Anasayfa / Haberler / Arife Abla Çilekleri Hedefine Ulaşıyor

Arife Abla Çilekleri Hedefine UlaşıyorMERSİN – Hüseyin Haskan – Silifke’de yaklaşık 50 yıl önce yörede ”Arife Abla” olarak bilinen bir kadın girişimcinin, ”burada yetişmez” sözlerine aldırmayarak ilk kez başladığı çilek üretiminde büyük mesafe aındı.

İlçe Tarım Müdürü Yusuf Gün, yaptığı açıklamada, Silifke’de çilek üretimine 1960’lı yılların başında ziraat mühendisi olan ve yörede ”Arife Abla” ismiyle bilinen Arife Karcıoğlu tarafından başlandığını söyledi.

İstanbul’dan gelerek yerleştiği Silifke’de toprak tahlili yapan ”Arife Abla”nın toprağın uygun olduğunu görerek çilek ekimine başladığını anlatan Gün, şöyle devam etti:

”Yörede ilk kez çilek ekimi yapıldığını gören diğer çiftçiler ‘burada çilek yetişmez, boşuna yorulma’ diyerek Arife Abla ile adeta dalga geçmişler. İnatçı Arife Abla eleştirilere kulağını tıkayıp 4 dönümlük tarlasında çilek üretimini başlatmış. Ertesi yıl 6 dönüm daha kiralayıp çilek üretimini 10 dönüme çıkartmış. Arife Abla’nın yaptıklarını ilgi ile izleyen ve para kazandığını gören Silifkeli çiftçiler de çilek ekimine yönelmeye başlamışlar. Her yıl artan üretim alanıyla Silifke çilek üretiminin en önemli merkezlerinden biri olmuşsa bunu bugün hayatta olmayan ‘Arife Abla’ya borçludur. Dünyanın en kaliteli çeşitlerinin yetiştiği Silifke’de çilek, genel olarak ‘Arife Abla çileği’ olarak da bilinir.”
İHRACAT HER YIL ARTIYOR

İlçede çilek paketleme ve ön soğutmasını yapan 5 adet tesis bulunduğunu ifade eden Gün, şöyle konuştu:

”İlaç kalıntısı probleminin olmaması, yetiştirilen çilek çeşidinin kaliteli ve pazara dayanıklı olması ihracat için büyük avantaj oluşturuyor. Bunun yanı sıra bölgede soğutma ünitesinin bulunması da ihracat rakamlarımızın her yıl artmasını sağlıyor. İlk olarak 2005 yılında Rusya ve Romanya’ya 4 bin ton çilek göndererek başladığımız ihracat, yıllara göre günümüze kadar 9 bin, 10 bin, 12 bin, 15 bin ve geçen yıl 19 bin 250 tona ulaştı. Başta Rusya olmak üzere Ukrayna, Romanya, Litvanya, Polonya, Macaristan, Çin, İran ve Suudi Arabistan ülkelerine ilçemizden çilek ihracatı yapılmakta.”

İhracatın bu yıl 20 bin tonun üzerine çıkmasının beklendiğini vurgulayan Gün, kilogram fiyatının 1,5 lira  olacağı tahmin edilen çilekle bu yıl Türkiye ekonomisine 300 milyon liralık katkı sağlayacaklarını belirtti.

Gün, hasadı devan eden çilek tarlalarında çalışmaları için önceki yıllarda olduğu gibi önümüzdeki günlerde de ilçeye Şanlıurfa, Diyarbakır ve Kahramanmaraş’tan tarım işçisi getirileceğini kaydetti.

Bu Konularda İlginizi Çekebilir

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir