Şirket Haberleri

Arçelik, dijitalleşmede AWS ile yeni bir boyuta geçti

TÜRKİYE’NİN bir numaralı beyaz eşya üreticisi, dünya devi Arçelik, tüm operasyonlarında kullanmak üzere makine öğrenimi (ML) ve analitik için bulut sağlayıcısı olarak bir Amazon.com şirketi olan Amazon Web Services’i (AWS) seçti. Beko ve Grundig dahil olmak üzere 12 global markaya sahip olan Arçelik, kendisini veriye dayalı bir organizasyona dönüştürmek, gelişmiş müşteri deneyimi sağlamak, yeni hizmetler geliştirmek ve yaklaşık 150 ülkede yürüttüğü operasyonlarında maliyetleri düşürmek için AWS hizmetlerini kullanacak.Firma, AWS’nin analitik, bilgi işlem, veritabanı hizmetleri, nesnelerin interneti (IoT), makine öğrenimi (ML) ve depolama hizmetlerinden yararlanacak. Bu sayede kuruluşu genelinde daha derin görünürlük kazanacak. Böylece üretim ve kalite kontrol ile ilgili süreçleri optimize etmesinin yanı sıra müşteri hizmetlerinden üretime kadar tüm iş segmentlerinde verimliliği artıracak.

“AWS, STRATEJİK BİR PARTNER”

Arçelik Strateji ve Dijhalleşmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Utku Barış Pazar, “AWS, dijital dönüşüm yolculuğumuzda stratejik bir partner. AWS gelişmiş analitik, IoT ve makine öğrenimi hizmetleri ile sektördeki çevik ve lider konumumuzu sağlamlaştırmamızı sağlıyor. Kritik iş kararlarımıza yön vermek, inovatif biçimde müşterilerimizin gelişen ve değişen ihtiyaçlarına hızlı yanıt verebilmek için AWS’nin geniş hizmet portföyünden sağlanan içgörülerden faydalanıyoruz. Pandeminin yol açtığı belirsizlik döneminde, değişime etkili bir şekilde uyum sağlamak için küresel operasyonlarımızı entegre bir bakış açısı ile yönetmek çok önemli.

AWS, bu benzeri görülmemiş dönemde işimizi daha iyi yönetmemizi ve müşterilerimize olan yükümlülüklerimizi başarıyla yerine getirmemizi sağlıyor” dedi.

AWS EMEA Yönetici Direktörü Andy Ishenvood ise, “Modern şirketlerin, işleri için değer yaratmalarına ve müşterilerine daha iyi hizmet vermelerine yardımcı olabilecek verilerden yararlanabilmeleri için çok fazla zaman ve çaba harcamaları gerekiyor. Arçelik, kendini küresel ölçekte veri odaklı bir organizasyona dönüştürmek için dünyanın önde gelen bulut hizmetinin performansından faydalanan, üretim sektöründe lider bir şirket. AWS olarak inovasyonu teşvik etmek ve gelişmiş müşteri deneyimleri sunmak için, onların çabalarını bugün mevcut olan en kapsamlı analitik ve makine öğrenimi hizmetleriyle destekliyoruz” dedi.

YEPYENİ BİR DÖNEM

Arçelik, AWS desteği ile şirket genelinde bir analitik ve makine öğrenimi hareketi başlatıyor. Bu hareket kapsamında tedarik zinciri, bakım, üretim, kalite kontrol ve satış operasyonlarından veriler toplanıp inceleniyor. Bu sayede müşteri memnuniyeti oranlarını değerlendirmek, büyümeyi tahmin etmek ve envanteri yönetmek amacıyla öngörüsel bilgiler elde ediliyor.
Arçelik şu anda bu çözümleri, yakın zamanda Dünya Ekonomik Forumu’nun dünyanın en yenilikçi ve gelişmiş üretim tesislerinden bazılarını içeren bir girişimi olan “Global Deniz Feneri Ağı”na dahil edilen, Romanya’daki ödüllü çamaşır makinesi fabrikasında uyguluyor. Şirket, bu çözümleri dünya çapındaki diğer Arçelik fabrikalarında da uygulamaya geçirmek için AWS ile çalışmayı planlıyor.

Arçelik, AWS çözümleri ile bunları başardı

• Arçelik, milyonlarca çağrı merkezi sorusunu ve servis taleplerindeki anonim verileri incelemek için makine öğreniminden yararlanarak, saha teknisyenlerinin envanterlerini daha iyi yönetmelerine ve bakım sırasında gerekli araç ve parçaları önceden tahmin edebilmelerine olanak tanıyor.

• Arçelik, bulut-bağlantılı cihazların geliştirilmeye başlandığı bir projeden temel alarak, AWS analitik, IoT ve ML hizmetlerini fabrikalarına ve ürün gruplarına uygulanacak şekilde genişletiyor. Şirket şu anda, kullanımda olan 1 milyondan fazla akıllı cihazdan veri topluyor. Bu cihazları buluta ve diğer cihazlara kolayca ve güvenli bir şekilde bağlamak için de AWS teknolojisi kullanılıyor.

• Arçelik, AWS çözümleri ile makine tarafından üretilen verilerden içgörü elde ederek potansiyel performans sorunlarını uzaktan teşhis edebiliyor. Üretim hatlarında bir dizi çözümü hayata geçiriyor, bu sayede süreçleri iyileştirmeyi ve kalite kontrolü geliştirmeyi hedefliyor.

• Arçelik, gerçek zamanlı ve geçmişteki üretim hattı verilerinin servis verileriyle incelenmesine ve fabrikanın otomatik üretim sisteminin diğer bileşenlerle uyumlu ürün parçalarını tanımlamasına yardımcı olan ve böylece daha iyi bir üretim kalitesi sağlayan Akıllı Bileşen Eşleştirme1 çözümünü de AWS üzerinde geliştirdi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu