Anasayfa / Emlak Haberleri / Arazi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Arazi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?Arsa alıken nelere dikkat etmeli, Arazi alırken nelere dikkat edilir, Arazi almanın püf nokataları, Arazi almak, emlak sektörü

Baharla birlikte, emlak sektöründe yaşanan hareketlilik arazi satışlarına da yansıdı. Konutta projenin maketleri ya da inşaat üzerinden gözlem yapılabilirken arazilerin değeri ancak emlak danışmanlarının anlattıklarıyla sınırlı kalıyor. Bundan yola çıkarak arazi-arsa alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini araştırdık.

Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte konut, arsa satın alma konusunda yatırımcıların iştahı kabarmış durumda. Bu dönemde arazi almak isteyenlere rehber olması bakımından bu alanda 35 yıllık deneyime ve birikime sahip Roda Gayrimenkul’un sahibi Eyub Özyürek’ten arazi almanın püf noktalanın öğrendik.

Özyürek, İstanbul’u ve özellikle Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Beylikdıızü, Büyükçekmece, Çatalca, Esenyurt, Güngören, Küçükçekmece, Silivri semtlerini içeren B’üncü bölgeyi çok iyi biliyor.
İstanbul 3’ııncü Bölge’de henüz sınırları net bir şekilde bilinmediği halde, Kanal İstanbul Projesi’nin her arazinin yanından geçtiğini söyleyen emlak danışmanlarına dikkat etmek gerektiğini vurgulayan Özyürek, “Bir arazinin imar durumu alıcı tarafından araştırılmalı. Bu konuda olumlu ya da olumsuz değişiklikler takip edilmeli. Olumsuz değişiklikler fiyat artış hızının azalması ya da en kötüsü durması anlamında değerlendirilmeli” diyor.

Akyürek, araziye imar uygulaması yaparken, uygulama planı notlarına, iski koruma havzasında olup olmadığına, yerin konumuna, araziden geçen eneıji aktarım elemanlarına (Doğalgaz borusu, yüksek gerilim hattı v.b) yol ve kamu alanlarına yakınlığına, bölgeye olan yatırımcı talebine dikkat edilerek yatınm yapılmalısının önemine değiniyor.

Doğru zamanda doğru arazi Alım-satımın piyasa koşullarıyla ters orantılı olduğunu belirten Özyürek, emlak yatırımcısının, piyasanın kötü olduğu dönemde alım, hareketli olduğu dönemde satış yaptığının altını çiziyor.

Akyürek, arazi almaya karar veren bir kişinin, tapu sicil müdürlüğünden hisse, ipotek ve haciz durumunu tespit ettirmesini, belediyeden ise imar ve vergi borcunu araştırmasını önemle tavsiye ediyor.

  Gayrimenkul satışında vergilere dikkat

Arazi almanın püf noktaları

•    Büyük inşaat şirketlerine komşu olun,
•    Gelir seviyesi yüksek kesime komşu olun,
•    Göç alan bölgelerin çok kazandırdığını gözönünde bulundurun,
•    Hızla büyüyen kentlerden arsa alın,
•    Ulaşım projelerinin arazinizi değerlendireceğini hiç unutmayın,
•    Ana caddeleri tercih edin,
•    Resmi kurumlara yakın olsun,
•    Çevresindeki yolları önemseyin,
•    Cephesi geniş olsun,
•    Ormana yakın olmayın,
•    Kriz dönemlerini fırsat bilin.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir