Anasayfa / Kültür Sanat / Avedis Aktenoğlunun, (aforizmalar) Bağımlılık Yapan Sözler Kitabı

Avedis Aktenoğlunun, (aforizmalar) Bağımlılık Yapan Sözler Kitabı

Avedis Aktenoğlu, 5 yılda yazdığı aforizmaları “Bağımlılık Yapan Sözler” kitabında topladı

Aforizma, yani özlü söz Avedis Aktenoğlu’nun hayatının vazgeçilmezi. Tıpkı milyonlarca sosyal medya müdavimi gibi… Ama o üretiyor! İlginin esas kaynağıysa babası. Öğüt verirken hep aforizmalara başvururmuş. Bu kulak aşinalığı, 90’lı yıllarda üyesi olduğu Kırık Sandalye grubunun söz yazarlığını yaparken çok işine yaramış. 5 yıl önce “Ben de yapabilir miyim acaba” diye kendini denemek için aforizma yazmaya başlamış. Sayı 600’e ulaşınca bunları kitap olarak yayınlamaya karar vermiş. “Bağımlılık Yapan Sözler” kitabının hikâyesi kısaca böyle. Peki aforizma nasıl yazılıyor, sosyal medyada insanlar neden her olayı aforizmayla anlatmaya çalışıyor? Bunları da Aktenoğlu anlattı. Bu arada merak edenler için Avedis; Rumca iyi haber demek…

**Hangi konularda aforizmalar ilgi görüyor?
Ana temelar belli: Yalnızlık, aşk, acı, ayrılık… Bunlar hakkında da olası bütün düşünceler üretilmiş. Farklı bir şey yazmak için işin içine biraz espri katmak, günümüzden unsurlar koymak gerekiyor. Yani konular hep aynı ama üslup farklı.**Aforizma nasıl yazılıyor, “Ben bir şey keşfettim” gibi bir dürtüyle mi?
Belli bir duygu birikiminin sonucu ortaya çıkıyor. Aforizma yazmak için bazı şeylerin içinizden taşması gerekir. Doluluğun yansımasıdır bu. Tabii iyi gözlemci olmanız da lazım. Ama tabii aklımdan sürekli “Şu olaya bir aforizma yazayım’’ diye geçirmiyorum.

‘HAYATTA TEK DOĞRU YOK’

**“Hayatı risk almadan yaşamak sağ salim yaşlanmaktır.’’ demişsiniz. Bu tartışmaya açık bir söz. Oysa aforizmalar daha çok genelgeçerdoğruları anlatmaz mı?
Bu hayatta tek doğru olduğuna inanmıyorum. İstesek çok ünlü bir düşünürün sözünü evirip çevirip sonunda itibarsızlaştırabiliriz. Neticede bunlar bir nevi öğüt. Ve tabii kendi tespitlerim.

**Sosyal medyanın aforizmaları patlattığını söyleyebilir miyiz?
Kesinlikle öyle. Eskiden okuduğum sözlere burun kıvıran insanlar şu an günde 3-4 tane söz paylaşıyor. Bu bir akım. İnsanlar başkalarının sözleriyle kendilerini ifade etmeyi tercih ediyorlar, çünkü daha kolay.

TWITTER VE FACEBOOK’A ÖZEL AFORİZMALAR

Aforizmaların sosyal medyada bir akım olduğunu söyleyen Aktenoğlu, Twitter ve Facebook için kitabından ilgi çekici aforizma örnekleri derledi.

*Bir hayvan insanı yerse “Vahşet”, insan hayvanı yerse “Barbekü” denir.

*Cehaletin boyutu, alınganlığın miktarını belirler.

*Kendini arada bir de olsa “ölü” olarak hissetmek, hayata karşı olan saygını artırır!

*Kıskançlığı had safhaya ulaşmış bir kadın, sarhoş adamın çift görmesini bile aldatmadan sayar.

*Ne varlığın mutluluk için bir sebep artık, ne yokluğun üzüntüm için bir neden.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir