Anasayfa / Şirket Haberleri / Artesis’in teknoloji alanındaki başarısı

Artesis’in teknoloji alanındaki başarısıGE ortak oldu, dünyaya açıldı

Artesis 1999 yılında Koç Holding’in çoğunluk, Arçelik Genel Müdürü Mehmet Ali Berkman’ın ise azınlık hissesine sahip olduğu bir yapıyla kuruldu.

Artesis2005 yılında Berkman, Arçelik’e ait hisselerin tamamını satın aldı. Artesis’in teknoloji alanındaki başarısı, Amerikan şirketi General Electric’in ilgisini çekti ve 2010’da şirkete yüzde 20 oranında ortak oldu. Ardından Arte-sis’in ürünlerini tüm dünyaya kendi markası altında pazarlamaya başladı. Mehmet Ali Berkman’ın verdiği bilgiye göre, Artesis elektrik motorlarının arızalarını önceden tespit ederek tedbir alınmasını ve böylelikle hem maliyeti düşüren, hem de enerji verimliliği sağlayan bir sistem geliştirdi. Sistem, kısa devre, sargı hatası, rulman hatası, balansın bozuk olması gibi sorunların sinyallerini alıp daha arıza ortaya çıkmadan çok önce tespit edebilen bir yazılımdan oluşuyor. Tek bir cihaz bütün hataları önceden bildiriyor. Sistem sadece otomotiv endüstrisinde değil, bütün sanayi sektörlerinde kullanılabiliyor.
Artesis, ABD, Avrupa ve Japonya gibi global ekonominin en önemli üç merkezinde patentli. Bugün dünyada altı petrol platformunda, Shell, Chevron, Saudi Aramco’nun rafinerilerinde, İngiltere’deki iki nükleer santralde, İngiltere’deki su tesviye ve dağıtım şebekelerindeki elektrik motorlarında kullanılıyor. Sistem halen Amerikan Deniz Kuvvetleri’ndeki bir savaş gemisinde test ediliyor. Türkiye’de ise İSKİ, Borusan Mannesmann, Tetra Pak, Unilever, Bayer, Philip Morris, Algida, Şişecam, Alarko, Arçelik, Tofaş, Goodyear, Ford, Renault gibi sanayi devleri bu sistemi kullanıyor. Satışlarının yüzde 85’i ihracattan oluşan Artesis, geçen yıl 1.8 milyon TL ciro yaptı.

  TiviBu’yu Seçenler, Hediye Kazanıyor!Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir