Anasayfa / Ekonomi-Finans / Avrupa Ülkelerinden Eorudan Ayrılma Sinyalleri

Avrupa Ülkelerinden Eorudan Ayrılma Sinyalleri
Avrupa’da işler iyice karışmaya başladı. Önce Yunanistan’ın Euro’yu terk edeceği söylentisi gündeme gelmişti. Şimdi ise Portekiz bu konuyu gündemine taşımış durumda.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Portekiz’in Euroyu terk etmesinin ”trajedi” olabileceğini söyledi. Barroso, Portekiz’de yerel RTP televizyonuyla yaptığı söyleşide, Euronun terk edilmesinin ”düşünülmemesi gereken bir senaryo” olduğunu ifade etti. Bazı ekonomistlerin, ”ülkenin Euroyu terk etmesi” önerisinin sorulması üzerine de Barroso, ”bunun bir trajedi olabileceğini” belirtti.Portekiz’in Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) aldığı 78 milyar Euroluk planın ekonomik koşullarını uygulama kabiliyetine sahip olduğunu, hükümetin kredinin koşullarının tamamen arkasında olduğunu ifade eden Barroso, ”Portekiz içinde bulunduğu zor durumu arkasında bırakmak için gerekli koşullara sahip” dedi.

Barroso, Euro Bölgesi borç krizine çözüm bulmanın zaman zaman tüm Euro Bölgesi ülkeleri arasında anlaşmaya ulaşmanın zorluğu nedeniyle güç olduğunu belirtti. Barosso, ülkelerin özel ekonomik sorunları bulunduğunu ancak ortak yanıt verilecek sorunlar da olduğunu kaydetti.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir