Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Ayakkabıya Gelen Er Vergi İle Sektörde İhracat ve İstihdam Artacak

Ayakkabıya Gelen Er Vergi İle Sektörde İhracat ve İstihdam Artacak

AVM ve caddelerdeki dükkanlarda artık günün her saati yabancı müşteriler var. Firmalar, turistler için özel koleksiyon yapar oldu. Yabancıların en çok satın aldıkları ürünlerin başında ayakkabı ile çanta geliyor…

DÜNYANIN önde gelen turizm destinasyonlarından biri olan Türkiye, bu özelliğini sadece deniz-kum-güneş üçlüsü ile tarihi ve kültürel değerleriyle değil, aynı zamanda önemli bir alışveriş üssü haline gelmesiyle de kazandı. Başta İstanbul olmak üzere Antalya, Kuşadası ve diğer merkezlerde günün her saati alışveriş yapan yabancılar dikkat çekiyor. Birçok yerli firmanın yanı sıra uluslararası pek çok markanın bulunduğu alışveriş merkezlerinin sayısındaki hızlı artış kuşkusuz bunda en önemli etken. Yabancılarm en çok satın aldıkları ürün ise  ayakkabı. Ardından ayrılmaz eşlikçisi çanta geliyor.

ayakkabi canta

‘TERCİH ETTİKLERİ MARKALAR VAR”

Dünyaca ünlü birçok markanın ürünlerini satan Beymen’in en önemli müşterileri Azeriler. Alışveriş için Bey-men’in özellikle Zorlu Center’daki mağazasını tercih eden Azeriler, buradan en çok ayakkabı ve çanta satın alıyor. Azerilerin yanı sıra Araplar, Kazaklar ve Ruslar da bu mağazadan alışveriş yapanlar arasında ilk sıralarda bulunuyor. Beymen’in IstinyePark mağazasının cirosunun önemli kısmını da yabancıların ayakkabı ve çanta alışverişleri oluşturuyor.

Beymen Genel Müdürü Elif Çapçı, Beymen mağazalarında sepet ortalamasının 900 TL, yabancı müşterilerin alışverişlerinde ise bu rakamın bin 400 TL olduğunu belirtiyor. Çapçı, Elif Çapçı “Yabancılar seyahat psikolojisinin de etkisiyle ciddi tutarlarda alışveriş yapıyorlar. En çok ayakkabı ve çanta satıyoruz. Tercih ettikleri belli markalar var. Onların dışına pek çıkmıyorlar. Mısır ve Ortadoğu’daki toplumsal olaylar îstanbul’a olan ilgiyi daha da artırdı. Haziran ayında yabancıların yaptıkları alışverişlerde çok büyük sıçrama var” diyor.

İSTANBUL’U ANTALYA İZLİYOR

Matraş Deri de yabancılara en çok IstinyePark ve Antalya Depoo alışveriş merkezlerindeki mağazalarında satış yapıyor. Bu mağazaların yüksek sezonda elde ettiği cironun yüzde 35’i yabancıların yaptığı alışverişlerden geliyor.

Matraş Deri Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Matraş, son yıllarda özellikle tranlı turistlerin sayısında ciddi artış olduğunu söylüyor. Iranlıların hem Antalya’da hem de İstanbul’da yoğun olarak alışveriş yaptıklarını belirten Matraş, Antalya’daki mağazaya Iranlıların yanı sıra Rus ve İsraillilerin de yoğun olarak geldiğini ifade ediyor. Matraş, “Deri çanta ve ayakkabı turistlerin genel olarak çok tercih ettiği ürünler. Fakat genellikle lüks marka ve ürünlere yöneliyorlar” diyor. Matraş Deri, yabancı turistlere ulaşmak için başta beş yıldızlı otellerin özel yayınları olmak üzere turistlere ulaşan mecralara reklam veriyor. Koleksiyon hazırlarken yabancılar için ayrı bir çalışma yapmadıklarını söyleyen Matraş, şöyle devam ediyor: “Moda kavramının artık global bir hal aldığı günümüzde, doğru ürünleri seçerseniz yerli ya da yabancı olması fark etmeksizin tüm müşterilerinize ulaşırsınız. Mağazalarımızın lokasyonu ve tecrübeli satış ekibimiz de bizim için avantaj sağlıyor. Öte yandan deri ürünler satan tüm firmaların belli bir avantajı bulunuyor. Dünyada Türk derisi artık birçok kişi tarafından biliniyor ve talep ediliyor. Dericilerin ve ülkemizin bu konuda yıllardır yaptığı yatırımlar artık geri dönmeye başladı.”SEZONLUK ALIŞVERİŞ YAPIYORLAR

Yabancıların ayakkabı satın aldıkları firmalardan bir diğeri de inci Deri. Başta AzerbaycanlIlar olmak üzere tranlı, Kuveytli ve Suudi ArabistanlI turistler inci De-ri’nin en çok Beyoğlu Demirören istiklal AVM’deki mağazasına uğruyor. Bu mağazanın cirosunun yaklaşık yüzde 30’unu turistlerin yaptığı alışverişler oluşturuyor. Bunun yanında Cevahir ve IstinyePark’taki mağazalarının cirosunun da ciddi bir bölümü yabancılardan elde ediliyor. Firma bu yüzden koleksiyon hazırlarken yabancı turistlerin beklentilerini de dikkate alarak ürün yelpazesini geniş tutuyor.

İnci Deri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Kızıltaş, yabancıların daha çok gösterişli, ışıltılı, taşlı ve topuklu ayakkabıları tercih ettiklerini belirtiyor. Kızıltaş, “Türkiye’ye yılda birkaç kez giriş çıkış yapan yabancıların, sezonluk ihtiyaçlarını mağazamızdan karşılamaya başladıklarını gözlemliyoruz. Ayakkabı ve çanta i kombinli ürünler sunarak ve yabancı turistin yoğunlukta olduğu lokasyonlardaki mağazalarımızda yabancı dil bilen personel sayısını çoğaltarak satış grafiğini artırmayı planlıyoruz” diyor.

“YURTDIŞINA GÖRE UCUZ”

Tergan Ayakkabı da yabancılara en çok satışı Antalya’daki mağazasında yapıyor. Öyle ki Antalya TerraCity AVM’deki bu mağaza yaz aylarında yerli müşterilerden çok yabancılara hizmet veriyor. Bu AVM’deki mağazayı Forum İstanbul ve Marmara Forum mağazaları izliyor. Ankara’daki AnkaMall mağazası da sıralamada ilk sıralarda yer alıyor. Tergan’m yabancı müşterilerini de Ruslar, Araplar ve Türk Cumhuriyetleri vatandaşları oluşturuyor. Yabancılar ayakkabının yanı sıra çanta ve cüzdan, kemer, kartvizitlik gibi saraciye ürünleri satan Tergan’dan daha çok ayakkabı satın alıyor.

Şirketin Genel Müdürü Altan Erdinç, “Genelde ayakkabı tercih ediliyor fakat kadın çantası, portföy çanta ve diğer deri aksesuarlarımızda da hatırı sayılır adetlerde satılıyor. Yabancı müşterilerimiz ma-ğazalarımızdan kendi ülkelerine kıyasla kaliteli ürünleri Aıtan Erdinç daha ekonomik fiyata alabiliyorlar” diye konuşuyor.

94 ÜLKEDEN MÜŞTERİSİ VAR

Kemal Tanca mağazalarından 2013 yılında 94 farklı ülke vatandaşları alışveriş yapmış. Bunların içinde tranlı, Rus ve AzerbaycanlIlar ilk sıralarda yer alıyor. Bunun yanında Kuveyt, Suudi Arabistan, Almanya, İsveç ve Norveç vatandaşlarının da Kemal Tanca’dan alışveriş yaptıkları görülüyor. Firmanın yabancılara en çok satış yaptığı mağazaları ise Forum İstanbul ve Antalya TerraCity.

Kemal Tanca Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Tanca, İstanbul’a gelen yabancı turist sayısının her yıl arttığını, bunun da alışverişe yansıdığını belirtiyor. Tanca, şöyle devam ediyor: “Mağazalarımıza birden fazla gelen yabancı turistler var. Bu yüzden turistlerin yoğun olduğu lokasyonlarda, turistlere yönelik ürünler bulunduruyoruz.

Ürün tercihleri ül-keden ülkeye de-ğişiyor. Bu yüzden koleksiyonumuzda her kesime hitap eden modellere yer veriyoruz. Sosyal medya üzerinden tüketicilerimizle iletişime geçiyoruz. Mağazalarımızı şehrin alışveriş nabzının attığı özel noktalara açıyoruz. Mağazalarımızda turistlere yönelik deneyimli ekibin bulundurulmasına da önem veriyoruz.”

Ek vergi geldi

Türkiye yıllık 500 milyon çift üretim kapasitesiyle ayakkabı endüstrisinde dünyada önde gelen ülkeler arasında yer alıyor. Buna rağmen yılda yaklaşık 1 milyar dolarlık ayakkabı ithalatı yapılıyor. Bunun yüzde 80’i Çin, Vietnam ve Endonezya’dan gerçekleştiriliyor. Hükümet, özellikle Uzakdoğu’dan yapılan ve cari açığı artıran bu ithalatı frenlemek için 2006 yılında bu ülkelere karşı koruma önlemleri uygulamaya başlamıştı. Bu önlemler geçtiğimiz günlerde kalktı ancak bunun yerine ek vergi kondu. Yeni düzenlemeye göre Uzakdoğu’dan ithal edilen deri ayakkabılardan yüzde 50, suni deri ayakkabılardan ise yüzde 30 ek vergi alınacak. Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı Hüseyin Çetin, ek verginin ithalatı engelleyeceğini belirtiyor. Türkiye’nin ayakkabıda kendi kendine yeten bir ülke olduğunu söyleyen Çetin, ek vergi sayesinde önümüzdeki dönemde 90 bin kişiye daha ek istihdam sağlanacağını, ayrıca ihracatta da artış olacağını vurguluyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir