Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Avrupa’da kelebek etkisi

Avrupa’da kelebek etkisiYUNANİSTAN seçimlerinden bir sonuç çıkmamasıyla birlikte Yunan halkı siyasette sivri uçlara doğru savruldu. Sokaktaki vatandaş sadece oy kullanmakla kalmayıp gidişata da tepkisini gösterince, finans piyasalarından gelen tedirginlik sesleri daha da da yükselmeye başladı.

“Yunanistan euro’dan çıkar mı?”, “çıkmalı mı çıkmamalı mı?” tartışmaları her gün yeni yorumlarla gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. De La Rue’nin Yunan Drahmisi basımı için hazırlıklara başladığına dair çıkan haberler de, dünya ülkelerini çalkalandırmaya yetti.

Yunanistan euro bölgesinden çıkarsa ne olur?

Yapılan hesaplamalara göre; 1 euro, 1500 drahmi edecek…

Yunanistan, para basma yetkisinin kendi elinde olmasıyla, ekonomik kırılmaya parasal yönden müdahale imkânı bulabilir. Peki, euro’dan çıkmak, Yunanistan’ın tüm sorunlarından kurtulmuş olması demek midir?

Ülkenin tüm borçlarının euro bazında olduğunu biliyoruz. Şimdi de, piyasalarda kendi parasını basıp borcunu kapatacağı düşüncesi hakim.
Ancak bu durumun enflasyon yaratabileceği gerçeği de unutulmamalı.

Artık mesele Yunanistan değil…

Yunanistan zaten borcunun yüzde 75’ini sildi ve “ödemiyorum!” dedi. Şimdi esas sorun, yaşananların diğer ülkelere olumsuz örnek teşkil etmesi, siyaset ve ekonomi içerisinde güç dengelerinin bozulması.

Yunanistan’ın cürmü nedir ki bu kadar karıştırsın dünyayı? Ülkenin bir gün bu ha le geleceği bilinmiyor muydu?

Tabii ki Yunan bankalarına ve halka borç veren Alman, İtalyan ve Fransız bankaları, bu borcun bir gün ödenemeyecek bir hale geleceğinin farkındaydılar. Ama kimse oyunbozan olmak istemedi, sonuçta çark dönüyordu ve Yunanistan kazanıyordu. Yunanistan krizi, 2010 yılından günümüze kadar uzatıldı. İsteselerdi daha kısa sürede bitirebilirlerdi.

Sadece bir ülke için hem siyasi, hem ekonomik kazanç söz konusuydu; Almanya.

Yunanistan’daki kaos ortamı aylarca Alman medyasında gözler önüne serildi. Bu sayede Almanya, “karar alıcı – karar verici” konuma getirildi. Diğer taraftan, Yunanistan borç batağına battıkça, euro dolara karşı zayıfladı, euro düşük kaldıkça da, Almanya yaptığı ihracattan memnun kaldı.

  Bankaların geleceği teknoloji dönüşümüne bağlı!

Muhakkak ki Yunan halkı yüksek bir bedel ödeyecek!

Bu bedel, şimdiki sokak kavgalarından ve giderek artan işsizlikten daha büyük olabilir. Adalara düzenledikleri turistik turlarla işin işinden çıkmalarına imkân yok. Daha şimdiden kamu kurumlarında ve büyük özel şirketlerinde Alman yetkililer dolaşıyor. Avrupa Birli-ği’nin “büyük” devletleri de Yunanistan’dan değil, Yunanistan’ın yaratacağı “kelebek etkisinden” korkuyorlar.

Bu hikâyenin bazı kısımları size de tanıdık gelmiyor mu?
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir