Anasayfa / Kariyer ve İş / Ayın Elemanına Şirket Ortaklığı

Ayın Elemanına Şirket Ortaklığı

Ayın Elemanına Şirket Ortaklığı

Eski Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Faruk Süren sahibi olduğu Makina Takım şirketinin yüzde 3,5’ini, Türkiye’de eşine az rastlanır bir uygulama ile başarılı performansından dolayı şirketin genel müdürü Neslihan Güzey’e verdi.

Neslihan Güzey’in, Türkiye’nin ilk kesici takım üreticisi olarak 1957 yılında kurulan Makina Takım’da 2003’ten beri çalıştığını hatırlatan Süren, “Güzey, kriz döneminde görevi üstlendi. Şirketi çok iyi bir yere getirdi. Henüz en ideal yere gelmedik ama düzlüğe çıktık” dedi.

Sermayesi 50 milyon lira olan Makina Takım’da yine Süren’e ait olan Transtürk Holding’in yüzde 44,74 payı var. Makina Takım’ın halka açıklık oranı yüzde 55,26 seviyesinde bulunuyor.

Hisse değeri 1.8 milyon TLGüzey’e devredilen 1 milyon 750 bin adet hisse, şirket sermayesinin yüzde 3,5’ini oluşturuyor. Bu hisselerin piyasa değeri ise 1 milyon 837 bin lira seviyesinde. Borsada 28 Ekim 2010-25 Mart 2011 arasında yüzde 240 yükselerek 1.60 liradan 5.44 liraya çıkan Makina Takım hisseleri, o tarihten bu yana ise yüzde 80 değer kaybetti.

Güzey’in başarısının sadece finansal performans ile ilgili olmadığının altını çizen Süren, “Biz 2003-2010 dönemi için kendisine prim verecektik. O da bize, ‘Nakit para vereceğinize, hisse senedi verin’ dedi. Yönetimde bu konuyu tartıştık. Sonuçta verilen hisselerin üçte biri geçmiş, üçte biri 2011, kalan üçte biri de 2012’de performansı ile ilgili olacak” dedi.

Satılamaz kaydı konuldu

Süren, Güzey’e devredilen hisselerin üçte birlik kısmının 2004-2010 yıllarını kapsadığını, kalanının ise 2012’de yapılacak yeni fabrika yatırım projesinde üstleneceği görevi için verileceğini söyledi. Süren, hisselere Merkezi Kayıt Kuruluşu nezdinde satılamaz kaydıyla blokaj konulacağını da belirterek, “Devredilen hisse bedeli net prim olarak değerlendirilecek ve her türlü vergi şirket tarafından ödenecek” dedi.

Nakit para istemedi

Faruk Süren, Neslihan Güzey’e son 7 yıldaki performansı için prim vereceklerini ancak Güzey’in nakit para yerine hisse senedi istediğini söyledi.

Oktay Özdabakoğlu/Radikal
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir