Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Audi A5’e chip tuning uygulaması anlamlı mı?

Audi A5’e chip tuning uygulaması anlamlı mı?Audi A5’e chip tuning uygulaması anlamlı mı?

Audi A5 aracıma “chip tuning” yaptırmak istiyorum. Bu işlemden sonra aracım distribütör garantisinden çıkar mı? Doğuş Otomotiv servisleri üzerinden bu “tunning” işlemini yaptırabilir miyim? Bu durum aracımın ikinci el değerini nasıl etkiler?

Tanfer Serol

Sayın Tanfer Serol,

A5, Audi’nin yüksek performans beklentisi içindeki müşterilerine sunduğu çok özel bir spor modeldir. Bu aracın bütün motor seçeneklerinde, yüksek tork ve beygir gücü imkanı var. Bu nedenle “chip tuning” uygulamasının ne kadar gerekli olduğunu iyi düşünmenizi öneririz.

A5, benzinli ve dizel olarak dokuz farklı motor seçeneğine sahiptir ancak zarafeti, teknik verileri ve donanımıyla size hitap etmesine rağmen, performansı itibarıyla sizin beklentilerinizin altında kalıyorsa, yine A5’in daha üst bir motor seçeneğini önerebiliriz. 1.8TFSI 160 HP’den başlayan bu motor seçenekleri, 450 HP güce sahip RS5 tipine kadar çok geniş bir aralık sunuyor. Daha geniş bilgiyi Audi yetkili satıcılarından edinebilirsiniz. Öte yandan, sadece Audi’de değil, diğer birçok markada da her derece sportif sürüş merakına göre farklı güç özelliklerine sahip aracı Türkiye piyasasında bulma imkanınız var.

Bütün üreticiler, motor ve diğer akşamla ilgili garantileri aracı bir bütün olarak değerlendirerek verir. Özellikle performans araçlarında bu durum daha da belirgindir. Dolayısıyla aracın motorundaki herhangi bir değişiklik aracın motorunun garanti kapsamı dışında kalmasına yol açabilir. Bu paralelde Audi Satış Sonrası Hizmetler’den aldığımız bilgi, “chip tuning” uygulaması durumunda aracınızın distribütör garantisinden çıkacağı yönünde. Bu durumu sadece iki yıl zorunlu garanti kapsamı olarak da anlamamak gerekir. Audi de dahil birçok marka, yasal olarak zorunlu ve marka tarafından taahhüt edilmiş garanti süresi bitmesine rağmen, birçok parçada, kullanıcı hatası olmaması ve bakımların düzenli yapılması durumunda “iyi niyet garantisi” adı altında ek garanti süreleri ve imkanlarını ücretsiz olarak sunuyor. Bu nedenle, yeni model bir A5 için, ne kadar iyi bir teknoloji ve işçilik uygulanırsa uygulansın, “chip tuning” uygulamasını tavsiye etmeyiz. A5 gibi bir araçta, biraz daha yüksek performans almak için alacağınız risk aynı zamanda ikinci elde satış riskidir. Özet müşterisini bulduğunda işini iyi bilen bir serviste yapılmış “chip tuning’Ti bir A5’i satmak fiyat avantajı getirse de, ikinci el müşteri portföyü buna bağlı olarak sınırlı kalacağından, satış riskiniz de artacak.

  Bilgisayarların Gözü Artık İyice Açılmaya Başladı“Chip tuning”, daha çok orta sınıf araçlarda veya garanti süresi dolmuş asgari dört beş yaşındaki lüks sınıf araçlar için geçerli olan bir uygulamadır. “Chip tuning”le beraber spoyler, çift egzost ve marşbiye gibi birçok parçayla desteklenen uygulamalar, ancak aracınızı dört beş yıl kullanacaksanız gerçek anlamda bir değer ifade edebilir. Forumlarda ve özel servislerde de bu genel bilgiyi destekleyecek verilere ulaşabilirsiniz.

LPG, Lada Niva’nın performansını nasıl etkiler?

Kendime 2005-2006 model bir Lada Niva almayı düşünüyorum. İş değişikliğim sebebiyle sık sık arazi koşullarında araba kullanmam gerekiyor. Arazide çok başarılı olduğunu bildiğim Lada Niva’ya LPG taktırırsam performansında bir düşüklük yaşarmıyım? LPG’siz kullansam yakıt tüketimim ne olur?

Ömer Uyar

Sayın Ömer Uyar,

Bir zamanların gözde arazi aracı Niva, kısa şasisi ile birçok engebeyi rahatlıkla aşar, hafif yapısıyla da çamura batma ihtimalinizi oldukça azaltır. Doğa ve macera dergileri, engebeli ve çamurlu birçok arazi şartlarında uzun yıllar internette. “Tek rakibi dağ keçisi” gibi ilanlarını gördüğümüz Niva’yı kullanarak bizi ülkemizin tabiat harikalarıyla tanıştırdı. Doğa tutkunuysanız, gezi, avcılık, hafta sonu etkinliği gibi birçok aktivitede Niva işinizi görecektir. Gerçek bir arazi aracı olduğu için de lüks donanımı yoktur ve fiyatı da tabiatıyla buna göre çok hesaplıdır. Bu açıdan baktığımızda iyi durumdaki 2005-2006 bir Lada Niva’yı 13-14 bin TL’den almak mümkün. Bu fiyat aralığı araç kredisi almadan, nakitinizin üzerine biraz tüketici kredisi desteğiyle ulaşabileceğiniz rakam. Niva ilk arazi aracınız veya ilk aracınız olacaksa ve biraz nostaljik bir ruha sahipseniz “ilk aracım bir Niva’ydı” demek şansını kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Cevabımızı forumlardan seçtiğimiz ve çok hoşumuza giden bir espriyle bitirelim: “Tüp takarsanız bagajda çok az yeriniz kalır. Tüp takmazsanız cüzdanda çok az paranız kalır” Sadece Niva için değil, birçok benzinli arazi aracı için geçerli olan bu özlü söz, size tüp taktırma çözümü hakkında herhalde yeterince fikir verecektir. Tüp taktırarak kaybedeceğiniz alanı, Niva Tarda standart olan port bagajla giderme imkanınız da var, tüp taktırmak hangi açıdan bakarsanız bakın Niva sahibi için avantajlıdır.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir