Anasayfa / Emlak Haberleri / Arapların Tercihi Büyük Evler

Arapların Tercihi Büyük EvlerMütekabiliyet Yasası’nın geçtiğimiz yıl uygulanmaya başlaması ile birlikte yabancılara gayrimenkul satışları da arttı. Bu süreçte daha önce Türkiye’den gayrimenkul satın alamayan Ortadoğulu ve Körfez bölgesinden gelen yatırımcılar, özellikle İstanbul’da gayrimenkul almayı tercih ediyorlar. Yabancıların ortak tercihleri ise zengin sosyal donatılı projeler olarak gösteriliyor.

Markalı konut sektörü son yıllarda ciddi bir yatırım hamlesi içinde. İstanbul’da hatta Ankara, İzmir, Konya gibi gelişen kenderde birbiri ardına markalı konut, rezidans ve AVM projeleri geliştiriliyor.

mutekabiliyet yasasi ve gayrimenkul

Mütekabiliyet Yasası’nın geçtiğimiz yıl yürürlüğe girmesinin ardından bahsi geçen projeler yabancılara da pazarlanmaya başlandı. Bu arı bir ihtisası da beraberinde getirdi. Çünkü Türkiye’den gayrimenkul satın alan yabancı yatırımcıların Türkiye tüketicisinden farklı anlayış ve beklentisi var.

Yatırım yaparken Avrupalı yatırımcılar, Fethiye, Marmaris, Alanya gibi sahil kesimlerini tercih ederken Ortadoğulu ve Körfez ülkelerinden gelen yatırımcıların da İstanbul’u tercih ettiklerine işaret ediliyor.

Ancak Türkiye’de oturum izninin bir yıl ile sınırlanmasının yabancıya satışın önündeki en büyük engel olduğuna işaret ediliyor. Oysa İspanya ve Yunanistan gibi rakip ülkelerde oturum süresinin 5 yıl olmasının Türkiye açısından ciddi bir rekabet unsuru olduğuna vurgu yapılıyor. Bu durumun önümüzdeki yıllarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çözülmesi de sektörün en büyük dileği…

Gayrimenkul üreticilerine proje geliştirmeden, fizibiliteye ve projenin bitimi sonrasında bile 360 derece danışmanlık hizmeti veren Projebeyaz’ın yönetim kurulu başkan yardımcısı Tolga Han, İstanbul’un Mütekabiliyet Yasası’nın ardından yabancılar tarafından büyük ilgi gördüğünü, yurtdışmdan gelen gayrimenkul taleplerinde son dönemde ciddi bir artış yaşandığını söylüyor.

100 BİN DOLARLIK YATIRIM!

Ortadoğu ve Körfez ülkelerinden gelen yatırımcıların ortalama 100 bin dolarlık konutlara yatırım yaptıklarına dikkat çeken Han şöyle devam ediyor: “İstanbul’da sosyal donatıları zengin markalı konut projelerine yatırım yapmayı tercih ediyorlar. Bu yatırımlarının ilk ayağı oluyor. Daha sonra yatırımdan memnun kalmaları halinde yeni yatırımlar yapıyorlar. O nedenle Ortadoğulu yatırımcıların güvenini sağlamak o bölgeye satışların artması bakımından büyük önem taşıyor. İstanbul’un değişik yerlerinin merkez denilerek pazarlandığım, yabancı yatırımcıların dolandırıldığını duyuyoruz.”

Yabancıya satış konusunda Türkiye’nin gideceği daha çok yolu olduğuna işaret eden Han, önümüzdeki beş yıl içinde Türkiye’nin yılda 10 milyar dolarlık yabancıya satış rakamına ulaşabileceğini vurguluyor.
Yabancıların ofis gibi ticari gayrimenkulleri de kendi kullanımları için aldıklarına dikkat çeken Han, “İstanbul Ortadoğu ve Körfez ülkelerine yakınlığı ile Avrupalı şirketlerin bu bölgedeki üssü oluyor. O ülkelerdeki operasyonlarını Türkiye üzerinde yönetmeyi tercih ediyorlar. Çünkü Türkiye’yi daha güvenli ve modem buluyorlar. Son iki yıldan bu yana da Ortadoğulu şirkeüer İstanbul’da ofis açma eğilimindeler” diyor.

BÜYÜK M2’LERTERCİH EDİLİYOR

Yabancı yatırımcılar gayrimenkul alırken özellikle büyük metrekareli daireleri tercih ediyorlar. Büyük metrekareli daireleri oturum amaçlı olarak kullanan yatırımcılar, yatırım amaçlı aldıkları gayrimenkullerde ise merkezi lokasyonları, iyi gelir getirecek mülkleri tercih ediyorlar.

  32 Soruda 2B Arazileri

Space Gayrimenkul Kurucu Ortağı Filiz Çakmur, Körfez Ülkeleri ve Arap Yarımadası’ndan daha çok 150-250 metrekarelik, 2-3 odalı ıezidans projelerine yönelik taleplerin geldiğini söylüyor.

Rus ve Azeri alıcıların ise, daha çok İstanbul’un zengin sosyal yaşamına yakın, güvenlik, lüks ve prestiji de birlikte sunan gayrimenkulleri tercih ettiğine dikkat çeken Çakmur, Arap Yarımadası ve Körfez Ülkeleri’nden gelen konut alımı taleplerinin daha çok yatırım amaçlı olduğunu da vurguluyor.

Çakmur, bu taleplerin genellikle şirket alımları ve toplu alımlar şeklinde gerçekleştiğini, proje aşamasındaki, güvenilir, benzerlerinden konsept olarak farklılık gösteren, markalı gayrimenkul projelerinin tercih edildiğini de belirtiyor.

Yabancı yatırımcılardan gelen talepleri değerlendiren Çakmur, “Körfez Ülkeleri ve Arap Yarımadası kaynaklı taleplere baktığımızda, daha çok 150-250 metrekarelik, 2-5 odalı rezidans projelerinin tercih edildiğini görüyoruz. Azerbaycan ve Rusya kaynaklı taleplerin ise rezidanslar kadar markalı, daha az katlı bloklardan oluşan sitelerde ve daha büyük kullanım alanı, Boğaz manzarası sunan gayrimenkullerde yoğunlaştığını söyleyebiliriz” diyor.

AZERİLER LÜKS ARIYOR

Türkiye’den gayrimenkul alan yatırımcılar daha çok ortalama fiyatlı projeleri tercih ederlerken, Azeri alıcılar genellikle, İstanbul’un zengin sosyal yaşamına yakın, aynı zamanda, güvenlik, lüks ve prestiji de birlikte sunan A ve A+ gayrimenkulleri tercih ediyorlar.

Avrupa ve Amerika kökenli alıcıları cezbeden bölgeler ise İstanbul’un tarihi zenginliğinin hala tüm görkemiyle sergilendiği semtleri tercih ettiklerine işaret eden Çakmur, “Mimarinin sanatla özdeşleştiği dönemlere ait seçkin konakların ve apartmanların olduğu Nişantaşı, Rumeli Hisarı, Galata, Kandilli gibi nev-i şahsına münhasır semtler tercih ettikleri semtler oluyor” diyor.

Geçtiğimiz yıllarda kıyı bölgelerinden yazlık amaçlı ya da yerleşmek üzere gayrimenkul alan Avrupalı yatırımcıların İstanbul’dan gayrimenkul almaya başladığına işaret ediliyor. Bu eğilimde İstanbul’daki gayrimenkullerin Avrupa’nın hiçbir ülkesinde olmadığı kadar 17 yıl gibi kısa bir sürede kiralarıyla kendilerini amorti etmelerinin etkili olduğuna işaret ediliyor.

BEYLİKDÜZÜ, BAHÇEŞEHİR İLGİSİ

Son dönemde Bahçeşehir, Beylikdüzü gibi semtler düzgün yapılaşmalarına karşın uygun fiyat yelpazesine sahip olmalarıyla yabancılar tarafından tercih edilen semtler olarak ön plana çıkıyor.

Beylikdüzü’nde projeler üreten Bulut İnşaat “Yönetim Kurulu Başkanı Temel Bulut, bölgeye gelen yabancı yatırımcıların sosyal donatılan zengin projeleri tercih ettiklerini söylüyor.

Projelerinde yabancıya satış oranının yüzde 30-40’lar seviyelerine ulaştığına işaret eden Bulut, “Metrobüs hattının açılmasıyla Beylükdüzü’nün kent merkezine daha da yakınlaşması talebi artırdı. Ayrıca havalimanına ve denize yakınlık da yabancıların gayrimenkul seçimlerinde etkili oluyor. Bölgemize olan yabancı ilgisi de gün geçtikçe artıyor” diyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir