Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Avrupa’da Otomotiv Pazarı Daralırken, Türkiye’de Büyüme Sürüyor

Avrupa’da Otomotiv Pazarı Daralırken, Türkiye’de Büyüme Sürüyor

Ekonomik kriz yaşanan Avrupa’da otomotiv pazarı daralırken, Türkiye’de büyüme sürüyor. Avrupa’dan umut kesen otomotiv dünyası, Türkiye’yi ayakta kalan tek kale olarak görüyor

Geçen yılki performansıyla otomotiv dünyasının gözdesi olan Türkiye’ye ilgi artıyor. Avrupa Birliği ülkelerindeki ekonomik kriz nedeniyle beklediğini bulamayan otomotiv firmaları, ilk 6 aydaki rekor satışlar nedeniyle Türkiye’ yi kurtarıcı olarak görmeye başladı. Avrupa’da satışlar yüzde 0.2 gerilerken, Türkiye yüzde 54 büyüdü. Opel’in elektrikli otomobili Ampera’nın Hollanda’da yapılan test sürüşünde konuştuğumuz Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik de Türkiye’nin artan önemine dikkat çekti. İlk 6 aylık satışlar sonrasında Türkiye’nin Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa ve İspanya’dan sonra Opel’in 6’ncı büyük pazarı olduğunu söyleyen Keklik, “Ocak-Temmuz döneminde 20 bin 205 araç sattık. Geçen yıl aynı dönemde 15 bin adet satış gerçekleştirdi. Bu yıl sonunda 55 bin adetlik satış hedefliyoruz” dedi.‘ZİRVE ARIYOR’
Türk ekonomisinde yaşanan canlılığın Opel’in gözünden kaçmadığını söyleyen Keklik, şunları anlattı: “Almanya merkezle telefon trafiğimiz arttı. Üst düzey yöneticiler sürekli arıyor. Artık satış hedeflerimize bakıp ona göre gelecek projeksiyonu yapıyorlar.”

Fiyatı bakan belirleyecek
Ağustos ayından itibaren Avrupa pazarında satışa sunulacak Opel Ampera, 2012 Haziran’ında Türkiye’ye gelecek. Avrupa fiyatı 42 bin 900 euro olan aracın Türkiye’deki satış fiyatının 50-60 bin euro civarında olacağı tahmin ediliyor. Fiyat, aracın hangi vergi dilimine girdiği netleştikten sonra belli olacak. Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, aracın vergisi için bakanlığa başvuracaklarını söyledi. İlk aşamada 5 büyük ilde satışına başlanacak olan Ampera’nın yıllık satış hedefi ise 150 adet.

Türkiye’nin yıldızı parlıyor
Opel Avrupa Binek Araçlardan Sorumlu Direktörü Michael Meyer ise Avrupa otomobil pazarında yaşanan durgunluğun sürdüğünü söyledi. Avrupa’da toparlanmanın 2015 yılından önce gerçekleşmeyeceğini kaydeden Meyer, Türkiye ve Rusya’nın ise yükselen pazarlar olduğunu ifade etti. Opel’in iddiasını 2013 yılında yeni modellerle artıracağını anlatan Meyer, küçük SUV müjdesi verdi. Meyer, Tofaş tarafından üretilecek hafif ticari araç Combo’nun binek versiyonunun da olacağını söyledi.

‘Şarj bitti yolda kaldım’ endişesi yok
Ampera’yı diğer elektrikli araçlardan ayıran en önemli özellik, elektrikli motorun yanı sıra 1.4 lt hacminde bir benzinli motorun bulunması. Bu özellik sayesinde Ampera mesafe kaygısı olmadan, yolda kalma endişesi yaşamadan 500 km’den fazla seyahat imkânı sunuyor. 40-80 km boyunca emisyonsuz eletrikli sürüş sağlayan Ampera, şarjı bittiğinde benzinli motorun devreye girmesiyle 100 km’de 1.6 lt benzin tüketimiyle toplam 500 km’lik bir sürüş menzili sağlıyor. Elektrikli araçlarda menzil sorunu yaygınlaşmayı önlüyordu.

2 euroya 80 km yol yapıyor
Ampera, batarya değiştirme zahmeti olmadan prizlerde şarj edilebiliyor. 2 euro maliyetle 80 km’ye kadar elektrikli sürüş sağlayan Ampera’da elektrik gücüyle katedilen bir kilometre, benzinli motorun aynı mesafede yaktığı enerjjnin altıda birine eşit.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir