Anasayfa / Sağlık Haberleri / Aspiri’nin Kanser Üzerindeki Etkisi

Aspiri’nin Kanser Üzerindeki Etkisi

Dünyanın en eski ilaçlarından olan aspirinin yan etkilerini araştıran bir bilim adamları, ilacın kanser üzerindeki şaşırtıcı etkisi hakkında ipuçlarına ulaştı.

İskoçya’daki Dundee Üniversitesi’nde görev yapan Grahame Hardie isimli bilim adamı, aspirinin etkin maddesine çok benzeyen salisiklat üzerinde araştırmalar yaparken bambaşka bir sonuçla karşılaştı.Hardie, böbrek hücrelerine verdiği salisiklatın hücre gelişiminde ve metabolizmada düzenleyici rol oynayan AMPK enzimini etkilediğini gördü.

Eski Mısır’daki elyazmalarında iyileştirici rolünden söz edilen ve bugün değiştirilmiş formuyla “aspirin” olarak hastalara verilen salisiklatın kanser karşıtı etkisinin nasıl gerçekleştiği henüz net değil. Hardie’nin araştırması yeni ipuçları sağlasa da, bu konuda daha çok çalışma yapılması gerekiyor.

Bilim adamının elde ettiği yeni ipuçlarının, daha etkili kanser ilaçlarının üretiminde yol gösterici olabileceği tahmin ediliyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir