Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Ayısavar Robot

Ayısavar RobotErzurum’un Uzundere İlçesi’nde 30 yıllık elektronikçi 46 yaşındaki Mustafa Karasungur, çiftçilerin korkulu rüyası olan yabani hayvanların bahçe ve tarlalara girmesini önlemek için yaptığı ‘ayısavar’ robotuna patent aldı.

Uzundere İlçesi’ne bağlı Gölbaşı Köyü’nde oturan Mustafa Karasungur, çiftçilerden gelen talep üzerine robot yapmaya karar verdi. Karasungur, özellikle kimsenin bulunmadığı, geceleri yabani hayvanların bahçe ya da tarlaya girerek zarar vermesini önlemek için ‘korkuluk robot’ta güneş enerjisinden yararlandı. Mucit Karasungur, yaklaşık 7 bin TL’ye ; mal ederek 1500 parça kullandığı robotuna ‘ayısavar’ adını verdi. Çevre dostu olduğunu söylediği robotunda her özelliğin olduğunu ve yüzde 80’ini ahşap malzemeden imal ettiğini söyleyen Karasungur, şöyle dedi:
Ayısavar‘ üzerinde 5 yıl boyunca çalıştım. Robot, güneş enerjisiyle çalışıyor. Hatta rüzgar ve herhangi bir ışıktan aldığı enerjiyle de çalışabililiyor. Bir gün aldığı enerjiyi 10 gün kullanıyor. Ayısavar, tarlanın ortasına konuluyor ve genelde gece çalışıyor. Arazide herhangi bir canlı hissettiği anda ileri geri hareket ediyor. Daha sonra kafası sağa sola dönüyor ve gözlerinin içindeki lambalar yanıyor. Elindeki tabancadan da sesler çıkıyor. Böylece canlı korkup kaçıyor. ;Eğer tehlikeli bir canlıysa ve hala gitmemişse elindeki zincirden 25 bin volt elektirik vererek şokluyor. Öldürmüyor, şokluyor burası çok önemli. Robot oturup kalkıyor, tekerlekler sayesinde yürüyor. Robotun boyu 218 santimetre. Ülkemize çok faydalı bir icat. Ancak el yapımı olduğu için masraflı ve yorucu oluyor. Fabrikada seri üretim yapılırsa maliyetli düşer ve daha modern bir cihaz olur. Ayısavarda GPS (Global Yer Belirleme Sistemi) sistemi bile var. Arıcılar ve yaylacılar için bulunmaz bir icat.”

‘Ayısavar’ robottaki enerjinin de kullanıldığına işaret eden Mustafa Karasungur, fişle bağlandığı zaman televizyon, tıraş makinesi gibi aletlerin çalıştığını söyledi. Amerika ve Japonya’da harika robotlar yapıldığına anımsatan Karasungur, olanak verilmesi halinde havasız insansız uçak bile yapabileceğini ileri sürdü. Ayısavara çok yetenekli bir robot olduğu için patent aldığını anlatan ;Mustafa Karasungur, otomobilini de 10 yıldan bu yana ;LPG’ye su katarak çalıştırıyor. Su kattığı için 100 kilometrede 15 liralık LPG kullanan Karasungur’un, üzerine ‘H2O, Küresel ısınmaya son’ yazdığı 1992 model otomobilinin egzoz kontrolünde emisyon değeri ‘sıfıra yakın’ çıkmıştı.

  Teknoloji ve Bilimde Dünyayı Değiştirecek 10 YılYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir yorum

  1. BÜYÜK VE ESASLI İŞ TEKLİFİ

    Meraba arkadaşlar ben emekli bir vatandaşım, heykel ve biblo yapma merakım küçüklükten gelmektedir. 1987 yılında Ankara Gazi Üniversitesi resim ve heykel bölümünden de terkim şimdiye kadar hep küçük biblo ve biraz daha büyük heykel çalışmalarım oldu çok şükür akmasa da damladı bu siteyede çokça ilan verdim belki de bazılarınızla da konuşmuşuzdur yakın bir zaman önce arkadaşın birisi yine buraya verdiğim kalıp satışı ile ilgili kalıp almak istediğini tel.de söyledi ama benim verdiğim ilan küçük maket ve biblo kalıp satışı ile ilgiliydi yine aynı bu yerde sizde okuyabilirsiniz ama arkadaş benden küçük değil de büyük heykel kalıbı almak istediğini söyledi ve bende o andan itibaren büyük iş yapmaya karar verdim yani kazanacaksam büyük yapıp büyük kazanayım fikri geldi aklıma işte size teklifimi açıklıyorum şu anki projem bire bir hatta bi misli de büyük olmak üzere gerçekçi aslan heykeli yapmak sanırım uzunluğu 4-5 metre olacak modelleme çalışmalarım başladı, malzeme tedarik çalışmalarım zamanında olursa çok geçmeden aslanı bitireceğim aslanın gözlerini de protez takacağım bu yabancı real (gerçek) çalışan heykeltraşlar varya, onlar gibi yapmayı planlıyorum aslanım bittiğinde gerçekçi olmasını istiyorum sizdende isteğim bana pazar bulmanız bence bu iş için çeveresi iyi olan arkadaşlar taş atmadan kazanacak, mesela galatasaraylı olanlar kulüplerle bağlantısı olanlar, villası olan zenginleri tanıyanlar, bunu alabilecek gösterişe meraklı zengin işletmeler olabilir ve dahası pratik zekanıza kalıyor bu işden size pay olarak teklifimde % 20 sanırım en makul bu büyüklükte dev bir aslan heykelinin satış fiyatı en aşağı eski parayla 5 milyar , belki de 10 milyar çalışmalarımı görmek isteyen bay bayan arkadaşlar heykelci67.blogcu.com’a bakabilir tabi bu fikir yani büyük obje yapma fikri yeni olduğu için orada küçük çalışma referanslarım var zaten aslanda bittiğinde kendim de onun yanında olmak kaydıyla resimlerini çeşitli açılardan çekerek bu bloğum da yayınlayacağım elinizi çabuk tutun haber bekliyorum bana ulaşmak için mailden çok telden arayın çünkü webe sıkça girmiyorum görüşmek üzere
    tel: 05424700485—- mail: seramikkolye@hotmail.com
    not: googla ACAYİP KÜLLÜKLER yazdığınızda da genelde sitemde gördüğünüz küllükler çıkar

    veysel keber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir