Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Avrupalı Perakendeciler ve Piyasalarda Yılbaşı Canlılığı

Avrupalı Perakendeciler ve Piyasalarda Yılbaşı Canlılığı

Son dakika siparişleri bunlar!

Avrupa’daki durgunluğa rağmen 2012yi ihracat açısından olumlu geçirdik. Yılın son ayına doğru artmaya başlayan yılbaşı siparişleri ise işin kaymağı oldu. İngiltere ve Kuzey ülkelerinden siparişlerin daha da hızlanması bekleniyor…

İHRACAT açısından iyi bir yılı geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Türkiye’nin en büyük pazarı Avrupa’daki durgunluğa rağmen hemen her sektör bu yılı 2011’e göre artıda kapatacak gibi görünüyor.

Yılın son ayına girmeye hazırlandığımız bugünlerde piyasalarda yılbaşı canlılığı da hissedilmeye başladı. Özellikle Avrupalı firmaların Türkiye’ye verdikleri siparişlerde ciddi artışlar var. Hazır giyim ve konfeksiyonun daha çok iç giyim ve triko alt sektörlerinde kapasiteler dolmuş durumda.

“İBRE TÜRKİYE’YE DÖNDÜ”

Birçok ünlü markaya üretim yapan Yeşim Tekstil de yılbaşı öncesi sipariş alanlardan. Yeşim Tekstil Genel Müdürü Şenol Şankaya, Almanya, İngiltere ve Ispanya’dan yeni siparişlerin geldiğini belirtiyor. Şankaya, Avrupa’daki durgunluk nedeniyle yıl içinde bir miktar gerileyen ihracatın bu sıralar gelen siparişlerle telafi edildiğini vurguluyor. Anıl İç Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Bahri Öz-dinç, geçen yılın aralık ayıyla kıyaslandığında önümüzdeki aralık ayı siparişlerinde yüzde 15 civarında artış olduğunu söylüyor. Noel siparişlerinde ilk sıraları Almanya, İngiltere ve Fransa alıyor. İskandinav ülkelerinden de ciddi talepler geldiğini ifade eden Özdinç, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Avrupalı perakendeciler, yılın diğer sezonlarında olduğu gibi yılbaşı öncesi siparişlerde de adetleri azaltıp kısa sürede teslimat istiyorlar. Bu yüzden daha önce Uzakdoğu’ya giden Noel dönemi siparişleri Türkiye’ye kaydı. Noel öncesi Avrupa iç giyim piyasası genel olarak canlanıyor. Ancak bu ürünler daha önce Uzakdoğu’dan ithal edilir, bu yüzden de canlılık Türk üreticilere pek yansımazdı. Siparişin sayı açısından azalmasıyla birlikte ibre bize döndü. Şu anda birçok iç giyim üreticisinin kapasitesi dolu. Doğal olarak siparişlerin büyük bölümü kırmızı renkli ürünlerden oluşuyor. Bu ürünlerin aralık ayı başında mağazalarda olması gerekiyor. Bu yüzden yüklemelere başladık. Eylül ayından bu yana iç giyim ihracatında artış var. Bunun ocak sonuna kadar sürece
ğini tahmin ediyorum. Türkiye’nin bu yılki iç giyim ihracatı 4 milyar dolar civarında olacak gibi görünüyor. Böylece 2012’yi geçen yıla göre yüzde 8 artışla kapatacağız.”

Bahri Özdinç, iç pazarın ise Avrupa’ya göre bir miktar durgun seyrettiğini belirtiyor. Ancak buna rağmen geçen yılki satışlara ulaşılacağını düşünüyor.NOEL BABA FİGÜRLÜ PİJAMA

Yine önde gelen iç giyim firmalarından Suwen International’ın Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Sümer de Noel siparişlerinden memnun. Suvven’in İstanbul Ümraniye ve Mısır’da iki fabrikası bulunduğunu hatırlatan Sümer, Mısır’daki fabrikanın kapasitesinin tamamen dolu olduğunu vurguluyor. Sümer, yılbaşıyla simgeleşen kırmızı iç giyimin yanı sıra Noel Baba figürlü pijamalara da yoğun ilgi olduğunu söylüyor:

“Bu seriye başta İngiltere ve İskandinav ülkeleri olmak üzere tüm Avrupa’dan talep var. Siparişler önceki yıllara göre azaldı ama yeni müşteriler geldi. Çünkü bu siparişlerin 2-3 haftada teslim edilmesi gerekiyor. Uzakdoğu’dan bu kadar kısa sürede almaları mümkün değil.”

Özcan Sümer, iç piyasanın ise yaklaşık bir aydır ilginç bir şekilde daraldığına dikkat çekiyor. Sümer’e göre bunu tüm perakende sektöründe gözlemlemek mümkün. İstanbul, Ankara ve İzmir’deki alışveriş merkezlerinde bulunan Suvven mağazalarının cirosu yüzde 40 civarında azalmış.

KAPASİTELER DOLU

İç giyim kadar olmasa da yılbaşı öncesi en çok talep gören giysilerden biri de triko. Gerçi havalar şimdilik sıcak seyrediyor ama triko satışları özellikle Avrupa’da resmen patlamış durumda. Dergimizi takip edenler, triko üreticilerinin deyim yerindeyse altın çağını yaşadığını birkaç hafta önce yazdığımızı hatırlayacaktır.

Başta Rusya ve Ukrayna olmak üzere birçok ülkeye erkek triko ürünleri ihraç eden Balkuv Triko’nun Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balkuv, Noel’in yaklaşmasıyla birlikte siparişlerde artış gözlendiği belirtiyor. Hatta Balkuv, bazı firmaların kapasiteleri dolu olduğu için sipariş geri çevirdiğini vurguluyor. Balkuv’a göre AvrupalIlar 2013’ün ocak-mart dönemi sonuna kadar sipariş vermeye devam edecek. Çünkü gelen siparişler adet bazında az.

İÇ PİYASAYI HAVA “ÇARPTI”

Trikocular iç piyasa konusunda ise biraz sıkıntılı. Mustafa Balkuv, havalar sıcak gittiği için iç piyasa satışlarının düşük kaldığını söylüyor. Kasım ayı ortası olmasına rağmen birçok insan günü halen gömlekle geçiriyor. Balkuv, “İstanbul’daki triko üreticilerinden mal alan Anadolu’daki esnafın ödeme dönemi geldi. Elindeki malı satamadığı için sıkıntıya girenler olacak. Her yılbaşı öncesi artan triko satışlarının bu yıl gerileyeceğini düşünüyorum” diyor.

Avrupa pazarlarında yaşanan yılbaşı hareketliliği dış giyim ihracatçılarına da olumlu yansımış. Özellikle orta gelir grubuna hitap eden perakendecilere üretim yapan firmaların doluluk oranı yüzde 100’e yaklaşmış. H&M, C&A, GAP gibi yüzlerce mağazası olan firmalara üretim yapan Örma Tekstil’in Yönetim Kurulu Üyesi Murat Delibalta, siparişlerde geçen yıla göre yüzde 5 artış olduğunu söylüyor. Delibalta da Türkiye’de üretim yaptıran firmaların sayısındaki artışa dikkat çekiyor: “Siparişlere baktığımızda aslında firmalar adetleri azaltıyor. Fakat müşteri sayısındaki artış bunu telafi ediyor. Yakın dönemde piyasadan çekilen üreticiler oldu.

Daha önce bunlara üretim yaptıranlar şimdi yeni tedarikçilerle çalışıyor. Noel’in yaklaşmasının da etkisiyle önümüzdeki haftalarda siparişlerde mutlaka daha fazla artış olacak. Çünkü artık 2-3 haftalık siparişlerle çalışıyoruz.”

özbeymen / para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir