindeki antifriz miktarı, aracın kullanıldığı iklim şartlarına göre belirlenmelidir. Servislerden bu konuyla ilgili olarak bilgi ve destek alabilirsiniz.

Lastikler sizi hayata bağlar

Otomobilin yola tutunmasını sağlayan lastiklerin ideal diş derinliği üç milimetredir. Üç milimetrenin altındaki lastiklerde yol tutuşu, yakıt sarfiyatı, frenleme mesafesi ve ses gibi önemli problemler yaşayabilirsiniz. Kışın karlı ve yağışlı yollarda kaymak istemiyorsanız, tüm lastiklerinizin (stepne dahil] hava basıncını ve diş derinliğini mutlaka sık sık kontrol edin. Aracınızın kullanım kılavuzunda lastik basınç değerleri mutlaka bulunur, buradaki değerleri referans alarak, akaryakıt istasyonlarındaki hava/su istasyonlarından ücretsiz yaralanabilirsiniz. Özellikle sert iklime sahip bölgelerde, imkanlarınız ölçüsünde, kış lastiği kullanmanızda fayda vardır. Ayrıca araç muayenesinde diş derinliğinin yetersiz bulunduğu durumlarda, aracın periyodik muayenesini geçmesinin mümkün olmadığını da hatırlatalım.

  Kredi Kefaletlerinde Eş Rızası Şartı KaldırılıyorRezistansları kontrol edin

Arka cam ve dış aynalardaki buharlaşmayı önleyen rezistansın kontrol edilmesi, eğer her hangi bir problem varsa onarılması veya değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde, görüş mesafeniz ani olarak düşer ve kaza riski yaşarsınız.

Elektrik sistemini gözden geçirin

Kışın havadaki nem ortamının artmasıyla ateşleme bobini, buji kabloları ve distribütör kapağında olası bir çatlaktan sızabilecek nem aracınızın çalışmasını engelleyebilir. Bu nedenle elektrik sistemini kontrol ettirmenizde fayda var.

Ateşleme sistemine dikkat

Aracınızla ilgili yapılması gereken en önemli kontrollerden biri de buji ve buji kablolarının görevlerini tam olarak yerine getirip getiremediklerinin kontrol edilmesidir. Bujideki tırnak aralığı ideal konumunda değilse, buji yeni olsa bile yakıt-hava karışımı iyi ateşlenmez. Bu durumda araçtaki yakıtın çoğu yanmadan egzozdan çıkar, yakıt sarfiyatı artar ve performans düşer. Bunun için bujinin de kontrol ettirilmesi gerekir. Ayrıca herhangi bir nedenle bujilerin ıslanması durumu da, aracın vuruntulu çalışması ve motor gücünün azalmasına sebebiyet verir.

Hava filtresi temiz olmalıdır

Kış mevsimi başlamadan önce aracın performansını etkileyen hava filtresini kontrol etmek, temizlemek veya kullanılmayacak durumdaysa değiştirmek gerekir.

V kayışına dikkat

Yaz aylarında sıcaktan dolayı genişleyen V kayışı, özelliğini kaybeder. Gevşek kayış, şarjı etkiler, vantilatörün devir daimini yavaşlatarak otomobilin sağlıklı çalışmasını olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle kayış mümkünse gerilerek kullanılmalı; aksi takdirde değiştirilmelidir

Silecekleri ve silecek suyunu kontrol edin

Yazın bunaltıcı sıcaklarında ön cam silecekleri çabuk aşınmış veya lastik özelliğini kaybetmiş olabilir. Bu durumdaki sileceklerinizi kendiniz de kolayca değiştirebilirsiniz. Böyle-ce yağmurlu ve karlı havalarda görüşünüzü önemli ölçüde artırarak daha güvenli seyahat edebilirsiniz. Sileceklerin durumu kadar silecek suyunun seviyesi de büyük önem taşımaktadır. Alkol içermeyen uygun bir cam silecek sıvısı, cam yıkama sistemini -20 dereceye kadar donmaktan koruyabilir. Bu noktada bir diğer kontrol edilmesi gereken unsur ise camı temizlemeye yarayan fıskiyelerdir. Sudaki kireç nedeniyle zamanla tıkanabilen fıskiyelerin uçları kontrol edilmeli, gerekiyorsa bir iğne yardımıyla düzeltilmelidir.

Araç kaloriferine dikkat

Kış mevsimi öncesinde kalorifer ve klima bakımının mutlaka yapılması gerekir. Klimalı otomobillerde polen filtresi kontrol edilmeli, temizlenmeli ve kullanılmayacak durumdaysa değiştirilmelidir. Kalorifer sistemi ve hortumları da kontrol edilmeli; araç içinde uygun sıcaklığı sağlamıyorsa servise gidilmelidir.

Yağ seviyesini sık sık kontrol edin

Uzun süre kullanılan yağ, belli bir süreden sonra eksilmeye başlar. Bu nedenle, periyodik bakımların dışında da, kışa girmeden önce motoryağının mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Yağın seviyesini ve yoğunluğunu araç yağ çubuğuyla kontrol edebilirsiniz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Kavun Üreticileri Rekolteden ve Fiyatlardan Memnun

Birçok tarım ürününün üreticisi dert yanarken kavun üreticileri rekolteden ve fiyatlardan memnun. Tarlada 1.5 TL, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir