Anasayfa / Kültür Sanat / Arter Tasarım İklim Değişikliği Sergisi

Arter Tasarım İklim Değişikliği SergisiArter Tasarım İklim Değişikliği Sergisi

Kutup ayısından ölü bir mercana, anime kürelerden çeşitli interaktiflere yer verilerek geçmişle günümüzü gözler önüne seren İklim Değişikliği Sergisi Türk Telekom’un ana sponsorluğunda Santral İstanbul Ana Galeri‘de sanat severlerle buluşuyor.  21.yy’ın en karmaşık, önemli, bilimsel ve sosyal konusu hakkında bilgi veren İklim Değişikliği Sergisi, her yaştan ziyaretçiye hitap ederken, gelecek nesiller için de iklim değisikliğinin sonuçlarını sunuyor. Tek bir çözümün olmadığına dikkat çeken sergi, ziyaretçilere kişisel, toplumsal ve devletlerarası eylemlerin bu soruna ne kadar etkili çözümler sunabileceğini gösteriyor.

650m2’lik bir alana yayılan ve 8 bölümden oluşan İklim Değişikliği Sergisinde, 4 adet interaktif, 4 adet anime küre, 2 adet mini video gösterimi, 20 adet teşhir objesi yer alıyor.  Arter Tasarım tarafından Türkiye’ye getirilen ve REC Türkiye’nin uygulama destekçisi olduğu sergiye her 2 kurum tarafından geliştirilen ilave bir bölüm eklenerek, Türkiye’den örneklere de yer verilecek.
Ziyaretçiler, günümüzdeki iklim değişikliği, değişen atmosfer, buz, okyanus, kara ve yeni enerji geleceği ile ilgili detayları bu sergide bulabilecekler.

Sergi temelde iklim değişikliği ve küresel ısınma konusunda farkındalık yaratmak ve birey olarak yapılan davranışların kısa ve uzun vadede doğurduğu etkiler hakkında başta çocuklar ve aileler olmak üzere kamuoyunu bilinçlendirmeyi hedefliyor.

Arter Tasarım’ın Türkiye temsilciliğini yaptığı Amerikan Doğal Tarih Müzesi, Amerika’nın en önemli müzelerinden birisi olup 1869’da New York’ta kuruldu. Kendi sergi ekibinin yanısıra, dünya çapında bilimsel kurumlarla işbirliği yaparak yılda 2 yeni sergi geliştirip, izleyiciyle buluşturuyor. Bir çoğu ödüllü olan sergiler, AMNH’ten sonra dünyanın önde gelen müzeleri, bilim merkezleri ve planateryumları tarafından sergilenmektedir.

Sergi alanında oluşturulacak özel mekanlarda, serginin uygulama destekçisi olan REC Türkiye, atölye çalışmaları gerçekleştirecek.

  Tarihi kültürel miras Yıldırım'da canlanıyor

Arter Tasarım Hakkında:

Arter Tasarım, müzelere, galerilere ve kültür sanat etkinlikleri düzenlemek isteyen sanatseverlere hizmet vermek amacıyla kurulmuş bir sergi tasarım ve organizasyon şirketidir. Arter Tasarım olarak özellikle müzelerin koruma/saklama/teşhir görevlerinin yanı sıra eğitsel ve izleyicileri müzeye çekecek nitelikli etkinlikler düzenleyen cazibe merkezleri olarak konumlandırılmaları gerektiğini düşünüyoruz. Müze ve galerilerin, ziyaretçilerin gitmeye çekindikleri yerler olmaktan çıkıp, gitmek için can attıkları ve büyük bir keyif aldıkları mekanlara dönüştürülmesi gerektiğine inanıyoruz. Sergi tasarımında ziyaretçinin yabancılaştırılmadığı, aksine kendisini ait hissettiği bir yaklaşım metodunu esas alarak söz konusu sergileri interaktif bir şekle büründürmenin doğru bir yol olduğundan hareketle, hikayesi olan, birşeyler anlatan sergi konseptleri geliştiyoruz ve bu konsept üzerine tasarımı inşa edip sergiyi mutlaka interaktiflerle süslüyoruz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Kiraya Vereceği Gişeler

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 53 müze ve örenyeri gişesini ihaleyle dokuz yıllığına kiraya verecek. Muhammen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir