Anasayfa / Kariyer ve İş / Asgari ücretle ilgili şok detay

Asgari ücretle ilgili şok detay
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Hasan Kütük, 2011 için öngörülen asgari ücret artışının kabul edilemez olduğunu belirterek, asgari ücretin insanca yaşamanın, yaşayabilmenin asgari standardı olması gerektiğini bildirdi.

Kütük, yaptığı yazılı açıklamada, elektrikten benzine, doğalgazdan ulaşıma hesapsız zamlar yapıldığı ve bu zamların gölgesinde asgari ücretin belirlendiğini savunarak, buna göre yaklaşık yüzde 4 artı 4 düzeyinde bir artış öngörüldüğünü anımsattı.

”Açıkça söylemek gerekir ki, açıklanan asgari ücret, emekle ve emekçi ile alay etmektir” ifadesini kullanan Kütük, asgari ücret uygulamasının temelinde çalışanlar için asgari bir geçim ve yaşam standardı oluşturmak ve ücretlerin bu standardın altına düşmemesini temin etmek olduğunu söyledi.

-AÇLIK SINIRININ DA ALTINDA-
Kütük, ancak Türkiye gerçeğinde asgari ücretin çalışanın, emekçinin asgari yaşam ve geçim standardı olarak kabul edilmesinin mümkün olmadığını iddia ederek, asgari ücretin devletin kendi kurumlarının açıkladığı açlık sınırının dahi altında kaldığını savundu.

Asgari ücretle çalışan birinin dört kişilik ailesinin yiyecek harcamalarını dahi karşılayabilmesinin imkansız olduğunu iddia eden Kütük, şu görüşlere yer verdi:

”Ayrıca yaşamsal ihtiyacın yiyecek ile sınırlı olmadığı, giyecek, eğitim, sağlık, barınma, ısınma ve ulaşım gibi ek gerekirlikleri de barındırdığı kuşkusuzdur. Sosyal ve kültürel gerekirliklerin ise Türkiye ölçeğinde asgari yaşam standardına dahil bile edilemediği de acı bir gerçekliktir.Siyasi iktidar tarafından bir emekçinin yaklaşık 620 lira ile hem kendisinin hem de ailesinin yiyecek ihtiyacını karşılaması ve aynı ücret üzerinden giyim, barınma, eğitim, sağlık, ısınma ve ulaşım gibi ihtiyaçlarını da gidermesi beklenmektedir. Bu açıkça, kendi emekçisi ile alay eden bir zihniyetin yansımasıdır.

Asgari ücret konusu ne zaman gündeme gelse, iktidara aday olan tüm siyasi partiler, iktidara geldiklerinde asgari ücretin vergi dışı bırakılacağını söylemektedirler. Ancak hiçbir siyasi iktidar asgari ücretin vergi dışı bırakılmasını sağlamamıştır. Bunun nedeni de asgari ücretle çalışan kitlenin ülkemizin çalışan nüfusunun büyük bir çoğunluğu olması ve devletin kişisel gelirler üzerinden topladığı verginin çoğunun bu kitleden geliyor olmasıdır.”

-ASGARİ ÜCRET, İNSANCA YAŞAYABİLMENİN ASGARİ STANDARDI OLMALI-
Kütük, emeğinin karşılığını alamayan çalışanın, açlığın pençesinde olduğunu öne sürerek, ”Bugünkü uygulama ile asgari ücret uygulamasının karşılığı, Türkiye’de köleleştirilmek istenen emekçinin, tutsak edilmek istenen emeğidir” ifadesini kullandı.

”Ülkemizde asgari ücret, insanca yaşamanın, yaşayabilmenin asgari standardı olmalıdır” değerlendirmesinde bulunan Kütük, asgari ücretin yiyecek, giyecek, barınma, eğitim, sağlık, ısınma gibi asgari yaşamsal ihtiyaçlara ve sosyal-kültürel gelişime cevap verecek bir düzeye getirilmesi ve vergi kapsamı dışında tutulması gerektiğini kaydetti.

Kütük, 2011 yılı için öngörülen asgari ücret artışının da kabul edilemez olduğunu ifade etti.

AA


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir