Anasayfa / Haberler / AVM’ler İçin Artık ÇED Raporu İstenecek

AVM’ler İçin Artık ÇED Raporu İstenecekAVM'ler İçin Artık ÇED Raporu İstenecekSanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, “Bundan sonra yapılacakları yerler konusunda ÇED raporu isteyeceğiz” TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Sanayi Bakanlığı’nın bütçesini kabul etti. Sorularını yanıtlayan Ergün, AVM’lerle ilgili şunları söyledi: “İktidar ve muhalefet ayrımı yapmadan söylüyorum, belediyeler şehir planlarını yaparken, uygunsuz yerlere AVM yapma izni veriyor. Bu nedenle AVM’lerin açılmasını ÇED raporuna bağlanmayı düşünüyoruz. Ancak yok saymamız mümkün değildir. Hayatın bir başka gerçeği olduğunu kabul etmek gerekir. Ailelerin beraber gittiği sosyal mekânlara dönüşmüştür. Belediyelere sesleniyorum, bu tür karar alırken şehirlerin bütünlüğünü göz önünde bulundursunlar.”

KOBİ’lerin, esnaf ve sanatkârın sorunlarının, birkaç kalemde ifade edilmesi gerekirken, tek noktada odaklanmasının doğru bir yaklaşım olmadığına işaret eden Bakan Ergün, AVM’lerin, esnaf ve sanatkârın değişim, dönüşümü üzerinde etkisinin bulunduğunu, ancak bütün gelişmeleri, tek başına alışveriş merkezleriyle açıklamanın da yeterli olmadığını vurguladı.

“AVM’lerle ilgili gelişmeler, olumsuzlukların ana nedenidir. Bu konuda düzenleme olursa, kurtuluş gerçekleşmiştir” şeklinde bir yaklaşımın da doğru olmadığını kaydeden Ergün, bunun, nedenlerden biri olduğunu söyledi.
AVM yasa tasarısının, Bakanlar Kuruluna sevk edildiğini anımsatan Ergün, tasarıda yeni kuruluş esaslarını düzenleyen, haksız rekabeti, yüksek satın alma gücünden doğan bazı haksızlıkları önleyici hükümleri, küçük işletmeleri koruyucu mekanizmaları getirdiklerini anlattı.

Parlamentodaki yasalaşma sürecini de dikkate alarak, bunun üzerindeki çalışmaları sürdürdüklerini ifade eden Bakan Ergün, yasa çıkmasa da yapabilecekleri şeylerin bulunduğunu dile getirdi. Ergün, şunları kaydetti: “AVM’ler kendiliğinden gelip şehirlerde kurulmuyor. Bütün siyasi partilerimizin belediye başkanları tarafından gerekli plan tadilatları yapılarak şehir merkezlerinde alışveriş merkezlerine yer açılıyor. Belediyeler, şehrin bütününü düşünerek, bir alışveriş merkezine, şehirde nerede, hangi mesafede ihtiyaç var, şehrin dokusuyla nasıl uyuşacağının hesabını yapabilecek imkân ve yetkilere sahip. Ama birçok belediyeyi görüyoruz, A, B partili ayırımı yapmıyoruz, plan tadilatını yapıyorlar, şehrin belki de en uygunsuz yerinde, hem esnaf ve sanatkârı, hem şehrin trafiğini hem başka altyapıları olumsuz etkileyecek mekânlarda bunların kurulmasına izin veriyor. Bu konu üzerinde çalışıyoruz. AVM’lerin kuruluşu mutlaka bir ÇED raporuna bağlanmalı, ona göre kurulmalıdır. Zaten kurulmasın diyen yok. AVM’ler hayatın bir başka gerçeği haline geldi. İnsanların hafta sonu hem alışveriş, hem ailece gittikleri sosyal mekânlara dönüştü. Bir başka husus da Rekabet Kurumunu da devreye sokacak mekanizmaları işletmemiz gerekiyor. Hem bu pazara girişi engelleyen, haksız rekabete yol açan bazı uygulamaları var mı hem de girenleri orada zor durumda bırakan bir takım uygulamalar var mı? Bunları ortadan kaldıracak bazı mekanizmaları, yasa çıkmasa da gecikmiş olsa da devreye sokma imkanımız vardır. Küçük işletmelerin korunması önemlidir. Belediyelerimize sesleniyoruz: Bunların kuruluşunda mutlaka şehrinizin bütünlüğünü düşünmelisiniz.”

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.