Anasayfa / Şirket Haberleri / Ayvaz, Avrupa’da 20 milyon eve girdi

Ayvaz, Avrupa’da 20 milyon eve girdi

Ayvaz, Avrupa’da 20 milyon eve girdi

Doğalgaz tesisatlarında kullanılan fırın bağlantı hortumlarını üreten Ayvaz, Avrupa’da 20 milyon eve girdi. Türkiye’de ise doğalgaz kullanan evlerin yüzde 40’ında Ayvaz ürünleri var. 82 ülkeye ihracat gerçekleştiren şirket, Bulgaristan ve Moskova’da kurduğu fabrikalarla uluslararası marka olma yolundaki hedefini daha da yukarı çekmiş durumda.

Bazı şirketler, sektörlerinde tanınmış olmalanna karşın, ürettikleri ürünün son tüketiciyle buluşmasında fazla aktif olmamalanndan dolayı tüketiciler tarafından bilinmez. Biraz sonra öyküsünü okuyacağınız Ayvaz bu tip şirketlerden biri. Kendi sektöründe çok iyi tanınıyor ama sokaktaki insan tarafından bilinmiyor.

Peki, ne mi yapıyor Ayvaz? Aslında 6 bine yakın ürün kalemi olmasına karşın esas işi doğalgaz tesisatlarında kullanılan fırın bağlantı hortumlarının üretimi. Ayvaz, bu ürünüyle büyük çoğunluğu kendi markasıyla olmak üzere Avrupa’da 20 milyon eve girmiş durumda.

Zorluyu döşedi

Türkiye’de ise doğalgaz kullanan evlerin yüzde 40’ında Ayvaz ürünleri var. Ayvaz ile ilgili çarpıcı bir bilgi daha vermek gerekirse; örneğin önümüzdeki yıl devreye girecek olan Zorlu Center’ın tüm tesisatlarında Ay-vaz’ın imzası var.

Bütün bunların yanında 82 ülkeye ihracat gerçekleştiren şirket, Bulgaristan ve Moskova’da kurduğu fabrikalarla uluslararası marka olma yolundaki hedefini daha da yukarı çekmiş durumda.

İHRACATLA BÜYÜDÜ

Ayvaz’ın geçmişi aslında oldukça eski. Kumcusu Hacı Ayvaz, şirketini gemi sanayine musluk ve vana üretmek için İstanbul Tarlabaşı’nda 1948 yılında kurmuş. 19ö0’ta bronz gemi vanaları, 1970’de ise özel imalat vana ve armatürlerinin üretimine başlanmış. O dönemde Ayvaz’ın büyüme stratejisi Türk sanayine ithal gelen ve Türkiye’de zor bulunan ürünleri üretmek üzerine kurulmuş.

1980’li yıllarda Perşembe Paza-rı’nda üretilen ürünlerin satışını gerçekleştiren şirket, Türkiye’nin dışa açılma politikalanna bağlı olarak ufak çaplı ihracata da başlamış. İlk ihracat Ortadoğu’ya vana ve tesisat sektöründe kullanılan boru bağlantı parçalarıyla başlamış.

YENİ FABRİKABu arada 1984’te artan iş hacmine bağlı olarak Avcılar’da yeni bir fabrikaya taşınılmış. Özellikle 1990’lar Ay-vaz’m ihracatta yavaş yavaş büyüdüğü yıllar olmuş. Almanya, Fransa ve İtalya gibi önemli pazarlara girilmiş.

2001’de özellikle yurt dışından gelen talebi karşılayabilmek için 32 bin metrekare kapalı alana sahip Ha-dımköy’deki yeni fabrikaya taşınılmış. Hadımköy’deki fabrikanın şu anki kapasitesi 4 milyon adet/yıl.

Şu an yönetimde ikinci kuşağın olduğu Ayvaz, yılbaşında sektörden gelen ihtiyaçlara anında yanıt verebilmek için 6 bin metrekarelik yeni depo ve lojistik merkezini de faaliyete soktu. Yeni depo ile teraber toplam stoklama alanını 10 bin metrekareye çıkmış oldu.

AVRUPA’DA I NUMARA

Ayvaz geçtiğimiz yıl 55 milyon Euro ciro gerçekleştirdi. Şirketin buhar seperatörlerinden dilatasyon ve sismik kompansatörlere, esnek metal hortumlardan kondenstoplara kadar geniş bir ürün gamı bulunuyor.

Üretilen ürün sayısı beş ana gmp-ta yaklaşık 6 bin adet. Fakat en hacimli üretim, doğalgaz tesisatlarında kullanılan fırın bağlantı hortumlarında. Ayvaz İcra Kumlu Başkanı Serhan Alpagut, Türkiye’deki doğalgaz abonelerinin yüzde 50’sinde Ayvaz bağlantı bomsunun kullanıldığını söylüyor.

İÇERDE DE GÜÇLÜ

Avmpa’da ise 20 milyon evde Ay-vaz’ın ürünleri var. Yunanistan’dan Almanya’ya, ttalya’dan Slovakya’ya kadar Avrupa’nın her yerine Ayvaz ya kendi markasıyla ya da fason olarak bağlantı hortumu satıyor. Alpagut, fırın bağlantı hortumunda Avrupa’nın bir numaralı üreticisi olduklarını söylüyor.

Ayvaz her ne kadar üretiminin yüzde 65’ini ihraç etse de, şirketin iç pazarda da aslında hayli hatırı sayılır müşterileri var. Örneğin Ağaoğlu tüm projelerinde Ayvaz ürünlerini kullanıyor. Zorlu’nun Zincirliku-yu’ndaki AVM projesindeki tüm tesisatlar Ayvaz ürünlerinden oluşuyor. Şirketin sanayi kısmındaki müşterileri arasında Koç ve Sabancı başta olmak üzere birçok önemli isim var.

KAPASİTE 9 MİLYON ADET

İhracat Ayvaz’ın büyümesinde oldukça önemli rol alıyor. Serhan Alpagut, dünyanın dört bir yanında her yıl yaklaşık 25-30 uluslararası fuara katıldıklarını söylüyor. 83 ülkede 252 distribütörü olan Ayvaz’ın Almanya ve İtalya’da kendine ait satış depoları bulunuyor.

Şirket son iki yıl içinde önce Moskova’da sonra da Bulgaristan’da kurduğu fabrikalarla hedeflerini daha da büyüttü. Moskova’daki fabrikada 40 kişi çalışıyor ve yılda 1 milyon adet üretim kapasitesine sahip. Fabrikada ağırlıklı olarak doğalgaz borusu üretiliyor. Şu an kapasitenin yüzde 75’i kullanılıyor. Moskova’daki üretim başta Rusya olmak üzere çevre ülkelere yönelik gerçekleşiyor.

AFRİKA PAZARI

Geçtiğimiz kasım ayında faaliyete geçen Bulgaristan fabrikası ise ağırlıklı olarak Avmpa pazarına yönelik çalışıyor. Moskova’daki fabrikaya kıyasla Bulgaristan fabrikası daha büyük. 100 kişinin istihdam ettiği fabrikanın üretim kapasitesi yıllık 4 milyon adet. Tüm fabrikaları topladığımızda Ayvaz’ın yıllık üretim kapasitesi ise yıllık 9 milyon adedi buluyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir