Ekonomi HaberleriMakaleler

Avrupa’ya tekstil ihracatı Uzakdoğu tehdidi altında

Avrupa’ya tekstil ihracatı Uzakdoğu tehdidi altında

İthal hazır giyim ürünlerine getirilen ek vergi perakende ve yerli üretim cephesinde tartışıladursun, bir cephe de ihracatçı kanadında açıldı. Türkiye pazarını kaybeden Uzakdoğulu üreticinin yoğun şekilde ağırlık verdiği Avrupa pazarında, Türk ihracatçısı Çinli, Hintli, Bangladeşli, VietnamlI ihracatçının tehdidi altına girdi. Türk hazır giyim ihracatı Avrupa’da sert düşüşler yaşıyor.Hükümetin cari açığa önlem alma ve iç üretimi desteklemek için ithal tekstil ve hazır giyim ürünlerine getirdiği ek verginin yansımaları yavaş yavaş belli olmaya başladı. Temmuz ayında devreye giren ek vergiyle karşı karşıya gelen perakende sektörü ile yerli hazır giyim sanayicisi, adeta iki kampa ayrılırken, tartışmaya özellikle sonbahar ayında ortaya çıkan satış rakamlarının ardından konfeksiyon ihracatçısı da katıldı.

Temmuz’dan itibaren kademeli olarak Türkiye pazarını kaybeden Uzakdoğulu firmaların özellikle Avrupa ağırlıklı ihracata başlamaları, Türk ihracatçısı önünde önemli bir rekabet unsuru haline geldi. Aşağıda ayrıntılarını bulacağınız süreç değerlendirmesine göre, sonbaharda hazır giyimde Türk ihracatçısının Avrupa’ya yaptığı ihracatta önemli düşüşler yaşanırken, Hindistan başta olmak üzere Bangladeş, Sri Lanka, Vietnam, Pakistan gibi ülkelerin yaptığı ihracatta önemli artışlar gözleniyor.

İlk sonuçlar

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), geçen sürece ilişkin Ekonomi Bakanlığı’na sunmak üzere bir rapor üzerinde çalışıyor. Birlik, bu çalışmanın ilk etabı olan ön raporda ortaya çıkan sonuçlan Ekonomist ile paylaşü.

İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon ihracatçı lan Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Ekonomi Bakanlığı’na sunmak üzere hazırlanan ilk net veri sonuçlanılın yer aldığı ön raporda önemli sonuçlanıl ortaya çıkağını dile getiriyor.

Çalışmada özellikle konfeksiyon atölyelerinde artan siparişlerin istihdama yaradığı gözlenirken, vergiler sonrası sektörün en önemli pazan Avrupa’ya olan saüşlar da ise ciddi bir düşüş gözlendi. Geçen Eylül ayı itibari ile yaşanan krize rağmen Avrupa, bir önceki yılın aynı dönemine göre hazır giyim ithalatında yüzde l’lik bir artış yaşarken, Türkiye’nin bu dönemde Avrupa’ya yaptığı ihracat yüzde 4,6 düşüş gösterdi. Aynı dönemde AB’ye üçüncü en çok satış yapan ülke konumundaki Bangladeş yüzde 19.9’luk bir artış yaşarken, dördüncü en çok satış yapan ülke konumundaki Hindistan’ın satışları ise yüzde 3.9 oranında yükseldi. Pakistan Avrupa pazarını yüzde 18.6, Vietnam, yüzde 11.8, Endonezya, yüzde 15.6 ve Sri Lanka da yüzde 11.6 oranında büyütmüş durumda.

Kayıp büyük

İHKİB Başkanı Hikmet Tannverdi, şu an ekim ayma kadar açıklanan Euro-stat verilerinin hazırlanan raporun da dayanağını oluşturduğunu söylüyor. 2011 yılında eylül ayına kadar hazır giyimcile-rin Avrupa’ya yaptı klan ihracatın 7.2 milyar Euro civannda olduğunu ve bunun bir önceki yıla göre yüzde 9.9 artış anlamına geldiğini ifade eden Tannverdi, buna karşılık ek vergiler nedeniyle eylül ayında Avrupa’ya satışların bir önceki yıla göre yüzde 4.6 gerilediğini, bunun değer bazındaki karşılığının da yalnızca 661 milyon Euro olduğunu kaydediyor.

Avrupa ülkelerinin eylül ayı dokuma giyim ithalatında da ilk dokuz ayda yüzde 13.2 artış olurken, Türkiye’nin buraya ihracatı eylül ayma kadaı yüzde 10,1 artış gösterdi. Fakat ek vergilerin artık kendini hissettirmeye başladığı eylül ayında ise dokuma giyim ithalatımız yüzde 7,1 düştü.

Düşüş sürüyor

Ekim ayında da bu düşüş trendinin sürdüğünü ifade eden Tanrıverdi, bu dönemde hazır giyim alanında Avrupa’ya yapılan ihracatın yüzde 4,8 oranında düştüğünü söylüyor. Bu düşüşü alanlara göre de değerlendiren Tannverdi, örme hazır giyimde satışların ekim ayında yüzde 7,5 oranında gerilediğini ifade ediyor. Aynı durumun dokuma hazır giyim alanında ise ekim ayı itibariyle yüzde 4,8 olarak kendini gösterdiğini belirtiyor. Türkiye’nin yaşadığı bu düşüşlere karşılık, özellikle Uzakdoğulu ülkelerin ise Avrupa pazarında atağa kalktığını kaydeden Tannverdi, şu ayrıntıları paylaşıyor:
“Dokuma giyimde Avrupa 2011 ’in ilk 9 ayında 27 milyar Euro’luk bir ithalat yapmış. Sadece eylül ayında ise 3.1 milyar Euro’luk alım yapmış. Çin yüzde 1 gibi bir gerileme yaşadığı Avrupa pa-zannda biz ise yüzde 7,1 gibi ciddi bir düşüş yaşadık. Buna karşılık, Bangladeş Avrupa’ya yaptığı dokuma giyim ihracatını sadece eylül ayı nda yüzde 34,9 ar-tınrken, Vietnam yüzde 13,7, Pakistan yüzde 20,9, Endonezya, yüzde 20,4, Sri Lanka ise yüzde 14,8 artırmış.”

Uzakdoğulu Avrupa’ya yöneldi

Bu rakamlan şöyle de okumak mümkün. Evet, Avrupa’da bir kriz var. Daha ucuz mal talebinde bir büyüme söz konusu olmuş olabilir. Ancak işin uzmanlarının yaklaşımlarına göre Türkiye pazalimin artmasının Avrupa’da Türkiye’nin performansının düşmesinde önemli etkenler olduğunu söyleyerek, ‘Türkiye’nin gümrük vergilerini artırması ile rekabet gücünde önemli bir düşüş yaşadığı açıktır. Uzakdoğulu rakipleri de Türkiye’deki boşluğu aynı iklim şardarmda gördükleri Avrupa ile kapattılar. İlk okumalarımız bu yönde. Bu fiili durum yeni dönemde bizim en büyük sorunlanmızdan olacak” dedi.

Vergi yansıması

Peki bu rakamların ne kadarı AB’nin içinde bulunduğu krizden ne kadarı ek vergi kaynaklı? Raporu haziran ayında sunmak istemelerinin rakamlan sağlıklı bir şekilde ortaya koymak gayretinden kaynı aklandığını ve Avrupa pazarının bir süre daha izlenmesi gerektiğini belirten Tannverdi, özellikle ihracat üzerinde kur etkisi ve AB’nin yaşadığı krizin ayrıştırılması durumunda ek vergilerin demüş. Biz bu düşüşün önemli bir kısmının Türkiye hazır giyim üreticilerinin artan maliyetlerinin ihracatına yansıması olarak değerlendiriyoruz. ”

Verginin iyi yönü

Ortaya çıkan tespitlere göre Uzakdoğu’dan ithal edilen pamuklu ve örme kumaş ile hazır giyim ürünlerinde devreye giren ek vergiler yerli üretim yapan konfeksiyon atölyelerine yaradı.

2011 ilk dokuz ayda 2.5 milyar dolarlık yaünm teşviği alındı. Bu yatmmlann devreye girmesi aynı zamanda yeni istihdam demek. 2008 yılında 200 bin kişinin işsiz kaldığı sektörde geçen sürede 120 bin kişinin tekr ardan işe alındığını ifade eden Hikmet Tannverdi, şu an sadece üretim alanında 750 bin kişinin istihdam edildiğini dile getiriyor. Tannverdi, bu yıl 75 bin kişinin daha işe alınmasını beklediklerini söylerken, bunun 10 bin kadannın direk ek vergilerden kaynaklanacağını söylüyor.

Sibel AtikEtiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu