Anasayfa / Şirket Haberleri / Astay Frankfurt ve Londra’ya Beş Yıldızlı Otel Kuruyor

Astay Frankfurt ve Londra’ya Beş Yıldızlı Otel KuruyorAstay Frankfurt ve Londra’ya beş yıldızlı otel kuruyor

Four Seasons Sultahahmet ve Bosphorus ile otelcilik sektörüne giren Astay Gayrimenkul, Bodrum ve Bolu’nun yanı sıra Londra ve Frankfurt’ta otel projesi geliştirmek ve işletmek için kolları sıvadı. Grup, 2014 yılına kadar işletmeye açacağı yeni yatırımlara 2 milyar dolar harcayacak.

Tekstil sektöründe başarılı geçen 35 yılın ardından gayrimenkul geliştirme işine giren Mesut Toprak, konutun yanı sıra otelcilik işinde de büyük adımlar atmaya hazırlanıyor. Toprak’ın markalı konut ve otel geliştirmek için 2004 yılında kurduğu Astay Gayrimenkul, Çukurova Grubundan satın aldığı Sultanahmet’teki Four Seasons ile otelcilik işine girdi. Ardından 2008 yılında tarihi Atik Paşa Konağı’nı alarak, Four Seasons Bosphorus Oteli’ni kuran Astay Gayrimenkul, önümüzdeki dönemde Bodrum, Bolu yanı sıra Frankfurt ve Londra’da otel projeleri geliştirerek işletmeye açmaya hazırlanıyor. Londra’daki otel işletmesi için Four Seasons ile hareket etmeyecek olan Astay, dünyanın önde gelen markalarından biriyle görüşmelerini sürdürüyor. Londra açısından önemli bir tarihi binayı alıp otel ve rezidans olarak dönüştürecek olan Astay, Frankfurt’ta henüz anlaşma tamamlanmasa da Four Seasons ile hareket etmeyi planlıyor. Astay, Frankfurt’ta projenin geliştirileceği arazi üzerindeki görüşme ve çalışmalarını sürdürüyor. Keza Bodrum ve Bolu’da da premium segmente hitap edecek projelerin hayata geçmesi için çalışmalar bütün hızıyla sürüyor. Astay Gayrimenkul inşaat CEO’su Atilla Öztürk, gerek Bodrum, Bolu gerekse Frankfurt ve Londra’da premium segmente hitap edecek projeler geliştireceklerini belirterek, 2014 yılına kadar otelcilik sektörüne 2 milyar dolar yatırım yapacaklarını söylüyor. Astay olarak turizm sektörüne yatırım yapmaya devam edeceklerini vurgulayan Öztürk ile yeni yatırımlarım, otelcilik sektörünü ve İstanbul’un yatırım ihtiyaçlarını konuştuk.

Mesut Toprak tekstilcilikten gayrimenkul geliştirme işine nasıl geçti?

Mesut Toprak tekstil sektöründe 35 yılını başarılı geçirmiş bir işadamı. Türkiye bu süreçte tekstil sektöründen başka sektörlere geçmiş ve başarılı olmuş çok sayıda iyi örnekle dolu. Bu örneklerin de etkisiyle gayrimenkul sektörüne yatırım kararı alınıyor. Tekstil sektöründe Türkiye’nin dalgasını tamamladığı (hazır giyim için seri üretim işini de bir tür dalga olarak değerlendirecek olursak) 2000’lerin başından itibaren bu işte yeterli büyüklüklere ulaşıldı. Şirketlerin hacimleri büyüdü. Bir endüstri olarak milli gelirin içerisinde önemli bir pay almaya başladı. Ancak gerek işçilik gerekse imalat maliyetleri tekstil alanındaki kârlılıkları zorlamaya başladı. Her iyi işadamı böyle zamanlarda başka alanlara bakmayı, başka alanlarda büyümeyi düşünür. Mesut Toprak da bu tercihi yapan işadamlarından biri. Gayrimenkul ve turizm alanına girmeye karar verdiğinde, Türkiye’nin iktisadi koşulları büyük bir krizden çıkmış bir iklimi yansıtıyordu. 2004’lerde bu işe giren şirketlerden önemli başarılar elde edenleri görüyoruz.

Otelcilikte hedef kitlenizi nasıl tanımladınız?
Otelcilik ya da gayrimenkul alanında herkesin yaptığı şeyleri yapma yoluna gitmektense özel bir alan bulup o alanı doldurabilmek için özenli bir çalışma yapıldı. O dönemde ben de kendisine danışmanlık yapıyordum. Uluslararası pazarlan yakından takip eden, Türkiye’yi analiz eden, gelişmeleri izleyen biri olan Mesut Toprak, Türkiye’deki premium markalı otel alanında önemli bir boşluk olduğunu gördü. Dolayısıyla herhangi bir otel veya herhangi bir konut işine balıklama dalmak yerine, konaklamanın premium segmentindeki büyük boşluğu görüp yatırımlarını bunun üzerinde geliştirmeye özen gösterdi. Bu anlamda Sultanahmet’teki Four Seasons otelini Çukurova Grubu’ndan satın alarak işe başladık. Sultanahmet’teki Four Seasons kendi başına çok da önemli bir iş yapmıyordu. Oda fiyatları, doluluk oranları, uluslararası pazara hitap kabiliyeti yüksekti, ama 65 odalı küçük bir otel olması nedeniyle bir işadamını çok da mutlu edecek finan-sal performansı yoktu. Ancak iyi bir başlangıçtı. Bu noktada yeni yatırımlar kaçınılmazdı. Beşiktaş’taki Atik Paşa Yalısı haklan ile satın alındı. Biz satın aldıktan sonra Mesut Toprak liderliğinde inşaatı iki seneden kısa sürede tamamlayarak hizmete açtık. Hem yapım süresi, hem yapım kalitesi, hem de açıldıktan sonraki performansı biz-ler açısından olduğu kadar, Türk otelcilik sektörü açısından da çok başarılı bir ilk giriş hikayesi oluşturdu. Bir girişimcinin inşa ederek operasyona açtığı bir otelin üzerinden iki buçuk yıl geçmeden dünyanın en iyi oteli seçilmesi çok önemli.

  Afyon’daki Varan tesisleri satılıyor

Bugün toplamda kaç odaya ulaştınız?

Sultanahmet Four Seasons 65 odalı. Atik Paşa Yalısını dönüştürdüğümüz Four Seasons Bosphorus ise 170 odası olan orta ölçekli bir otel. Türk otelcilik piyasası için çok yüksek bir arz teşkil etmiyor ama iki buçuk yılda gerçekleştirdiği finansal başarısı, pazarda kendine yer bulabilme kabiliyeti, sunduğu ürün ve bundan memnuniyet açısından ciddi başarılar sağladı. Tabii bu büyüklükler bizim için yeterli değil. Bu nedenle yurtiçi ve yurtdışında önemli yeni projelerimiz var. Bodrum, Bolu, Londra ve Frankfurt’ta geliştireceğimiz projeler var.

Öncelikle yurtiçinden başlarsak, Bodrum’da ne yapacaksınız?

Bodrum’a uzunca bir süredir ilgimiz devam ediyor. Pazar araştırmalarından, sezonsallığmı, pazardaki ürünlerin niteliğini uzun süre inceledik. Çalışmaların sonucunda Bodrum’da premium otelcilik yapmanın zamanının geldiği kararına vardık. Bodrum kendi içerisinde ikinci ev pazarı olan, önemli turizm dinamiğine sahip ama az sayıda birinci sınıf otel odası olan bir yer. Uluslararası pazar açısından giderek dikkat çeken bir destinasyon haline gelmeye başlayan Bodrum, aynı zamanda İstanbul’un bir devamı. İstanbul pazarına ilişkin bir şeyler yapıyorsanız, Bodrum’da yapmamanız çok düşünülecek bir şey değil. Aradaki coğrafi uzaklığa rağmen İstanbul ve Bodrum’u tek bir pazar olarak değerlendirme eğilimindeyim. Çünkü Türkiye’de tatil yapma alışkanlığı olan en üst gelir grubunun yazın Bodrum’da bir süre geçirmemesi ihtimalini göremiyomm. O nedenle İstanbul’un bir devamı olarak gördüğümüz Bodrum’da İstanbul’da yaptığımız gibi premium bir ürün ortaya çıkarmak için çalışıyoruz. Arazi konusundaki fikrimiz tamam, ne yapacağımıza dair fikrimiz belirginleşti.

Araziyi satın aldınız mı?

Arazi satın alması çok da kolay bir iş değil. Uzun görüşme, inceleme süreçleri var. Biz kararımızı verdik; Bodrum’da Astay olarak yer alacağız. 150-170 odalı bir otel planlıyoruz. Hem ben hem de bizim için inceleme, araştırma yapan uzmanlar, pazarın bunu kaldırabilecek kabiliyete geldiğini tespit etti. Otelcilik işinde devam etmek istiyoruz. Otelcilikteki performansımızdan memnunuz.

İstanbul’daki otellerinizin yeri çok değerli; buralarda çok kötü işletmecilik olmadığı sürece ilgi kaçınılmaz.

Bodrum’da bunu nasıl sağlayacaksınız?

Bodrum’da sezon açısından İstanbul’daki en üst gecelik doluluk oranından daha iyi seviye yakalamanın mümkün olduğunu görüyoruz. Daha kötü diye niteleyebileceğimiz ürünler yaz aylarında İstanbul’daki pek çok yerden çok daha iyi finansal performans sergileyebiliyor. Bodrum’da daha iyi bir ürünü ortaya koyabilmek önemli. Ancak orada operasyonel faaliyetinizi kesintisiz ve aynı kalitede sürdürebilmek için yıl boyunca devam edebilecek bir otel servisini sağlamanız gerekiyor. Uzun süre konaklayabilecek insanları konaklama faaliyetlerinin dışında meşgul edebilecek bir takım hizmetleri, servisleri hayata geçirmeniz gerekli. İnsanları kış boyunca orada tutabilecek en iyi şey vvellness. Gelir düzeyi yüksek, modern insanın kendi vücudu ve ruhuna yatırım yapabileceği imkanların uluslararası düzeyde sağlanması durumunda çok önemli bir müşteri profilinin oluşturulabileceğini görüyoruz. Yaptığımız bütün analizler bunu gösteriyor. Avrupa ve Arap dünyasını ve Rusya’yı bir müşteri profili olarak görüp bunların en üst gelir grubuna hitap edebilirseniz, ortalama uçuş süresinin iki saat olduğu bir üçgen görürsünüz. Uç ayrı pazardan iki saat uçuş ve yarım saat transfer süresi ile Bodrum’da insanların yıl boyunca ilgisini çekebilecek ürünleri sunarsanız sonuç alırsınız. Bu nedenle pazarla ilgili çok olumlu bir beklentimiz var.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir